Bergenia sercolistna to zimozielona bylina, wytwarzająca grube, płożące się po ziemi kłącza. Posiada duże, skórzaste, błyszczące liście i ciemnoróżowe kwiaty, zebrane w duże wiechowate kwiatostany na szczytach pędów.

Jest doskonałą rośliną dla początkujących ogrodników. Ma bardzo małe wymagania siedliskowe. bergenia sercolistna przystosowuje się do każdej gleby według zasady: im więcej słońca tym więcej wilgoci. Doskonale nadaje się na stanowiska cieniste i słoneczne, na skalniak i nad oczko. Aczkolwiek najlepiej czuje się na na glebie żyznej, średnio wilgotnej, a w miejscu słonecznym lepiej kwitnie.

Ze względu na swój niewątpliwy urok i łatwość uprawy, bergenia sercolistna ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być ozdobą każdego ogródka skalnego, rabaty, skarpy czy grupy kwiatowej nie tylko w okresie kwitnienia - ozdobne są również jej liście. Może być również zastosowana jako roślina okrywowa (pod dużymi drzewami) i do obsadzania brzegów wód pod warunkiem, że miejsce nie jest zbyt bagienne.