Milin amerykański (Campsis radicans) nazywany czasem pnączem trąbkowym, to silnie rosnące pnącze należące do licznej rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Jak nazwa wskazuje, roślina pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (obszar południowo-wschodni) skąd zaczęto ją pospolicie stosować w ogrodach na całym świecie.

Milin wytwarza pędy o długości ok. 10 m. Są one dosyć grube i mało się wiją, przyrastając rocznie 2-4 m. Czepiają się podpór za pomocą drobnych, bardzo licznych korzonków przybyszowych. Liście milinu są pierzastozłożone, ciemnozielone, o długości 30 cm.

Charakterystyczne kwiaty przypominające trąbki są zebrane w baldachowate kwiatostany (4-10 kwiatów) i rozwijają się na końcach pędów. Najbardziej znane są kolory ceglasto-czerwone i karminowe. Pojawiają się między lipcem a wrześniem. Milin zakwita po kilu sezonach po posadzeniu (najwcześniej w 2 roku).

Owocami milinu są duże torebki, przypominające strąki bobu. Na początku są zielone po czym brązowieją i pękają uwalniając nasiona z błoniastami skrzydełkami.

Wymagania i uprawa

Roślina najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu. Milin amerykański preferuje żyzne, próchnicze podłoże z domieszka gliny. Źle znosi suszę – aby pięknie kwitły powinny być systematycznie podlewane i ściółkowane.

Dowiedz się o nawożeniu milinu amerykańskiego

Krzew można sadzić na jesieni (aż do pierwszych mrozów). Wegetację milin zaczyna późną wiosną, a od połowy maja zaczyna się jego bujny wzrost. Milin należy dosyć mocno przycinać wiosną (w marcu) lub jesienią. Miliny amerykańskie to bardzo żywotne rośliny – wytrzymują bardzo mocne cięcie i mrozy. Wytwarzają mocne odrosty korzeniowe, a gdy się wysieją mogą stać się naprawdę niechcianym chwastem.

Zastosowanie

Milin sadzimy przy mocnych podporach – płotach, murach czy słupach. Dobrze radzi sobie w warunkach miejskich.

Polecane odmiany

  • 'Flamenco' – o dużych, intensywnie czerwonych kwiatach
  • 'Flava' – o kwiatach żółtych
  • 'Gabor' – o kwiatach ciemnoczerwonych
  • 'Judy' – odmiana o efektownych kwiatach morelowożółtych z pomarańczową gardzielą
  • 'Ursynów' – odmiana o kwiatach intensywnie pomarańczowych. Zaczyna kwitnąć już w 1–2 roku po posadzeniu

 Zdjęcia: Marc-Benedetti, Bishnu-Sarangi/Pixabay, iVerde