Rodzaje ogrodów i ich podział | Które są najpopularniejsze?

Rodzaje ogrodów porównywanie typów

Chociaż ogród należy planować według własnych upodobań jego układ najczęściej jest zależny od lokalizacji i wielkości działki. Czynniki te w dużej mierze determinują jego styl i układ.

Posłuchaj
00:00
48
Spis treści
Podział ze względu na lokalizację Podział ze względu na wielkość Podział ze względu na układ Podział ze względu na styl

Podział ze względu na lokalizację

Ze względu na lokalizację wyróżniamy ogrody miejskie, podmiejskie oraz wiejskie.

Ogród miejski

Powinien cechować się prostotą kompozycji, gdyż rozmiar działki miejskiej jest zazwyczaj niewielki. Okala ją często wysokie ogrodzenie, przy którym najlepiej posadzić wysokie krzewy.

Szkielet roślinności można stworzyć z roślin zimozielonych, a jako element zmieniający się – zastosować rośliny jednoroczne, np. w pojemnikach.

Ogród podmiejski

Ogrody na przedmieściach są zwykle nieco większe niż w mieście, warto więc wykorzystać miejsce na aktywny wypoczynek. Roślinność na terenie otaczającym działkę może uzupełniać kompozycję ogrodu, dobrze więc jeśli nasadzenia na obrzeżach działki współgrają z jej otoczeniem.

Ogród wiejski

Dla typowego ogrodu wiejskiego charakterystyczne są drzewa i krzewy owocowe oraz zioła, a także rośliny jednoroczne i byliny. Kwiaty tworzą wielobarwną, jaskrawą kompozycję.

Podział ze względu na wielkość

Odmienne podejście należy mieć podczas urządzenia ogrodu małego i dużego.

Ogród mały

W małym ogrodzie obiekty oglądane są z bliska, dlatego ważne jest dopracowanie detali. Nagromadzenie zbyt wielu elementów może sprawić wrażenie bałaganu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca do ogrodu należy wybierać rośliny, które nie rozrastają się silnie. Trudno zgromadzić tu wiele różnorodnych roślin; aby zapobiec monotonii, rośliny warto sadzić w pojemnikach (przestawiając je, w łatwy sposób można zmienić ich układ). Zaletą małego ogrodu jest to, że w niedługim czasie od założenia sprawia wrażenie dojrzałego.

Mały ogród może wydawać się większy, w tym celu należy:

  • podzielić go na wnętrza tak, by całej działki nie dało się objąć jednym spojrzeniem;
  • posadzić rośliny na skarpie wzdłuż ogrodzenia;
  • rośliny o szarawym zabarwieniu liści posadzić w głębi ogrodu, a na ich tle, bliżej odbiorcy umieścić okazy w ciepłej kolorystyce.

Ogród duży

W dużym ogrodzie rośliny, głównie drzewa i krzewy, sadzi się w luźnych grupach. Duża ilość bylin sprawia, że wiele czasu trzeba poświęcić na pielęgnację zieleni.

W początkowej fazie urządzania duży ogród wydaje się pusty, dlatego warto zaplanować w nim rośliny, które szybko rosną. Na większym terenie trudno zadbać o detale, alternatywnym rozwiązaniem będzie podkreślanie naturalności kompozycji.

Drzewa i krzewy szybko rosnące
(nazwa polska/nazwa łacińska)
Drzewa
Brzoza brodawkowata Betula pendula
Dąb czerwony Quercus rubra
Sosna wejmutka Pinus strobus
Krzewy
Budleja Dawida Buddleja davidii
Dereń biały Cornus alba
Forsycja pośrednia Forsythia intermedia
Irga pomarszczona Cotoneaster bullatus
Ligustr pospolity Ligustrum vulgare
Perukowiec podolski Cotinus coggygria
Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius

Podział ze względu na układ

Układ wnętrz sugeruje zwykle, jaki rodzaj ogrodu będzie najkorzystniejszy: zgeometryzowany, o miękkich, falistych liniach, a może taki, który będzie stanowił połączenie tych dwóch koncepcji.

Ogród geometryczny (regularny)

Jego układ oparty jest na figurach geometrycznych (zwykle jest to kwadrat, prostokąt, koło, elipsa). Rzeźby lub rośliny przystrzyżone w stożki czy kule często występują parami i są regularnie rozmieszczone.

Ogród geometryczny można zaplanować zarówno na dużej, jak i na małej działce.

Rośliny do ogrodu regularnego
(nazwa polska/nazwa łacińska)
Na obwódki
Bukszpan
wieczniezielony
Buxus sempervirens
Barwinek pospolity Vinca minor
Wypełniające kwatery
Jałowiec płożący Juniperus horizontalis
Irga Dammera Cotoneaster dammeri
Karmnik ościsty Sagina subulata
Żeniszek meksykański Ageratum houstonianum
Starzec popielny Senecio cineraria
Do formowania
Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens
Ostrokrzew kolczasty Ilex aquifolium
Jałowiec pospolity Juniperus communis
Sosna górska Pinus mugo
Żywotnik zachodni Thuja occidentalis

Ogród swobodny (nieregularny)

Układ ogrodu stwarza wrażenie przypadkowości i płynnie łączy się z otaczającym krajobrazem. Taki układ dobrze wpisuje się w działki o urozmaiconej rzeźbie terenu i nieregularnym zarysie granic (na małej, regularnej działce miejskiej granice ogrodu swobodnego dobrze jest zamaskować wysoką roślinnością). Wnętrza rozmieszczone są wśród swobodnego układu ścieżek.

Ogród kombinowany (złożony)

Jest połączeniem obu wymienionych wyżej koncepcji. Większość ogrodów ma układ kombinowany. Regularnie urządzona jest zwykle przestrzeń blisko domu, w miarę oddalania się od niego układ jest coraz bardziej nieregularny, a na obrzeżach działki - zupełnie swobodny.

Podział ze względu na styl

Zróżnicowana roślinność i kultura poszczególnych krajów sprawiły, że można wyodrębnić różne style narodowej sztuki ogrodowej, są więc ogrody japońskie, angielskie czy amerykańskie.

Ogród japoński

Wtopiony jest w krajobraz i płynnie łączy się z domem, często bywa traktowany jako jego dodatkowe pomieszczenie.

Z jednaj strony ogród ma przypominać naturalny krajobraz (w kompozycji brak symetrii, rzeźba terenu jest urozmaicona, zastosowane są tylko naturalne materiały), z drugiej strony dopracowany jest w szczegółach.

Charakterystyczne dla ogrodów japońskich są strumienie, stawy z wysepkami, do których prowadzą mostki i kamienne ścieżki, powierzchnie żwirowe, zgrupowania kamieni symbolizujące skały oraz kamienne latarnie i wieżyczki. Drzewa są miniaturkami ich dorosłych odpowiedników rosnących w naturalnych warunkach

Można go założyć nawet na bardzo małej powierzchni. Rośliny to głównie ciekawie uformowane, zimozielone drzewa i krzewy.

Rośliny typowe dla ogrodu japońskiego
Drzewa
Klon palmowy Acer palmatum
Magnolia Soulange’a Magnolia soulangeana
Miłorząb dwuklapowy Gingko biloba
Sosna górska Pinus mugo
Krzewy
Azalia Rhododendron
Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens
Różanecznik Rhododendron
Tawuła japońska Spiraea japonica
Byliny
Funkia Fortune'a Hosta fortunei
Języczka pomarańczowa Ligularia dentata
Miskant chinski Miscanthus sinensis
Tawułka chińska Astilbe chinensis

Ogród angielski

Ma układ swobodny, naturalny. Dominują drzewa i krzewy o naturalnym pokroju i rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami. Nie brakuje także romantycznych zakątków z ławeczkami i pachnącymi różami. Rośliny pnące porastają często wysoki mur z cegieł i kamieni otaczający ogród, a także ściany domu. Murki oporowe i ścieżki wykonane są zwykle z cegły.

W ogrodach tych często spotykamy faliste linie nasadzeń z roślin o zróżnicowanych pokrojach, które tworzą kompozycję przypominającą naturalną.

Ogród amerykański

O przejrzystej kompozycji, praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Część frontowa jest otwarta od strony ulicy i stanowi wizytówkę właściciela posesji. Kompozycja tej części ogrodu jest spokojna i podkreśla architekturę domu. Dominuje tu niska roślinność, w szczególności okazy zimozielone.

Ogród za domem przeznaczony jest do wypoczynku i rekreacji. Obejmuje najczęściej patio, boisko do koszykówki, basen, trawnik i kompozycje roślinne (drzewa i krzewy o soczystej zieleni) posadzone na obrzeżach posesji.

Tekst: Małgorzata Cuch

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści