Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
23
Do góry

Winobluszcz trójklapowy 'Veitchii'

‘Veitchii’ to najczęściej spotykana odmiana uprawna winobluszczu trójklapowego, mało wymagająca, zdrowa i przydatna przede wszystkim do sadzenia w miejscach osłoniętych i ciepłych, przy ścianach budynków lub murach ogrodzeń.

Opis rośliny

Winobluszcz trójklapowy to pochodzące z Azji pnącze, które chętnie wspina się na wszelkiego rodzaju pionowe przeszkody. Zachodzące na siebie, dachówkowato ułożone liście tworzą zwarty, zielony kobierzec, bardzo efektowny przez cały sezon wegetacyjny, a jesienią dodatkowo fantastycznie wybarwiony w głębokich odcieniach czerwieni i pomarańczu.

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) 'Veitchii' przyrasta rocznie o 1-2 metry, dorastając maksymalnie do 20 metrów wysokości.

Niezwykłą łatwość wspinania roślina zawdzięcza wąsom czepnym zaopatrzonym na końcach w 5-12 przylg, które przywierają ściśle do podpór o powierzchniach na tyle gładkich, że żadne inne pnącza by się na nich nie utrzymały.

Oczywiście wąsy nie poradzą sobie ze szkłem czy marmurem, ale już wszelkiego rodzaju tynki, nieoszlifowane kamienie, cegły czy nawet drewno nie stanowią bariery dla tego pnącza.

Parthenocissus tricuspidata Veitchii fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Główną ozdobę winobluszczu ‘Veitchii’ są duże, trójklapowe liście, zielone i błyszczące latem, szkarłatne jesienią. Dachówkowato ułożone liście tworzą zwartą osłonę chroniąc ściany budynków przed deszczem, wiatrem i słońcem.

Ukryte pod liśćmi niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Fioletowe, kuliste, omszone białawym, woskowym nalotem owoce mają średnicę około 0,5 centymetra.

Owoce są osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach, niezbyt widocznych wśród liści, ale po pierwszych przymrozkach, gdy liści opadną, ukazują się w pełnej krasie i zdobią nagie pędy aż do grudnia, chyba że wcześniej wypatrzą je ptaki. W okresie zimy owoce stanowią przysmak kosów, kwiczołów i jemiołuszek.

Wymagania i uprawa

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ nie ma specjalnych wymagań uprawowych, akceptuje większość przeciętnych gleb, jednak w ostrzejsze zimy może przemarzać. Dlatego rośliny należy sadzić w miejscach osłoniętych, zacisznych, słonecznych lub w półcieniu. Wystawa południowa sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści jesienią. Młode rośliny dobrze jest przykryć na zimę słomianą matą, starsze są nieco bardziej odporne na mrozy.

Parthenocissus tricuspidata Veitchii fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski

Gdzie posadzić?

'Veitchii' to dobre pnącze do uprawy w terenach zieleni miejskiej oraz ogrodach przydomowych. Świetnie nadaje się do maskowania brzydkich ścian budynków gospodarczych, wiat śmietnikowych, wielopoziomowych garaży, murów, ogrodzeń, altan, płotów, ekranów dźwiękochłonnych.

Ciekawie prezentują się egzemplarze sadzone u podnóża słupów, latarń, pni drzew z wysoko osadzoną koroną lub przy specjalnie stworzonych dla pnączy konstrukcjach typu pergol czy bramek. W chłodniejszych rejonach kraju winobluszcz trójklapowy można z powodzeniem uprawiać formie rośliny okrywającej grunt.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!