Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) to bylinowe pnącze z rodziny przewiertniowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej i Europy Południowej, ale jako roślina zdziczała spotykany jest też na naturalnych stawiskach w innych rejonach świata, w tym również w Polsce. Jest także uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.

Wiciokrzew przewiercień może dorastać nawet do 6-9 m wys. Tworzy elastyczne, obłe, nagie, wijące się pędy, pokryte układającymi się naprzemiennie parami jajowatych, krótkoogonkowych, gładkich, sezonowych, zielonych z wierzchu oraz niebieskozielonych od spodu liści. Liście wierzchołkowe, rozwijające się poniżej kwiatostanów są szersze i zrośnięte ze sobą u nasady, tworząc wokół łodygi talerzowaty kołnierzyk (cecha odróżniająca roślinę od pokrewnego gatunku, w. pomorskiego).

Wiciokrzew przewiercień zakwita wiosną (V-VI), ale może powtórzyć słabe kwitnienie pod koniec lata (VIII-IX). Wydaje intensywnie pachnące, dość duże, w pąkach różowe, po rozwinięciu kremowe, wydłużone, wargowe kwiaty, zrośnięte u podstawy w rurkę. Wargi kwiatu skierowane są w przeciwległe strony, przy czym górna jest szeroka i posiada cztery łatki, natomiast dolna jest wąska i niepodzielona. Kwiaty zebrane są po dwa i tworzą na szczycie pędu kulisty kwiatostan. Po przekwitnieniu przekształcają się owocostany, mające postać kulistych, błyszczących, pomarańczowych jagód, zebranych w gęste pęczki.

Roślina jest trująca.

Wymagania i uprawa

Wiciokrzew przewiercień nie jest rośliną trudną w uprawie. Oczekuje słonecznych lub półcienistych stanowisk i dość żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych gleb, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Roślina tworzy płytki system korzeniowy, dlatego jest wrażliwa na suszę. Wiciokrzew przewiercień jest umiarkowanie mrozoodporny, dlatego poleca się jego uprawę w cieplejszych rejonach kraju na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach.

W dobrych warunkach rośnie szybko, dlatego wymaga podpór, wokół których jej pędy będą mogły się owijać. Nie potrzebuje systematycznego cięcia, ale wiosną warto usunąć z niej pędy chore, obumarłe i uszkodzone.

Pnącze można rozmnażać przez odkłady poziome lub półzdrewniałe sadzonki pędowe.

Zastosowanie

Wiciokrzew przewiercień to atrakcyjne pnącze ozdobne, o uroczych, pięknie i mono pachnących kwiatach, dlatego w ogrodzie dobrze jest przeznaczyć dla niego miejsce w pobliżu altanki, tarasu, okien domu lub kącika wypoczynkowego. Doskonale nadaje się też do okrywania drabinek, pergoli, kratek czy trejaży. Uprawiany w dużych pojemnikach może być też ozdobą tarasów i balkonów.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: vodolej, woff1966.gmail/Depositphotos