Polecamy 10 pnączy: na słońce i do cienia

wisteria fot. Angelo Esslinger - Pixabay

Pnącza potrafią ozdobić nawet najbardziej nieprzyjazny roślinom obszar. Wspinając się po różnych podporach, stają się wypełnieniem ogrodzeń, ścianek, altan, tarasów czy balkonów. Zależnie od potrzeb powinniśmy wybrać rośliny, które najlepiej poradzą sobie w danym stanowisku. Pierwszy i najważniejszy czynnik to słońce – przed zakupem sprawdź, które pnącza wolą go mieć dużo, a które lepiej rosną w półcieniu i cieniu.

Posłuchaj
00:00
27
Spis treści
Jakie pnącza na słońce? Powojnik Wiciokrzew Glicynia Winobluszcz pięciolistkowy Aktinidia pstrolistna Jakie pnącza rosną w cieniu? Bluszcz Hortensja pnąca Kokornak wielkolistny Winobluszcz trójklapowy Przywarka japońska

Wybór pnącza zależy od tego, co chcemy uzyskać – zieloną ścianę, ozdobny filar czy kwietną firanę. Przy tym zawsze powinniśmy się kierować wymaganiami co do warunków glebowych, temperaturowych i przede wszystkim świetlnych.

Pnącza na stanowisko słoneczne

pnącza na słoneczne stanowisko
Fot. Matthias Böckel, Steve Bidmead, ariesa66/Pixabay, Klimop/Wikimedia Commons, G. Falkowski

1. Powojnik (Clematis) – rośliny o oszałamiających kwiatach kwitnących od czerwca nawet do września. Wśród powojników są takie, które najlepiej rosną w słońcu oraz takie, które wolą półcień. Przed wyborem zapoznajmy się z wymaganiami danej odmiany.

2. Wiciokrzew (Lonicera) – pięknie pachnące i kwitnące pnącze idealne na kratki. Jest mrozoodporny i dobrze rośnie na większości gleb. W późniejszym okresie owoce również stanowią element dekoracyjny.

3. Glicynia (Wisteria) – silnie rosnące pnącze o wielkich, fioletowych kwiatostanach zawiązujących się późną wiosną. Wymaga umiejętnego cięcia.

4. Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – mylnie nazywany pięcioklapowym. Pięknie przebarwia się na jesieni, tworząc gęste, kolorowe ściany.

5. Aktinidia pstrolistna (Actinidia colomicta) – zwana małym kiwi, doskonale radzi sobie w Polsce. Charakterystyczne jest intensywne przebarwianie się rośliny jesienią. Jest rośliną dwupienną i wytwarza owoce (mało atrakcyjne kulinarnie).

Pnącza na stanowiska ocienione

pnącza na zacienione stanowisko
Fot. James St. John/CC BY 2.0, Palczyńska, M. Szymańska, Plant Image Library

6. Bluszcz (Hedera) – to długowieczne, zimozielone krajowe pnącze. Jest zaliczany do roślin miododajnych, leczniczych i kosmetycznych.

7. Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) – roślina jest w pełni wytrzymała na mróz i długowieczna. Nie wymaga cięcia.

8. Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) – pnącze o bardzo szybkim i silnym wzroście. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury.

9. Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) – jesienią jego liście opadają dwustopniowo – w pierwszej kolejności blaszki liściowe, a następnie ogonki. Zanim to jednak nastąpi, roślina przebarwia się na płomienne, jaskrawe kolory.

10. Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) – wolno rosnące pnącze, które w ostre zimy może podmarzać. Największą ozdobą są kwiaty – drobne, baldachogroniaste, zwisające. Mają kremową barwę i przyjemny, miodowy zapach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w kolażu: "schizophragma hydrangeoides"/Plant Image Library/CC BY-SA 2.0, zdjęcie tytułowe: Angelo Esslinger/Pixabay 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Groszek pachnący Lathyrus odoratus

Wiciokrzew przewiercień Lonicera caprifolium

Kokornak wielkolistny Aristolochia macrophylla syn. durior

Przywarka japońska Schizophragma hydrangeoides

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści