Logo
Logo
13
Okazje

Ściółkowanie obornikiem

Pytanie czytelnika: Chciałbym wykorzystać obornik bydlęcy (ze słomą) do ściółkowania rabat na działce. Sąsiadka powiedziała mi, że do tego się nie nadaje. Proszę o poradę! Już zamówiłam obornik i chciałabym jak najlepiej go wykorzystać.

 

Jak ściółkować obornikiem rośliny ozdobne?

Wczesną wiosną (luty-marzec), kiedy gleba jest jeszcze wilgotna i zaczyna stopniowo się nagrzewać, okrycie gleby na rabatach warstwą ściółki z dobrze rozłożonego (nie świeżego!) obornika to dobry pomysł. 

Trzeba pamiętać, aby obornik stosowany jako ściółka na rabatach nie powinien dotykać roślin – czy to kęp bylin, czy pni drzew i krzewów.

  • Obornik jako ściółkę stosujmy w oddaleniu od roślin – ok. 30-50 cm.
  • Nie stosujmy warstwy obornika większej niż 10 cm.

Zalety stosowania obornika jako ściółki

Ściółka z obornika pomoże to utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę oraz ograniczy rozwój chwastów, a zawarty w niej materiał organiczny będzie stopniowo uwalniany w głąb gleby podczas dalszego rozkładu ściółki i tym samym stanowił naturalny nawóz dla roślin.

Materia organiczna zawarta w ściółce pozwala glebom gliniastym zachować wilgotność latem, a zimą oddawać wodę do głębszych warstw. Poprawia także strukturę gleb lekkich, piaszczystych, a zawarte w niej substancje mineralne użyźniają gleby mniej urodzajne.

Nie żałuj swoim rabatom dobrej jakości ściółki. Użyj do tego celu dojrzałego, dobrze rozłożonego obornika. Dzięki ściółkowaniu zaoszczędzisz sporo czasu na walce z chwastami oraz podlewaniu! Pamiętaj tez, że obornik jest świetnym nawozem.


Zdjęcie: Sabine van Erp/Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Zobacz także

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu