Ściółkowanie obornikiem | Jak i dlaczego warto to zrobić?

ściółkowanie obornikiem fot. Sabine van Erp - Pixabay

Pytanie czytelnika: Chciałbym wykorzystać obornik bydlęcy (ze słomą) do ściółkowania rabat na działce. Sąsiadka powiedziała mi, że do tego się nie nadaje. Proszę o poradę! Już zamówiłam obornik i chciałabym jak najlepiej go wykorzystać.

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Jak i kiedy ściółkować obornikiem? Zalety stosowania obornika jako ściółki

Jak i kiedy ściółkować obornikiem?

Wczesną wiosną (luty-marzec), kiedy gleba jest jeszcze wilgotna i zaczyna stopniowo się nagrzewać, okrycie gleby na rabatach warstwą ściółki z dobrze rozłożonego (nie świeżego!) obornika to dobry pomysł. 

Trzeba pamiętać, aby obornik stosowany jako ściółka na rabatach nie powinien dotykać roślin – czy to kęp bylin, czy pni drzew i krzewów.

  • Obornik jako ściółkę stosujmy w oddaleniu od roślin – ok. 30-50 cm.
  • Nie stosujmy warstwy obornika większej niż 10 cm.

Zalety stosowania obornika jako ściółki

Ściółka z obornika pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę oraz ograniczy rozwój chwastów, a zawarty w niej materiał organiczny będzie stopniowo uwalniany w głąb gleby podczas dalszego rozkładu ściółki i tym samym stanowił naturalny nawóz dla roślin.

Materia organiczna zawarta w ściółce pozwala glebom gliniastym zachować wilgotność latem, a zimą oddawać wodę do głębszych warstw. Poprawia także strukturę gleb lekkich, piaszczystych, a zawarte w niej substancje mineralne użyźniają gleby mniej urodzajne.

Nie żałuj swoim rabatom dobrej jakości ściółki. Użyj do tego celu dojrzałego, dobrze rozłożonego obornika. Dzięki ściółkowaniu zaoszczędzisz sporo czasu na walce z chwastami oraz podlewaniu! Pamiętaj tez, że obornik jest świetnym nawozem.


Zdjęcie: Sabine van Erp/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści