Dlaczego warto stosować obornik koński do nawożenia roślin w ogrodzie?
Nawóz koński zawiera wiele ważnych dla roślin pierwiastków czy substancji organicznych, ale nie tylko z tego powodu jest wybierany przez ogrodników. Jego dużą zaletą jest duża szybkość rozkładu, dzięki czemu nie trzeba długo czekać, na efekty jego działania.
Jest także suchszy niż inne oborniki, co powoduje, że nie wydziela bardzo intensywnego zapachu i łatwiej jest go transportować.
Obornik koński – jaki ma skład i właściwości
- Obornik koński charakteryzuje się zasadowym odczynem pH o wartości 6,8-8.
- Składa się na niego około 71% wody oraz 25% substancji organicznych.
- Ponadto zawiera potas, azot, fosfor wapń, magnez czy sód – wymienione zostały w porządku malejącym, przy czym potas stanowi około 0,6%, a sód 0,06%.
Dokładny skład końskich odchodów uzależniony jest od tego, co zwierzęta jadły. Na przykład jeśli często podawana była im pasza zielona, większy będzie udział azotu w nawozie.
Obornik koński skutecznie wzbogaca glebę, ale także wyraźnie ją spulchnia dzięki wysokiej zawartości składników organicznych – ich obecność jest wyraźnie większa niż na przykład w nawozie krowim. Dzięki temu jest szczególnie polecany na gliniaste, zwarte gleby.
Jego zastosowanie skutkuje zwiększeniem zwartości próchnicy w glebie, a także łatwiejszym ukorzenianiem się roślin. Ponadto nawóz koński wydziela dość dużo ciepła, dzięki czemu często jest stosowany w szklarniach czy inspektach.
Zastosowanie świeżego obornika niesie jednak ze sobą także pewne ryzyko, ponieważ zawiera on dość dużo amoniaku – jego obecność może powodować uszkodzenie siewek, a także korzeni starszych roślin. Korzystniejsze jest zastosowanie nawozu przekompostowanego, a w pełni bezpieczny będzie wybór suszonego lub granulowanego obornika. W tej formie może być stosowany bez obaw nawet tuż przed siewem, a jego użycie jest dużo wygodniejsze.
Stosowanie granulowanego obornika końskiego w ogrodzie
Jak stosować?
Granulowany obornik koński można stosować, przekopując go z glebą na głębokości od 10-15 cm na glebach ciężkich i 20 cm na lekkim podłożu, lub rozrzucając jego cienką warstwę między roślinami i podlewając wodą.
- Dla zasilenia gleby pod warzywa, byliny czy przed założeniem trawnika można zastosować dawkę około 1,5 l obornika na 1 m².
- Natomiast przy sadzeniu drzew i krzewów nawóz możemy wymieszać z glebą z dołka w stosunku 1:3 dla jabłoni, gruszy i roślin jagodowych oraz 1:2 pod drzewa pestkowe, orzechy włoskie i leszczyny.
Kiedy stosować?
Obornik granulowany możemy śmiało stosować wiosną tuż przed siewem, sadzeniem lub w przypadku roślin wieloletnich tuż przed rozpoczęciem przez nie wegetacji. Można go także zastosować po zbiorach, aż do listopada. W tym terminie, po ostatnim koszeniu przed zimą, poleca się także przeprowadzić nawożenie trawników.
Jakie rośliny można nawozić obornikiem końskim?
Granulowany nawóz koński bardzo dobrze sprawdza się w nawożeniu drzew i krzewów owocowych, warzyw, roślin ozdobnych, trawników, a nawet roślin uprawianych w pojemnikach. Tak naprawdę jedynym czynnikiem, jaki może ograniczać jego zastosowanie, jest jego zasadowy odczyn. Z jego powodu nawozu końskiego nie należy używać w uprawie roślin kwasolubnych.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Gatherina, Bunyos30/Depositphotos