Logo
Logo

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata)

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: każda ogrodowa
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: do 20 m
 • Kolor owoców: granatowe
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) nazywany też japońskim to okazałe pnącze należące do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Roślina pochodzi z Azji (min. Chin, Japonii), ale jest też powszechnie uprawiana w ogrodach na całym świecie.

  Winobluszcz trójklapowy rośnie bardzo szybko i osiąga spore rozmiary, gdyż jego elastyczne pędy mogą dorastać do ok. 10-12 m., a w naturze nawet do ok. 20 m. długości. Po podporach wspina się za pomocą wąsów czepnych i przylg, dzięki którym może stabilnie mocować się do murów, pni drzew i innych chropowatych powierzchni.

  Na całej długości pędów tworzy duże, skórzaste, sezonowe, trójklapowe, błyszczące z wierzchu liście, osadzone na długich ogonkach. Na pędach liście układają się dachówkowato, dzięki czemu ściśle osłaniają powierzchnię. Liście w sezonie są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono-bordowe lub czerwono-pomarańczowe barwy w słońcu, lub żółte w cieniu.

  Pnącze kwitnie latem od czerwca do lipca, wydając drobne, niepozorne kwiaty, zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany. Jesienią kwiaty przekształcają się w ciemnogranatowe, kuliste owoce.

  Wymagania i uprawa

  Winobluszcz trójklapowy nie jest pnączem szczególnie wymagającym. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, ale w półcieniu i na słabszym podłożu także sobie poradzi. Jest odporny na przejściową suszę i zanieczyszczenia miejskie.

  Roślina ma umiarkowaną mrozoodporność (mniejszą niż w. pięciolistkowy) i w najchłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego należy sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

  Zastosowanie

  Winobluszcz trójklapowy to pnącze o dużo bardziej szlachetnym i dekoracyjnym wyglądzie od winobluszczu pięciolistkowego, ale też bardziej okazałe i masywne, potrzebujące dla siebie solidnych podpór.

  Przepięknie prezentuje się na ścianie domu, którą w sezonie może okryć szczelnie swoimi dużymi liśćmi. Nadaje się też do osłaniania murów, ogrodzeń, pni drzew, parkanów, słupów lub dużych altan.

  Wybrane odmiany

  • 'Veitchii' – odm. o jasnozielonych liściach
  • 'Fenway Park' – o żółtozielonych liściach przebarwiających się jesienią na pomarańczowo
  • 'Diamond Mountains' – słabiej rosnąca odm. o ciemnozielonych, grubo ząbkowanych i lekko pofalowanych na brzegach liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono
  • 'Green Spring' – o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono 


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: _Alicja_/Pixabay, Kamil Szumotalski/Unsplash, poradnikogrodniczy, Katarzyna Jeziorska

  Autor
  Winobluszcz trójklapowy
  Winobluszcz trójklapowy
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (11)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl