Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Pnącza na ogrodzenie – 4 gatunki najlepsze na siatkę

Pytanie czytelnika: Część ogrodzenia mojej działki stanowi zwyczajna, metalowa siatka. Zastanawiam się, czy są jakieś szczególne rośliny, które szybko obrosłyby konstrukcję. Będę wdzięczny za podanie nazw kilku gatunków.

Spis treści
Powojnik tangucki Rdestówka Auberta Wiciokrzew przewiercień Winorośl japońska

4 pnącza, które dobrze rosną na siatce ogrodzeniowej

Pnącza to zdecydowanie najlepsze rośliny, które stosunkowo szybko zmienią zwykłą ażurową siatkę w atrakcyjną zieloną ścianę ogrodzenia.

1. Powojnik tangucki, 2. Rdestówka Auberta, 3. Wiciokrzew przewiercień, 4. Winorośl japońska

Powojnik tangucki (Clematis tangutica)

Jest mało wymagającym pnączem przyrastającym rocznie ok. 3 m. Rośnie w słońcu, ale toleruje też półcień. Między czerwcem a październikiem pojawiają się atrakcyjne żółte, dzwonkowate kwiaty, które zamieniają się następnie w puszyste owocostany (pozostające na roślinie przez całą zimę).
Dowiedz się więcej

Rdestówka Auberta (Fallopia aubertii)

To roślina dająca bardzo szybki efekt (przyrasta 4-6 m rocznie). Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, lecz najlepiej rośnie w słońcu. Od sierpnia do października jest obsypana bardzo licznymi drobnymi, białymi kwiatkami. W przypadku gdy rośnie zbyt ekspansywnie, należy ją silnie przyciąć.
Dowiedz się więcej

Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium)

Trochę wolniej rosnące pnącze (1 m rocznie), szczególnie cenione ze względu na atrakcyjne pachnące kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. W drugiej połowie sezonu wegetacyjnego (VII-IX) roślinę zdobią pomarańczowe owoce. Wiciokrzew dobrze rośnie na średnio żyznych glebach, niezbyt suchych i kwaśnych.
Dowiedz się więcej

Winorośl japońska (Vitis coignetiae)

To szybko rosnące pnącze (ok. 4 m rocznie) o dużych liściach, wyjątkowo ładnie przebarwiających się jesienią. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu, na ubogich glebach. Jest pnączem mrozoodpornym.
Dowiedz się więcej


Zdjęcie tytułowe: Byrev / Pixabay; zdjęcia w tekście: Efraimstochter, WikimediaImages, Etienne / Pixabay, Jamesjhawkins / Wikimedia Commons

Autor
Pnącza na ogrodzenie – 4 gatunki najlepsze na siatkę
Pnącza na ogrodzenie – 4 gatunki najlepsze na siatkę
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (12)