Logo
Logo

Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?

Ściółkowanie to naturalna metoda pielęgnacji gleby i roślin, której zalety doceniło już wielu ogrodników. Ten prosty, a zarazem efektywny zabieg, nie tylko poprawia wygląd ogrodu, ale również chroni rośliny przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić ściółkowanie, jakie materiały wykorzystać i jakie korzyści przynosi ten proces dla Twojego zielonego zakątka.

Streszczenie artykułu
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie to proces, który przynosi wiele korzyści. Ściółka, czyli warstwa organicznego lub nieorganicznego materiału na powierzchni gleby, pomaga utrzymać wilgotność, zabezpiecza przed erozją i zimnem, a także zasila glebę składnikami odżywczymi. Można ją stosować w trakcie całego roku, ale najważniejsze jest ściółkowanie wiosenne i jesiennie. Materiały do ściółkowania to m.in. kora drzewna, gałęzie, liście, słoma, trociny czy kompost. Wybór zależy od celu - do ochrony przed chłodem i utrzymania wilgotności najlepsza jest kora drzewna, natomiast do poprawy struktury gleby - kompost lub obornik. Ściółkowanie jest szczególnie polecane dla roślin wymagających, takich jak różaneczniki, hortensje czy rododendrony. Jednak nie wszystkie rośliny lubią ściółkę - np. lawenda, tymianek czy rozmaryn wolą glebę suchą. Warto pamiętać, że ściółka nie zastępuje nawożenia, ale jest jego uzupełnieniem. W przypadku ściółki organicznej, po jej rozłożeniu powinno się zastosować dodatkowe nawożenie azotem.
Spis treści
Materiały organiczne do ściółkowania Materiały syntetyczne do ściółkowania

Czym najlepiej ściółkować glebę i rośliny w ogrodzie?

Ściółkowanie gleby wokół roślin jest bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, a przynosi wiele korzyści. Pozwala ograniczyć rozwój chwastów, zapobiega szybkiemu wysychaniu podłoża, wzbogaca glebę w dodatkowe substancje odżywcze (ściółki naturalne) oraz chroni korzenie roślin przed wahaniami temperatury.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który materiał jest najlepszy do ściółkowania. Można wykorzystać specjalne materiały syntetyczne lub produkty organiczne, które mają inne zalety i wady. Zawsze sprawdzajmy zalecenia dotyczące wybranych roślin i dobierajmy do nich odpowiednie opcje.

Materiały organiczne do ściółkowania

Do materiałów organicznych zaliczyć możemy np. kompost, trociny, zmieloną korę, ściętą trawę, chipsy kokosowe, naturalne maty (np. z sizalu lub kokosa, słoma), a nawet pokrzywę. Doskonale sprawdzają się jako ściółka i dodatkowo, gdy się rozłożą – wzbogacają podłoże w cenne substancje odżywcze, ale nie wszystkie nadają się dla każdej rośliny.

Kora sosnowa

Kora sosnowa jest najpopularniejszym wyborem w ogrodach przydomowych dla roślin ozdobnych. Obniża odczyn pH podłoża, dlatego sprawdza się w uprawie roślin iglastych oraz kwasolubnych (np. wrzosowatych), nie jest jednak odpowiednia dla gatunków preferujących zasadowy odczyn gleby.

Ściółka z kory sosnowej
Fot. Monsterkoi / Pixabay
Kora sosnowa to najczęściej spotykana w ogrodach forma ściółki, która pomaga w zatrzymywaniu wody w glebie. Decydując się na tą opcję, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Czytaj nasz artykuł, by nie popełnić błędu: Jaką korę wybrać do ogrodu?

 

Słoma

Słoma to materiał wolno rozkładający się i chętnie wybierany do upraw w warzywniku, szczególnie jako ściółka dla truskawek. Nie tylko ogrzewa glebę i ochroni ją przed chwastami, ale też zabezpiecza owoce przed zabrudzeniem i chorobami grzybowymi.

