Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
94
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

TOP 10 najpopularniejszych ozdobnych pnączy ogrodowych

Pnącza to szeroka grupa roślin o uniwersalnym zastosowaniu. Zdobią nie tylko kratownice czy altany, ale także pnie drzew, murki oraz rabaty. Można wśród nich znaleźć gatunki jadalne oraz typowo ozdobne. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze pnącza ogrodowe ozdobne z kwiatów oraz z liści.

Pnącza znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Są ozdobą każdego miejsca – altany, pergoli, ogrodzenia, tarasu czy balkonu. Można wykorzystywać je do oddzielenia ogrodu od części gospodarczej. Wymagają troski, jednak odwdzięczają się szybkim wzrostem, dzięki czemu szybko tworzą szczelne ściany.

Pielęgnacja ozdobnych pnączy

  • Pnącza w pełni mrozoodporne warto sadzić jesienią – wtedy szybciej adaptują się do nowych warunków. Z sadzeniem gatunków wrażliwych na mróz (np. glicynii) najlepiej poczekać do wiosny;
  • Wszystkie pnącza warto nawozić nawozami ze zwiększoną zawartością potasu. To zapewnia lepsze krzewienie. Nawozy azotowe podajemy, gdy zależy nam na silnym wzroście. Nie można jednak przesadzać – nadmierne dawki powodują zasolenie gleby. Gatunkom o ozdobnych kwiatach warto aplikować także fosfor;
  • Pnącza ozdobne z kwiatów z reguły wymagają miejsc słonecznych, ozdobne z liści – zacienionych;
  • Większość gatunków dobrze rośnie w glebie o pH od lekko alkalicznego po lekko kwaśny. Na glebach kwaśnych sprawdza się uprawa winników, hortensji pnącej i przywarki.

Najpopularniejsze kwitnące pnącza ogrodowe

clematis - kwitnące pnącze fot. Anja Osenberg - Pixabay.comPowojnik
(Clematis)

Fot. Anja Osenberg - Pixabay.com

Opis: To prawdopodobnie najczęściej spotykane pnącze w ogrodach przydomowych. W zależności od odmiany może znacznie różnić się wyglądem kwiatów i terminem kwitnienia. Najefektowniejsza jest grupa powojników wielkokwiatowych – kwiaty mogą osiągać nawet 20 cm średnicy.

Uprawa: Optymalne są stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia oraz żyzne, przepuszczalne gleby. Rośliny zaleca się nawozić nawozami dla roślin kwitnących (ze zwiększoną ilością fosforu). Warto także dbać o regularne nawadnianie – powojniki źle reagują na suszę. Wyparowywanie wody z podłoża można ograniczyć przez ściółkowanie lub układanie płaskich kamieni w pobliżu podstawy pędu.

Zastosowanie: Powojniki są uniwersalne – pasują do ogrodów różnego typu. Mogą zdobić elementy małej architektury oraz ogrodzenia.

 

glicynia - kwitnące pnącze fot. Adina Voicu - Pixabay.comGlicynia kwiecista
(Wisteria floribunda)

Fot. Adina Voicu - Pixabay.com

Opis: To jedno z najpiękniejszych pnączy. Tworzy długie, groniaste kwiatostany o barwie białej, niebieskiej lub fioletowej. Kwitnie od maja do sierpnia. Osiąga do 4 m wysokości. Ze względu na wymagania zaleca się ją uprawiać w cieplejszych rejonach Polski.

Uprawa: Roślina wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W ostre lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Wymaga starannej opieki – regularnego podlewania, nawożenia i osłaniania przed nadejściem mrozów. Wymaga cięcia, aby obficie kwitła.

Zastosowanie: Do dekoracji altan, pergoli i zadaszonych tarasów. Dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych.

 

milin - kwitnące pnącze fot. Nikki Wyatt - Pixabay.comMilin amerykański
(Campsis radicans)

Fot. Nikki Wyatt - Pixabay.com

Opis: Pnącze wytwarza pędy o długości do 10 m, pokryte pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są trąbkowate lub lejkowate. Najczęściej mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną.

Uprawa: Milin zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym – wtedy najobficiej kwitnie. Lubi gleby przepuszczalne, żyzne, bogate w składniki pokarmowe. W czasie sezonu należy go regularnie podlewać i nawozić. Pędy trzeba corocznie silnie ciąć. Przed nadejściem zimy milin zaleca się osłaniać i kopczykować.

Zastosowanie: Roślina nadaje się do dekoracji ścian, zadaszonych tarasów, wiat, ekranów, pergoli i altan.

 

wiciokrzew - kwitnące pnącze fot. Gerhild Klinkow - Pixabay.comWiciokrzewy
(Lonicera)

Fot. Gerhild Klinkow - Pixabay.com

Opis: Pnącza osiągają zazwyczaj 3-6 m długości. Kwitną latem – barwa kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Kwiaty najczęściej są rurkowe lub trąbkowe, zebrane po kilka. W uprawie często spotyka się wiciokrzew Browna, Heckrotta, japoński oraz pomorski.

Uprawa: Wiciokrzewy najobficiej kwitną w miejscach słonecznych, ale znoszą także zacienienie. Preferują podłoża żyzne, dobrze spulchnione, łatwo nagrzewające się. Są wystarczająco mrozoodporne, ale młode okazy warto osłaniać przed nadejściem mrozów. Wymagają podlewania w czasie susz. Należy profilaktycznie chronić je przed chorobami i szkodnikami.

Zastosowanie: Pasują do ogrodów różnego typu. Poza obsadzaniem pergoli czy kratownic można uprawiać je także jako rośliny okrywowe.

 

róża - kwitnące pnącze fot. PollyDot - Pixabay.comRóże
(Rosa)

Fot. PollyDot - Pixabay.com

Opis: Królowa kwiatów może zdobić ogród także jako pnącze. Poszczególne odmiany zazwyczaj osiągają 2-3 m wysokości. Kwitną latem, mogą powtarzać kwitnienie jesienią. Warte polecenia są odmiany: ‘New Dawn’ o różowych kwiatach, ‘Heidelberg’ – czerwonych, ‘Moonlight’ – żółtych oraz ‘Uetersener Klosterrose’ – kremowych.

Uprawa: Róże lubią stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże powinno być żyzne i przede wszystkim przepuszczalne (to ograniczy porażanie przez choroby grzybowe). Warto dokarmiać je nawozami wieloskładnikowymi. Cięcie najczęściej wykonuje się wiosną. Przed nadejściem zimy pnącze powinno się kopczykować.

Zastosowanie: Dobrze wyglądają sadzone na konstrukcjach w kształcie łuku, jako dekoracje furtek i drzwi wejściowych. Nadają się do ozdoby ścian, jeśli są prowadzone na kratkach. Róże pnące to pozycja obowiązkowa w ogrodzie w stylu angielskim.

 

Poza tą czołową piątką warto zwrócić uwagę także na: groszek pachnący, hortensję pnącą, kielisznik bluszczowaty, obwojnik grecki oraz sępotę pnącą.

Najpopularniejsze pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach

winobluszcz - ogrodowe pnącze fot. ASSY - Pixabay.comWinobluszcze
(Parthenocissus)

Fot. ASSY - Pixabay.com

Opis: Winobluszcze (pięciolistkowy, trójklapowy, zaroślowy, Henry’ego) zajmują czołowe miejsce w rankingu ze względu na swoją popularność, siłę wzrostu i łatwość uprawy. Tworzą gęste, nieprzepuszczalne ściany. Liście mogą atrakcyjnie przebarwiać się jesienią. Niestety pnącza te mają dwie istotne wady – późno wchodzą w okres wegetacyjny (wczesną wiosną „straszą” brakiem liści) oraz są ekspansywne (czasem ciężko je wyplenić). Mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości.

Uprawa: Winobluszcz dobrze rośnie zarówno w miejscu jasnym, jak i zacienionym. Toleruje różne typy gleb. Jest mrozoodporny. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaleca się jedynie regularnie go ciąć i kontrolować jego wzrost.

Zastosowanie: Przy odpowiednich podporach rośnie wszędzie, nawet na ścianach i dachach domów. Trzeba jednak z tym uważać – może niszczyć elewację. Nadaje się do obsadzania ogrodzeń i elementów małej architektury.

 

bluszcz - ogrodowe pnącze fot. Rupert Kittinger-Sereinig - Pixabay.comBluszcz pospolity
(Hedera helix)

fot. Rupert Kittinger-Sereinig - Pixabay.com

Opis: Na rynku można dostać wiele odmian różniących się siłą wzrostu, kształtem, zabarwieniem i wielkością liści. Te podstawowe są najbardziej wytrzymałe. W dobrych warunkach bluszcz może osiągać nawet kilkanaście metrów długości.

Uprawa: Lubi stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Radzi sobie w cieniu. Preferuje gleby świeże, żyzne, bogate w wapń. Źle znosi susze – warto go wtedy podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać – na wszelki wypadek zaleca się osłaniać jego podstawę.

Zastosowanie: Zaleca się obsadzać nim ogrodzenia i ściany znajdujące się w cieniu. Ponadto to dobry gatunek do obsadzania pni starych drzew. Obowiązkowa zieleń w ogrodzie angielskim.

 

kokormak wielkolistny - pnącze ogrodowe fot. vvoronov - Fotolia.comKokornak wielkolistny
(Aristolochia macrophylla)

Fot. vvoronov - Fotolia.com

Opis: Pnącze wytwarza pędy o długości 10-15 m. Wytwarza duże (nawet 30 cm długości), sercowate liście, przebarwiające się jesienią na żółto. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają oryginalny kształt i purpurowobrunatną barwę. Po kwitnieniu ogród zdobią długie, ogórkowate, zielone owoce.

Uprawa: Kokornak dobrze rośnie w cieniu. Optymalne są gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste. Wymaga solidnych podpór. W czasie susz zaleca się go podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Gatunek mrozoodporny. W pierwszych latach uprawy wymaga przycinania (dla pobudzenia wzrostu i krzewienia).

Zastosowanie: Tworzy szczelne zielone ściany. Może dekorować ogrodzenia, mury, altany, pergole i słupy.

 

Trzmielina Furtunea fot. Agnieszka Kwiecień - CC BY-SA 4.0 - Wikimedia CommonsTrzmielina Fortune’a
(Euonymus fortunei)

Fot. Agnieszka Kwiecień - CC BY-SA 4.0 - Wikimedia Commons

Opis: Krzew o pnącym lub płożącym pokroju, może osiągać do 3 m wysokości. Zwykle prowadzi się go jednak na mniejszej wysokości (do 1,5 m). Ozdobną są eliptyczne, błyszczące liście. Mogą mieć barwę zielono-białą lub zielono-żółtą.

Uprawa: Trzmielina może rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Lubi gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Mimo że w literaturze widnieje jako gatunek mrozoodporny, w surowe i bezśnieżne zimy może przemarzać. Dobrze znosi cięcie. Warto ją dokarmiać nawozami ze zwiększoną dawką azotu.

Zastosowanie: Trzmielinę wykorzystuje się nieco inaczej niż pozostałe pnącza. Często uprawia się ją na rabatach lub jako roślinę okrywową. Dobrze wygląda sadzona na pniach i przy suchych murkach. Nadaje się także do dekoracji ogrodzeń.

 

Winorośl japońska - pnącze ogrodowe fot. Lionel Allorge - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia CommonsWinorośl japońska
(Vitis coignetiae)

Fot. Lionel Allorge - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons

Opis: To gatunek ozdobny zarówno z liści, jak i owoców (jadalnych, ale niesmacznych). Osiąga 10-12 m długości. Rośnie szybko – roczne przyrosty wynoszą nawet 4 m.

Uprawa: Winorośl najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale znosi także półcień. Warto ją uprawiać w niezbyt żyznej glebie – wtedy ma najlepiej wybarwione liście. Gatunek jest mrozoodporny. Zaleca się go podlewać w czasie susz. Nawożenie nie jest konieczne. Cięcie wykonuje się zimą lub wczesną wiosną.

Zastosowanie: Nadaje się do sadzenia w ogrodach i zieleni miejskiej. W szczególności dobrze wygląda prowadzona na ścianach, ekranach, murkach i ogrodzeniach.

 

Ponadto na uwagę zasługują: miesięcznik dahurski, pochrzyn chiński, winnik tojadowaty oraz winnik zmienny.


Tekst: Michał Mazik

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Na czasie
Jesienny trawnik
Temat miesiąca
Jesienny trawnik
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Twoja strona ogrodu