Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
152
Okazje
Artykuł na: 9-16 minut

TOP 10 najpopularniejszych ozdobnych pnączy ogrodowych

Pnącza to szeroka grupa roślin o uniwersalnym zastosowaniu. Zdobią nie tylko kratownice czy altany, ale także pnie drzew, murki oraz rabaty. Można wśród nich znaleźć gatunki jadalne oraz typowo ozdobne. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze pnącza ogrodowe ozdobne z kwiatów oraz z liści.

Pnącza znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie. Są ozdobą każdego miejsca – altany, pergoli, ogrodzenia, tarasu czy balkonu. Można wykorzystywać je do oddzielenia ogrodu od części gospodarczej. Wymagają troski, jednak odwdzięczają się szybkim wzrostem, dzięki czemu szybko tworzą szczelne ściany.

Pielęgnacja ozdobnych pnączy

  • Pnącza w pełni mrozoodporne warto sadzić jesienią – wtedy szybciej adaptują się do nowych warunków. Z sadzeniem gatunków wrażliwych na mróz (np. glicynii) najlepiej poczekać do wiosny;
  • Wszystkie pnącza warto nawozić nawozami ze zwiększoną zawartością potasu. To zapewnia lepsze krzewienie. Nawozy azotowe podajemy, gdy zależy nam na silnym wzroście. Nie można jednak przesadzać – nadmierne dawki powodują zasolenie gleby. Gatunkom o ozdobnych kwiatach warto aplikować także fosfor;
  • Pnącza ozdobne z kwiatów z reguły wymagają miejsc słonecznych, ozdobne z liści – zacienionych;
  • Większość gatunków dobrze rośnie w glebie o pH od lekko alkalicznego po lekko kwaśny. Na glebach kwaśnych sprawdza się uprawa winników, hortensji pnącej i przywarki.

Najpopularniejsze kwitnące pnącza ogrodowe

clematis - kwitnące pnącze fot. Anja Osenberg - Pixabay.comPowojnik
(Clematis)
Fot. Anja Osenberg - Pixabay.com

Opis: To prawdopodobnie najczęściej spotykane pnącze w ogrodach przydomowych. W zależności od odmiany może znacznie różnić się wyglądem kwiatów i terminem kwitnienia. Najefektowniejsza jest grupa powojników wielkokwiatowych – kwiaty mogą osiągać nawet 20 cm średnicy.

Uprawa: Optymalne są stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia oraz żyzne, przepuszczalne gleby. Rośliny zaleca się nawozić nawozami dla roślin kwitnących (ze zwiększoną ilością fosforu). Warto także dbać o regularne nawadnianie – powojniki źle reagują na suszę. Wyparowywanie wody z podłoża można ograniczyć przez ściółkowanie lub układanie płaskich kamieni w pobliżu podstawy pędu.

Zastosowanie: Powojniki są uniwersalne – pasują do ogrodów różnego typu. Mogą zdobić elementy małej architektury oraz ogrodzenia.

 

glicynia - kwitnące pnącze fot. Adina Voicu - Pixabay.comGlicynia kwiecista
(Wisteria floribunda)
Fot. Adina Voicu - Pixabay.com

Opis: To jedno z najpiękniejszych pnączy. Tworzy długie, groniaste kwiatostany o barwie białej, niebieskiej lub fioletowej. Kwitnie od maja do sierpnia. Osiąga do 4 m wysokości. Ze względu na wymagania zaleca się ją uprawiać w cieplejszych rejonach Polski.

Uprawa: Roślina wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W ostre lub bezśnieżne zimy może przemarzać. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Wymaga starannej opieki – regularnego podlewania, nawożenia i osłaniania przed nadejściem mrozów. Wymaga cięcia, aby obficie kwitła.

Zastosowanie: Do dekoracji altan, pergoli i zadaszonych tarasów. Dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych.

 

milin - kwitnące pnącze fot. Nikki Wyatt - Pixabay.comMilin amerykański
(Campsis radicans)
Fot. Nikki Wyatt - Pixabay.com

Opis: Pnącze wytwarza pędy o długości do 10 m, pokryte pierzastodzielnymi liśćmi. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty są trąbkowate lub lejkowate. Najczęściej mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną.