Ścięta trawa

Ściółkowanie ściętą trawą to popularne rozwiązanie. To materiał sprawdzający się w większości upraw, o ile jej warstwa nie jest zbyt gruba, bo w przeciwnym razie szybko zgnije. Do celów dekoracyjnych warto natomiast wybrać chipsy kokosowe oraz naturalnie barwione zrębki drewniane, które na rabacie będą wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie.

Kompost i obornik

Ściółkowanie kompostem i obornikiem ma inny cel niż pozostałe wymieniane w tym artykule metody, ponieważ głównym zadaniem tej ściółki jest organiczne nawożenie naszych roślin. Wszystkiego o tym dowiesz się z tych artykułów: Ściółka z kompostu: gdzie zastosować w ogrodzie? oraz Ściółkowanie obornikiem: jak i dlaczego warto to zrobić?

Źródło: Bricomarché Po Sąsiedzku

 

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Materiały syntetyczne do ściółkowania

Do ściółkowania podłoża możemy też wybrać materiały syntetyczne (np. agrowłókniny, plecione maty foliowe czy folie ściółkujące), które są praktyczne i wygodne. Ze względu na ich właściwości, najczęściej wykorzystuje się je w uprawie warzyw i owoców, ale mogą być też stosowane na rabatach ozdobnych. Ściółka syntetyczna nie rozkłada się, a więc nie wymaga częstej wymiany. Poza tym dobrze zabezpiecza podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, a jeśli jest w ciemnym kolorze, przyspiesza też ogrzewanie gleby, co jest szczególnie ważne w okresie wiosennym.

Włókniny ogrodowe 

Włókniny wykorzystywane do ściółkowania nazywane są agrowłókninami. Pod rośliny ozdobne zwykle wybiera się te koloru czarnego. Bardzo często łączy się je z korą lub żwirem, które wysypuje się na wierzch, by całość estetycznie się prezentowała. Agrowłókniny mają również za zadanie zabezpieczyć korę przed zbyt szybką biodegradacją.

Folie ściółkujące 

Maty z folii przez wielu są wybierane na grządki warzywne i owocowe. Amatorsko są używane najczęściej do ściółkowania truskawek oraz ciepłolubnych ogórków, fasolki szparagowej i pomidorów.

Cienka biała włóknina wiosenna
Fot. jannol / Fotolia
Cienka biała włóknina pod którą widać drobne korzenie roślin.

Cienkie włókniny 

Cieknie włókniny rozłożone na zagonach warzywnych wczesną wiosną, mają za zadanie chronić siewki przed przymrozkami, a niektóre rośliny także przed szkodnikami (np. marchew przed połyśnicą, rzodkiewkę przed śmietką), których masowy wylot przypada na miesiące wiosenne.


Zdjęcia tytułowe: jpjariz, Lula4ever, Natalia Garidueva / AdobeStock; mary_smn / Depositphotos; Mark Herreid / Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego warto ściółkować glebę wokół roślin?

  Ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów, zapobiega wysychaniu gleby, wzbogaca ją w substancje odżywcze i chroni korzenie przed wahaniami temperatury.
 • Jakie materiały można użyć do ściółkowania?

  Można używać materiałów organicznych (np. kora drzewna, liście, kompost) oraz syntetycznych (np. agrowłókniny, folie).
 • Które materiały są najlepsze do utrzymania wilgotności i ochrony przed chłodem?

  Najlepsza jest kora drzewna połączona ze stosowaniem agrowłókniny.
 • Jakie materiały poprawiają strukturę gleby?

  Kompost i obornik.
 • Dla jakich roślin szczególnie polecane jest ściółkowanie?

  Ściółkowanie jest szczególnie polecane dla różaneczników, hortensji i rododendronów.
 • Czy ściółka zastępuje nawożenie?

  Nie, ściółka nie zastępuje nawożenia, ale je uzupełnia; po jej rozłożeniu warto zastosować dodatkowe nawożenie azotem.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?
Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl