Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
44
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?

Obornik granulowany jest wygodny w użyciu, uniwersalny i naturalny. To nawóz, który nie wydziela żadnego zapachu i może być wykorzystywany do bardzo wielu roślin – zarówno wieloletnich, jak i sezonowych uprawianych w pojemnikach. Dowiedz się, kiedy i jak go stosować, by Twoje rośliny zyskały jak najwięcej!

 

Czym jest obornik granulowany?

Jest to wygodny do zastosowania, cenny nawóz organiczny (naturalny), posiadający bardzo długi okres przydatności do użycia. Zaletą obornika granulowanego jest także to, że nadaje się do jesiennego, jak i wiosennego nawożenia ogrodu. 

Ma formę suchych granulek, nie wydziela przykrego zapachu oraz nie zawiera nasion chwastów czy patogenów chorobotwórczych. Najczęściej produkowany jest ze świeżego nawozu krowiego, który razem ze słomą, poddaje się kompostowaniu, następnie fermentowaniu, a na końcu jest pozbawiany wody, suszony i granulowany.

Kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany nadaje się do nawożenia różnych roślin ogrodowych, ale także i pojemnikowych (tzw. doniczkowych). Można stosować go właściwie przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego, ale najczęściej poleca się stosowanie wczesną wiosną lub jesienią (w październiku i listopadzie).

Jak stosować obornik w ogrodzie?

  • Po rozsypaniu pod konkretnymi roślinami, najlepiej zmieszać obornik z wierzchnią warstwą gleby lub przekopać całą zasilaną glebę na ogrodowej rabacie lub działkowej grządce.
  • Można także rozpuszczać go w wodzie, aby przygotować wodny roztwór do zasilania roślin. W tym celu obornik granulowany zalewa się zimną wodą i pozostawia na około dwa tygodnie w przygotowanej beczce lub innym pojemniku. Po tym czasie roztwór należy dokładnie wymieszać i powstałą zawiesiną można bezpiecznie podlewać rośliny.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe muro/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu