Dlaczego winobluszcz przyciąga osy i pszczoły?
Winobluszcz trójklapowy, zwany także winobluszczem japońskim, jest pięknym, dekoracyjnym pnączem, ale także cenną rośliną miododajną. Jego kwitnienie rozpoczyna się na początku sierpnia i trwa do początku września. Jest on oblegany przez osy i pszczoły, które przyciągane są przez jego niepozorne, jasnozielone kwiaty.
Jak odgonić owady od winobluszczu?
Muszę Pana zmartwić, bo w czasie kwitnienia winobluszczu nie ma w pełni skutecznego sposobu, by całkowicie zablokować owadom do niego dostęp lub zupełnie zniechęcić je do odwiedzania naszego ogrodu. Większość sposobów naprawdę nie działa (może poza gęstymi siatkami, ale nie sposób osłonić całej rośliny). Można wprawdzie przygotować pułapki na owady lub spraye owadobójcze, ale zabijanie tych owadów (jeśli nie stanowią zagrożenia) jest niepotrzebne!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dlaczego nie warto wycinać winobluszczu?
Domyślam się, że owady mogą być uciążliwe, ale winobluszcz na szczęście kwitnie tylko kilka tygodni, więc warto przemyśleć jego wycięcie, bo poza krótkim "problematycznym" okresem ma wiele do zaoferowania!
Winobluszcz trójklapowy przede wszystkim zachwyca jako niezwykła dekoracja. Przez cały sezon jego liście błyszczą intensywną zielenią, sprawiając wrażenie, jakby były lakierowane. Gdy opleciony jest wokół altany czy ściany domu, prezentuje się niezmiernie stylowo i elegancko. W okresie jesieni przemienia się, oferując barwne widowisko w odcieniach czerwieni, szkarłatu i fioletu, które dodają mu malowniczego charakteru.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: simona, Tomas Buzek / Adobe Stock