Uprawa: Milin zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym – wtedy najobficiej kwitnie. Lubi gleby przepuszczalne, żyzne, bogate w składniki pokarmowe. W czasie sezonu należy go regularnie podlewać i nawozić. Pędy trzeba corocznie silnie ciąć. Przed nadejściem zimy milin zaleca się osłaniać i kopczykować.

Zastosowanie: Roślina nadaje się do dekoracji ścian, zadaszonych tarasów, wiat, ekranów, pergoli i altan.

 

wiciokrzew - kwitnące pnącze fot. Gerhild Klinkow - Pixabay.comWiciokrzewy
(Lonicera)
Fot. Gerhild Klinkow - Pixabay.com

Opis: Pnącza osiągają zazwyczaj 3-6 m długości. Kwitną latem – barwa kwiatów zależy od gatunku i odmiany. Kwiaty najczęściej są rurkowe lub trąbkowe, zebrane po kilka. W uprawie często spotyka się wiciokrzew Browna, Heckrotta, japoński oraz pomorski.

Uprawa: Wiciokrzewy najobficiej kwitną w miejscach słonecznych, ale znoszą także zacienienie. Preferują podłoża żyzne, dobrze spulchnione, łatwo nagrzewające się. Są wystarczająco mrozoodporne, ale młode okazy warto osłaniać przed nadejściem mrozów. Wymagają podlewania w czasie susz. Należy profilaktycznie chronić je przed chorobami i szkodnikami.

Zastosowanie: Pasują do ogrodów różnego typu. Poza obsadzaniem pergoli czy kratownic można uprawiać je także jako rośliny okrywowe.

 

róża - kwitnące pnącze fot. PollyDot - Pixabay.comRóże
(Rosa)
Fot. PollyDot - Pixabay.com

Opis: Królowa kwiatów może zdobić ogród także jako pnącze. Poszczególne odmiany zazwyczaj osiągają 2-3 m wysokości. Kwitną latem, mogą powtarzać kwitnienie jesienią. Warte polecenia są odmiany: ‘New Dawn’ o różowych kwiatach, ‘Heidelberg’ – czerwonych, ‘Moonlight’ – żółtych oraz ‘Uetersener Klosterrose’ – kremowych.

Uprawa: Róże lubią stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Podłoże powinno być żyzne i przede wszystkim przepuszczalne (to ograniczy porażanie przez choroby grzybowe). Warto dokarmiać je nawozami wieloskładnikowymi. Cięcie najczęściej wykonuje się wiosną. Przed nadejściem zimy pnącze powinno się kopczykować.

Zastosowanie: Dobrze wyglądają sadzone na konstrukcjach w kształcie łuku, jako dekoracje furtek i drzwi wejściowych. Nadają się do ozdoby ścian, jeśli są prowadzone na kratkach. Róże pnące to pozycja obowiązkowa w ogrodzie w stylu angielskim.

 

Poza tą czołową piątką warto zwrócić uwagę także na: groszek pachnący, hortensję pnącą, kielisznik bluszczowaty, obwojnik grecki oraz sępotę pnącą.

Najpopularniejsze pnącza ogrodowe o ozdobnych liściach

winobluszcz - ogrodowe pnącze fot. ASSY - Pixabay.comWinobluszcze
(Parthenocissus)
Fot. ASSY - Pixabay.com

Opis: Winobluszcze (pięciolistkowy, trójklapowy, zaroślowy, Henry’ego) zajmują czołowe miejsce w rankingu ze względu na swoją popularność, siłę wzrostu i łatwość uprawy. Tworzą gęste, nieprzepuszczalne ściany. Liście mogą atrakcyjnie przebarwiać się jesienią. Niestety pnącza te mają dwie istotne wady – późno wchodzą w okres wegetacyjny (wczesną wiosną „straszą” brakiem liści) oraz są ekspansywne (czasem ciężko je wyplenić). Mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości.

Uprawa: Winobluszcz dobrze rośnie zarówno w miejscu jasnym, jak i zacienionym. Toleruje różne typy gleb. Jest mrozoodporny. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaleca się jedynie regularnie go ciąć i kontrolować jego wzrost.

Zastosowanie: Przy odpowiednich podporach rośnie wszędzie, nawet na ścianach i dachach domów. Trzeba jednak z tym uważać – może niszczyć elewację. Nadaje się do obsadzania ogrodzeń i elementów małej architektury.

