Logo
Logo

Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?

Obornik granulowany jest wygodny w użyciu, uniwersalny i naturalny. To nawóz, który nie wydziela żadnego zapachu i może być wykorzystywany do bardzo wielu roślin – zarówno wieloletnich, jak i sezonowych uprawianych w pojemnikach. Dowiedz się, kiedy i jak go stosować, by Twoje rośliny zyskały jak najwięcej!

Spis treści
Czym jest obornik granulowany? Kiedy stosować obornik granulowany? Jak stosować obornik w ogrodzie?

Czym jest obornik granulowany?

Jest to wygodny do zastosowania, cenny nawóz organiczny (naturalny), posiadający bardzo długi okres przydatności do użycia. Zaletą obornika granulowanego jest także to, że nadaje się do jesiennego, jak i wiosennego nawożenia ogrodu. 

Ma formę suchych granulek, nie wydziela przykrego zapachu oraz nie zawiera nasion chwastów czy patogenów chorobotwórczych. Najczęściej produkowany jest ze świeżego nawozu krowiego, który razem ze słomą, poddaje się kompostowaniu, następnie fermentowaniu, a na końcu jest pozbawiany wody, suszony i granulowany.

Obornik granulowany - zamiennik dla świeżego obornika
Obornik granulowany
Obornik granulowany bydlęcy to skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych. Obornik granulowany łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE!

Kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany nadaje się do nawożenia różnych roślin ogrodowych, ale także i pojemnikowych (tzw. doniczkowych). Można stosować go właściwie przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego, ale najczęściej poleca się stosowanie wczesną wiosną lub jesienią (w październiku i listopadzie).

Jak stosować obornik w ogrodzie?

  • Po rozsypaniu pod konkretnymi roślinami, najlepiej zmieszać obornik z wierzchnią warstwą gleby lub przekopać całą zasilaną glebę na ogrodowej rabacie lub działkowej grządce.
  • Można także rozpuszczać go w wodzie, aby przygotować wodny roztwór do zasilania roślin. W tym celu obornik granulowany zalewa się zimną wodą i pozostawia na około dwa tygodnie w przygotowanej beczce lub innym pojemniku. Po tym czasie roztwór należy dokładnie wymieszać i powstałą zawiesiną można bezpiecznie podlewać rośliny.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe muro/Depositphotos

Autor
Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?
Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu