Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa leszczyny w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?

Leszczyna znana jest chyba każdemu, to (nie)zwykła roślina ogrodowa, bardzo łatwa w uprawie. Na wiosnę zachwycamy się jej żółtymi "kotkami" i soczyście zielonymi liśćmi, a na jesieni zjadamy jej orzechy. Niewiele osób wie, że leszczyna ma dekoracyjne odmiany o poskręcanych pędach i kolorowych liściach. Warto posadzić ją w każdym ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda leszczyna ogrodowa?
Jaką leszczynę posadzić w ogrodzie?
Ozdobne leszczyny. Wśród jakich odmian można wybierać?
Gdzie posadzić leszczynę?
Jak dbać o leszczynę?

Jak wygląda leszczyna ogrodowa?

Leszczyna (łac. Corylus) jest wielopiennym krzewem liściastym dorastającym do sporych wielkości. Wśród rodzaju, jedyną leszczyną naturalnie występującą w Polsce jest leszczyna pospolita (Corylus avellana).

  • Gałęzie leszczyn są wzniesione i tworzą szeroką, gęstą koronę dorastającą nawet do 5 m wysokości. Kora leszczyny jest gładka, popielata z poziomymi korkowatymi kreskami, a młode pędy są koloru czerwonobrunatnego.

  • Liście dorastają do 10 cm długości, są podwójnie piłkowane, na szczycie zaostrzone, u nasady lekko sercowate, krótki ogonek do 10 mm długości. Jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub żółtobrązowy, opadają na zimę.
Leszczyna pospolita w siedlisku naturalnym
Fot. MPF/Wikimedia Commons ↓

Leszczyna to roślina jednopienna (wytwarzająca oddzielne kwiaty męskie i żeńskie na jednym osobniku). Kwitnienie zaczyna bardzo wcześnie, bo już w lutym! Kwiaty męskie zebrane w kotki po 2-4, pylą bardzo obficie na żółto, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach, a na zewnątrz widoczne są jedynie czerwone znamiona.

Owocem leszczyny jest znany i smaczny orzech – jednonasienny, bezbielmowy, otoczony okrywą powstałą ze zrośnięcia trzech podkwiatków, czasem zdarzają się dwa nasiona w jednej okrywie. Zdrewniała owocnia, potocznie nazywana skorupką, ma różny kształt w zależności od gatunku i jasnobrązowy kolor. Orzechy dojrzewają od września do października.

Kwiaty leszczyny męskie, tzw. kotki
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Jaką leszczynę posadzić w ogrodzie?

Leszczyny pospolite
Orzechy laskowe z własnego ogrodu?

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa wielkie, rozłożyste krzewy leszczyny, które na wiosnę wypuszczają "kotki", a jesienią obsypane są orzechami laskowymi. Trudno sobie wyobrazić te wielkie rośliny w małych, przydomowych ogródkach... Nie trzeba jednak z nich rezygnować! Obecnie wyhodowane odmiany nie rosną tak intensywnie jak leszczyna pospolita, a jednocześnie rodzą pyszne orzechy.

W uprawie spotyka się szereg roślin uprawnych, zarówno jako leszczyny ozdobne jak i sadownicze.

Leszczyna w ogrodzie, fot. JackieLou DL - Pixabay
Fot. JackieLou DL/Pixabay

Na uwagę zasługuje leszczyna 'Barceloński' – odmiana bardzo plenna, regularnie owocująca. Jest dość odporna na niskie temperatury. Krzew rośnie dość silnie tworząc rozłożysta koronę. Dorasta do około 5 metrów wysokości. Posiada duże i smaczne orzechy.

Inne odmiany rodzące duże orzechy to: 'Olbrzymi z Halle', 'Kataloński', 'Nottinghamski'.

Ozdobne leszczyny
Wśród jakich odmian można wybierać?

Wolno rosnąca odmiana leszczyny pospolitej 'Contorta' o pogiętych "w korkociąg" pędach i poskręcanych liściach (patrz opis po prawej) to wspaniała ozdoba ogrodu. Jest to krzew, dorastający do 4 m wysokości, przyrasta ok. 20 cm rocznie. Efektownie wyglądają powyginane pędy, zwłaszcza zimą i na przedwiośniu, kiedy występują obficie żółte bazie. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Leszczyna o powykręcanych gałązkach, fot. congerdesign - Pixabay
Fot. congerdesign/Pixabay

Leszczyna pospolita 'Pendula' to natomiast odmiana, u której wszystkie pędy przewieszają się łukowato tworząc piękny parasol. Odmiana ta jest najczęściej uprawiana jako forma pienna w postaci małego drzewka z parasolowatą koroną.

Na uwagę zasługują także odmiany leszczyny o barwnych liściach – t.j. leszczyna pospolita 'Aurea' – o żółtych liściach, które latem zmieniają się w jasnozielone, 'Fusco-rubra' – liście intensywnie czerwono-brązowe wiosną, a latem zielone.

Leszczyna południowa 'Purpurea' ma liście okrągłe, ciemnoczerwone, przez cały okres wegetacji.

Leszczyna 'Fusco-rubra', fot. Aline Mueller z Pixaba
Fot. Aline Mueller/Pixabay

Uprawa i pielęgnacja leszczyny w ogrodzie

Stanowisko
Gdzie posadzić leszczynę?

Leszczyna lubi stanowisko wilgotne, nie lubią jednak gleb podmokłych, ani i suchych. Będą dobrze rosły praktycznie na każdej glebie ogrodowej. Są bardzo tolerancyjne względem oświetlenia. Dobrze się rozwijają zarówno na stanowiskach nasłonecznionych jak i zacienionych, jednak na słońcu tworzą dorodniejsze owoce. Rośliny są odporne na miejskie zanieczyszczenia. Wszystkie odmiany leszczyny pospolitej są odporne na mróz.

W przydomowym ogródku leszczyna doskonale prezentuje się posadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach na trawniku. Leszczyny polecane są do różnego typu ogrodów, sadzone w miejscach dobrze widocznych.

Pielęgnacja
Jak dbać o leszczynę?

Leszczyna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie w postaci naturalnego krzewu. Raz na kilka lat można wyciąć kilka wewnętrznych gałęzi, aby krzew zbytnio się nie zagęścił. Poza tym nie stosujemy żadnego formowania ani cięcia. Leszczyna jest świetną rośliną dla zapracowanych!


Tekst: na podstawie Colour Your Life, zdjęcie w tekście: MPF/CC BY-SA 3.0/Wikimedia_Commons, zdjęcie tytułowe: _Alicja_/Pixabay

Autor
Uprawa leszczyny w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Uprawa leszczyny w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz