Pnącza na stanowisko słoneczne
Fot. Matthias Böckel, Steve Bidmead, ariesa66/Pixabay, Klimop/Wikimedia Commons, G. Falkowski |
1. Powojnik (Clematis) – rośliny o oszałamiających kwiatach kwitnących od czerwca nawet do września. Wśród powojników są takie, które najlepiej rosną w słońcu oraz takie, które wolą półcień. Przed wyborem zapoznajmy się z wymaganiami danej odmiany.
2. Wiciokrzew (Lonicera) – pięknie pachnące i kwitnące pnącze idealne na kratki. Jest mrozoodporny i dobrze rośnie na większości gleb. W późniejszym okresie owoce również stanowią element dekoracyjny.
3. Glicynia (Wisteria) – silnie rosnące pnącze o wielkich, fioletowych kwiatostanach zawiązujących się późną wiosną. Wymaga umiejętnego cięcia.
4. Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – mylnie nazywany pięcioklapowym. Pięknie przebarwia się na jesieni, tworząc gęste, kolorowe ściany.
5. Aktinidia pstrolistna (Actinidia colomicta) – zwana małym kiwi, doskonale radzi sobie w Polsce. Charakterystyczne jest intensywne przebarwianie się rośliny jesienią. Jest rośliną dwupienną i wytwarza owoce (mało atrakcyjne kulinarnie).
Pnącza na stanowiska ocienione
Fot. James St. John/CC BY 2.0, Palczyńska, M. Szymańska, Plant Image Library |
6. Bluszcz (Hedera) – to długowieczne, zimozielone krajowe pnącze. Jest zaliczany do roślin miododajnych, leczniczych i kosmetycznych.
7. Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) – roślina jest w pełni wytrzymała na mróz i długowieczna. Nie wymaga cięcia.
8. Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) – pnącze o bardzo szybkim i silnym wzroście. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury.
9. Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) – jesienią jego liście opadają dwustopniowo – w pierwszej kolejności blaszki liściowe, a następnie ogonki. Zanim to jednak nastąpi, roślina przebarwia się na płomienne, jaskrawe kolory.
10. Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides) – wolno rosnące pnącze, które w ostre zimy może podmarzać. Największą ozdobą są kwiaty – drobne, baldachogroniaste, zwisające. Mają kremową barwę i przyjemny, miodowy zapach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w kolażu: "schizophragma hydrangeoides"/Plant Image Library/CC BY-SA 2.0, zdjęcie tytułowe: Angelo Esslinger/Pixabay