 

bluszcz - ogrodowe pnącze fot. Rupert Kittinger-Sereinig - Pixabay.comBluszcz pospolity
(Hedera helix)
fot. Rupert Kittinger-Sereinig - Pixabay.com

Opis: Na rynku można dostać wiele odmian różniących się siłą wzrostu, kształtem, zabarwieniem i wielkością liści. Te podstawowe są najbardziej wytrzymałe. W dobrych warunkach bluszcz może osiągać nawet kilkanaście metrów długości.

Uprawa: Lubi stanowiska jasne, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Radzi sobie w cieniu. Preferuje gleby świeże, żyzne, bogate w wapń. Źle znosi susze – warto go wtedy podlewać. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać – na wszelki wypadek zaleca się osłaniać jego podstawę.

Zastosowanie: Zaleca się obsadzać nim ogrodzenia i ściany znajdujące się w cieniu. Ponadto to dobry gatunek do obsadzania pni starych drzew. Obowiązkowa zieleń w ogrodzie angielskim.

 

kokormak wielkolistny - pnącze ogrodowe fot. vvoronov - Fotolia.comKokornak wielkolistny
(Aristolochia macrophylla)
Fot. vvoronov - Fotolia.com

Opis: Pnącze wytwarza pędy o długości 10-15 m. Wytwarza duże (nawet 30 cm długości), sercowate liście, przebarwiające się jesienią na żółto. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają oryginalny kształt i purpurowobrunatną barwę. Po kwitnieniu ogród zdobią długie, ogórkowate, zielone owoce.

Uprawa: Kokornak dobrze rośnie w cieniu. Optymalne są gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste. Wymaga solidnych podpór. W czasie susz zaleca się go podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Gatunek mrozoodporny. W pierwszych latach uprawy wymaga przycinania (dla pobudzenia wzrostu i krzewienia).

Zastosowanie: Tworzy szczelne zielone ściany. Może dekorować ogrodzenia, mury, altany, pergole i słupy.

 

Trzmielina Furtunea fot. Agnieszka Kwiecień - CC BY-SA 4.0 - Wikimedia CommonsTrzmielina Fortune’a
(Euonymus fortunei)
Fot. Agnieszka Kwiecień - CC BY-SA 4.0 - Wikimedia Commons

Opis: Krzew o pnącym lub płożącym pokroju, może osiągać do 3 m wysokości. Zwykle prowadzi się go jednak na mniejszej wysokości (do 1,5 m). Ozdobną są eliptyczne, błyszczące liście. Mogą mieć barwę zielono-białą lub zielono-żółtą.

Uprawa: Trzmielina może rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Lubi gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Mimo że w literaturze widnieje jako gatunek mrozoodporny, w surowe i bezśnieżne zimy może przemarzać. Dobrze znosi cięcie. Warto ją dokarmiać nawozami ze zwiększoną dawką azotu.

Zastosowanie: Trzmielinę wykorzystuje się nieco inaczej niż pozostałe pnącza. Często uprawia się ją na rabatach lub jako roślinę okrywową. Dobrze wygląda sadzona na pniach i przy suchych murkach. Nadaje się także do dekoracji ogrodzeń.

 

Winorośl japońska - pnącze ogrodowe fot. Lionel Allorge - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia CommonsWinorośl japońska
(Vitis coignetiae)
Fot. Lionel Allorge - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons

Opis: To gatunek ozdobny zarówno z liści, jak i owoców (jadalnych, ale niesmacznych). Osiąga 10-12 m długości. Rośnie szybko – roczne przyrosty wynoszą nawet 4 m.

Uprawa: Winorośl najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale znosi także półcień. Warto ją uprawiać w niezbyt żyznej glebie – wtedy ma najlepiej wybarwione liście. Gatunek jest mrozoodporny. Zaleca się go podlewać w czasie susz. Nawożenie nie jest konieczne. Cięcie wykonuje się zimą lub wczesną wiosną.

Zastosowanie: Nadaje się do sadzenia w ogrodach i zieleni miejskiej. W szczególności dobrze wygląda prowadzona na ścianach, ekranach, murkach i ogrodzeniach.

 

Ponadto na uwagę zasługują: miesięcznik dahurski, pochrzyn chiński, winnik tojadowaty oraz winnik zmienny.


Tekst: Michał Mazik

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT