Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) nazywany też japońskim to okazałe pnącze należące do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Roślina pochodzi z Azji (min. Chin, Japonii), ale jest też powszechnie uprawiana w ogrodach na całym świecie.

Winobluszcz trójklapowy rośnie bardzo szybko i osiąga spore rozmiary, gdyż jego elastyczne pędy mogą dorastać do ok. 10-12 m., a w naturze nawet do ok. 20 m. długości. Po podporach wspina się za pomocą wąsów czepnych i przylg, dzięki którym może stabilnie mocować się do murów, pni drzew i innych chropowatych powierzchni.

Na całej długości pędów tworzy duże, skórzaste, sezonowe, trójklapowe, błyszczące z wierzchu liście, osadzone na długich ogonkach. Na pędach liście układają się dachówkowato, dzięki czemu ściśle osłaniają powierzchnię. Liście w sezonie są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na czerwono-bordowe lub czerwono-pomarańczowe barwy w słońcu, lub żółte w cieniu.

Pnącze kwitnie latem od czerwca do lipca, wydając drobne, niepozorne kwiaty, zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany. Jesienią kwiaty przekształcają się w ciemnogranatowe, kuliste owoce.

Wymagania i uprawa

Winobluszcz trójklapowy nie jest pnączem szczególnie wymagającym. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, ale w półcieniu i na słabszym podłożu także sobie poradzi. Jest odporny na przejściową suszę i zanieczyszczenia miejskie.

Roślina ma umiarkowaną mrozoodporność (mniejszą niż w. pięciolistkowy) i w najchłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego należy sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych i osłoniętych od wiatru.

Zastosowanie

Winobluszcz trójklapowy to pnącze o dużo bardziej szlachetnym i dekoracyjnym wyglądzie od winobluszczu pięciolistkowego, ale też bardziej okazałe i masywne, potrzebujące dla siebie solidnych podpór.

Przepięknie prezentuje się na ścianie domu, którą w sezonie może okryć szczelnie swoimi dużymi liśćmi. Nadaje się też do osłaniania murów, ogrodzeń, pni drzew, parkanów, słupów lub dużych altan.

Wybrane odmiany

  • 'Veitchii' – odm. o jasnozielonych liściach
  • 'Fenway Park' – o żółtozielonych liściach przebarwiających się jesienią na pomarańczowo
  • 'Diamond Mountains' – słabiej rosnąca odm. o ciemnozielonych, grubo ząbkowanych i lekko pofalowanych na brzegach liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono
  • 'Green Spring' – o ciemnozielonych liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: _Alicja_/Pixabay, Kamil Szumotalski/Unsplash, poradnikogrodniczy, Katarzyna Jeziorska