Logo
Logo

Podczas sadzenia wsypuję te granulki do każdego dołka. Rośliny rosną lepiej niż "na drożdżach"

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykładamy do ekologicznych i naturalnych metod uprawy, ogrodnicy szukają sposobów na poprawę jakości swoich upraw bez użycia chemicznych środków. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest stosowanie granulowanego obornika. Ten naturalny nawóz, dostępny w wygodnej formie granulek, staje się nieodzownym elementem w pracy każdego miłośnika ogrodnictwa.

Dlaczego warto stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany to produkt, który łączy w sobie zalety tradycyjnego obornika z wygodą użytkowania. Jest to nawóz organiczny, który powstaje z przetworzonego nawozu pochodzenia zwierzęcego, takiego jak odchody krów, świń, koni czy kur. Proces produkcji obejmuje kompostowanie z dodatkiem słomy, suszenie i granulowanie, co sprawia, że końcowy produkt jest wolny od nieprzyjemnego zapachu, nasion chwastów, szkodliwych patogenów, larw owadów oraz nicieni.

Granulowany obornik bydlęcy, najpopularniejszy wśród ogrodników, zawiera wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe w umiarkowanych ilościach, co zmniejsza ryzyko przenawożenia roślin. Zawiewa azot, fosfor, potas, siarkę, magnez oraz mikroelementy takie jak bor, mangan i cynk. Wprowadza do gleby cenną próchnicę, wpływa pozytywnie na rozwój mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu znacząco poprawia jakość i strukturę gleby, zatrzymując w niej wodę oraz niezbędne mikro- i makroelementy.

infouprawa / YouTube


Jak stosować obornik granulowany?

Stosowanie obornika granulowanego jest proste i wygodne. Można go używać zarówno jesienią, jak i wiosną. W zależności od potrzeb, obornik ten można stosować przed rozpoczęciem uprawy, wczesną wiosną, aż do końca sezonu wegetacyjnego. Granulki można wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi pod wybranymi roślinami lub przekopać całą glebę z obornikiem granulowanym. Inną metodą jest przygotowanie roztworu wodnego z granulek, który po około dwóch tygodniach można stosować do podlewania roślin.

Podczas sadzenia roślin, wsypanie granulek obornika do każdego dołka zapewnia roślinom dostęp do niezbędnych składników odżywczych od samego początku ich wzrostu. Dzięki temu rośliny rozwijają się zdrowo i są bardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.


Obornik granulowany bydlęcy
Obornik granulowany bydlęcy
To skoncentrowany i przefermentowany nawóz ogrodniczy pochodzenia zwierzęcego w formie suchych granul o spowolnionym działaniu przeznaczony do nawożenia wszystkich upraw rolniczych i ogrodniczych, w tym drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, truskawek, winorośli czy roślin domowych. Obornik granulowany łączy wszystkie zalety tradycyjnego obornika oraz wygodę i bezpieczeństwo nowoczesnego nawożenia. W procesie produkcji został pozbawiony nasion chwastów, jaj i larw owadów, nicieni oraz innych patogenów. Obornik jest szczególnie polecany w celu odbudowy flory czy fauny mikrobiologicznej na glebach jałowych i mało urodzajnych. Obornik granulowany łatwo się wysiewa, nie pyli się. Może być wysiewany ręcznie lub mechanicznie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rodzaje obornika granulowanego

W zależności od potrzeb roślin, warto dobrać odpowiedni rodzaj obornika granulowanego. Oprócz wspomnianego już obornika bydlęcego, dostępne są również oborniki kurzy, świński, koński i owczy. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i skład, co pozwala na dostosowanie nawożenia do konkretnych wymagań upraw.

 • Bydlęcy: Najpopularniejszy, zawiera wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe.
 • Kurzy: Bardziej skoncentrowany, z większą zawartością azotu.
 • Świński: Wysoka zawartość azotu i fosforu, idealny dla gleb piaszczystych.
 • Koński: Szybko ulega rozkładowi, idealny do spulchniania ciężkich gleb.
 • Owczy: Bogaty w azot, potas i substancje humusowe, doskonały do trawników i roślin o dużych wymaganiach pokarmowych.

Korzyści z stosowania obornika granulowanego

 1. Możliwość stosowania w różnych porach roku: Obornik granulowany może być używany zarówno jesienią, jak i wiosną, co daje ogrodnikom większą elastyczność w planowaniu nawożenia.
 2. Wygoda użytkowania: Jego granulowana forma ułatwia aplikację i dawkowanie.
 3. Wysoka wydajność: 1 kg obornika granulowanego może zastąpić około 4 kg świeżego obornika.
 4. Łatwość w transporcie i przechowywaniu: Jego sucha forma sprawia, że jest łatwiejszy w przechowywaniu i nie zajmuje dużo miejsca.
 5. Bogactwo składników odżywczych: Zawiera kluczowe składniki, takie jak azot, fosfor, potas, magnez oraz mikroelementy.
 6. Poprawa struktury gleby: Obornik granulowany jest bogatym źródłem naturalnej próchnicy, co sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów w glebie.
 7. Brak nieprzyjemnego zapachu: Proces produkcji eliminuje nieprzyjemny zapach, co jest szczególnie ważne dla osób zajmujących się ogrodnictwem hobbystycznie.
 8. Bezpieczeństwo dla roślin: Obornik granulowany nie zawiera toksycznych substancji, szkodliwych patogenów i szkodników.

Stosowanie granulowanego obornika to doskonały sposób na naturalne i efektywne nawożenie roślin. Dzięki różnorodności dostępnych rodzajów, każdy ogrodnik może znaleźć produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Pamiętajmy, że stosując naturalne metody uprawy, nie tylko dbamy o zdrowie naszych roślin, ale również przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: andreaobzerova / Adobe Stock

Autor
Podczas sadzenia wsypuję te granulki do każdego dołka. Rośliny rosną lepiej niż "na drożdżach"
Podczas sadzenia wsypuję te granulki do każdego dołka. Rośliny rosną lepiej niż "na drożdżach"
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl