Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
50
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Obornik granulowany – kiedy i jak stosować w ogrodzie?

Obornik granulowany jest wygodny w użyciu, uniwersalny i naturalny. To nawóz, który nie wydziela żadnego zapachu i może być wykorzystywany do bardzo wielu roślin – zarówno wieloletnich, jak i sezonowych uprawianych w pojemnikach. Dowiedz się, kiedy i jak go stosować, by Twoje rośliny zyskały jak najwięcej!

Czym jest obornik granulowany?

Jest to wygodny do zastosowania, cenny nawóz organiczny (naturalny), posiadający bardzo długi okres przydatności do użycia. Zaletą obornika granulowanego jest także to, że nadaje się do jesiennego, jak i wiosennego nawożenia ogrodu. 

Ma formę suchych granulek, nie wydziela przykrego zapachu oraz nie zawiera nasion chwastów czy patogenów chorobotwórczych. Najczęściej produkowany jest ze świeżego nawozu krowiego, który razem ze słomą, poddaje się kompostowaniu, następnie fermentowaniu, a na końcu jest pozbawiany wody, suszony i granulowany.

Kiedy stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany nadaje się do nawożenia różnych roślin ogrodowych, ale także i pojemnikowych (tzw. doniczkowych). Można stosować go właściwie przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do końca sezonu wegetacyjnego, ale najczęściej poleca się stosowanie wczesną wiosną lub jesienią (w październiku i listopadzie).

Jak stosować obornik w ogrodzie?

  • Po rozsypaniu pod konkretnymi roślinami, najlepiej zmieszać obornik z wierzchnią warstwą gleby lub przekopać całą zasilaną glebę na ogrodowej rabacie lub działkowej grządce.
  • Można także rozpuszczać go w wodzie, aby przygotować wodny roztwór do zasilania roślin. W tym celu obornik granulowany zalewa się zimną wodą i pozostawia na około dwa tygodnie w przygotowanej beczce lub innym pojemniku. Po tym czasie roztwór należy dokładnie wymieszać i powstałą zawiesiną można bezpiecznie podlewać rośliny.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe muro/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT