Logo
Logo
44
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?

Obornik granulowany jest wygodny w użyciu, uniwersalny i naturalny. To nawóz, który nie wydziela żadnego zapachu i może być wykorzystywany do bardzo wielu roślin – zarówno wieloletnich, jak i sezonowych uprawianych w pojemnikach. Dowiedz się, kiedy i jak go stosować, by Twoje rośliny zyskały jak najwięcej!

Czym jest obornik granulowany?

Jest to wygodny do zastosowania, cenny nawóz organiczny (naturalny), posiadający bardzo długi okres przydatności do użycia. Zaletą obornika granulowanego jest także to, że nadaje się do jesiennego, jak i wiosennego nawożenia ogrodu. 

Ma formę suchych granulek, nie wydziela przykrego zapachu oraz nie zawiera nasion chwastów czy patogenów chorobotwórczych. Najczęściej produkowany jest ze świeżego nawozu krowiego, który razem ze słomą, poddaje się kompostowaniu, następnie fermentowaniu, a na końcu jest pozbawiany wody, suszony i granulowany.

Kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany nadaje się do nawożenia różnych roślin ogrodowych, ale także i pojemnikowych (tzw. doniczkowych). Można stosować go właściwie przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego, ale najczęściej poleca się stosowanie wczesną wiosną lub jesienią (w październiku i listopadzie).

Jak stosować obornik w ogrodzie?

  • Po rozsypaniu pod konkretnymi roślinami, najlepiej zmieszać obornik z wierzchnią warstwą gleby lub przekopać całą zasilaną glebę na ogrodowej rabacie lub działkowej grządce.
  • Można także rozpuszczać go w wodzie, aby przygotować wodny roztwór do zasilania roślin. W tym celu obornik granulowany zalewa się zimną wodą i pozostawia na około dwa tygodnie w przygotowanej beczce lub innym pojemniku. Po tym czasie roztwór należy dokładnie wymieszać i powstałą zawiesiną można bezpiecznie podlewać rośliny.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe muro/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu