Mały, kwadratowy ogród ze skalniakiem

Założenia: Mała działka o niewielkiej powierzchni 25 m2 znajduje się na tyłach miejskiego domu. Z dwóch stron otoczona jest przez ściany budynku – jedna ze ścian jest pełna, pozbawiona otworów, na drugiej mieści się okno i drzwi prowadzące z pokoju dziennego do ogródka.

Posłuchaj
00:00
22

Projekt małego, kwadratowego ogrodu ze skalniakiem
Jakie były założenia projektu?

Założenia: Mała działka o niewielkiej powierzchni 25 m2 znajduje się na tyłach miejskiego domu. Z dwóch stron otoczona jest przez ściany budynku – jedna ze ścian jest pełna, pozbawiona otworów, na drugiej mieści się okno i drzwi prowadzące z pokoju dziennego do ogródka. Właściciele pragną osłonić się od hałasu i wzroku przechodniów, chcą również mieć kawałek miejsca, gdzie latem będą mogli usiąść i wypić filiżankę kawy.

Wystrój tego ogrodu determinuje skalniak (H) umieszczony w północno-zachodniej części ogródka. Został on obsadzony licznymi roślinami skalnymi tworzącymi kolorowe kobierce poprzecinane egzemplarzami juki. Rośliny wykorzystane do kompozycji muszą znosić lekkie ocienienie. Idealne będą: dąbrówka rozłogowa, naradka odroślowa, bergenia sercowata, konwalia majowa, cymbalaria murowa czy funkia ‘Stiletto’. Dzięki obłożeniu skalniaka kamienną kostką wpisano go w geometryczny charakter ogródka.

Od ulicy ogród osłonięty został żywopłotem z cisa (1), który można formować albo pozostawić naturalnemu rozwojowi. Cis będzie dodatkowo stanowił atrakcję późną jesienią, kiedy ozdabiać będą go czerwone jagody.

Wschodnia „ściana” ogródka zarezerwowana została dla grupy trejaży z pnącą się po nich roślinnością w zimnej tonacji, która spowoduje optyczne powiększenie przestrzeni. Trejaż znajdujący się najbliżej domu został obsadzony winobluszczem trójklapowym (5) oplatającym umieszczone na ścianie budynku poidełko, przy którym ustawiono stolik z krzesełkami.

Czas spędzony w ogródku będzie umilać znajdująca się naprzeciwko wejścia do budynku ławka-huśtawka (E). W projekcie zdecydowano się na zaproponowanie niewielkiego trawnika z niskopiennej trawy (C). Można jednak zamiast niego zastosować żwir o różnych frakcjach – takie rozwiązanie zapobiegnie kłopotom z utrzymaniem trawnika, a jednocześnie spowoduje, że ogród będzie miał spójny charakter.


Legenda:
A. taras
B. rośliny w donicach
C. trawnik
D. stolik z krzesełkami
E. huśtawka
F. trejaż drewniany
G. poidełko
H. skalniak
I. kostka kamienna

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści