Zobacz 10 najlepszych bylin na skalniak
Byliny to idealne rośliny na skalniak. Są odporne na mróz i pozostają w ziemi przez wiele lat, w przeciwieństwie do roślin jednorocznych i dwuletnich, które utrzymują się dość krótko. Różnią się one od krzewów i drzew, ponieważ są niskie i nie mają zdrewniałych pędów (lub mają ich niewiele). Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które mogą kwitnąć wiosną i latem, obumierać jesienią i zimą, a następnie odrastać z korzeniami wiosną. Sezonowość większości bylin oznacza, że najlepiej łączyć je z krzewami zimozielonymi, aby uniknąć pustych miejsc na zimę.
Przejrzyj nasze wybory i zobacz 10 najlepszych (naszym zdaniem) bylin na skalniak. Są idealne do wprowadzenia bajecznych kolorów liści i pięknych kwiatów do Twojego ogrodu skalnego.
Bergenia sercolistnaBergenia sercolistna (łac. Bergenia cordifolia) to bylina o dużych, okrągławych, skórzastych liściach. Liście są częściowo zimozielone, na jesieni pięknie przebarwiają się na kolor czerwony. Największą ozdobą bergenii są kwiaty. Ukazują się w kwietniu i maju na silnych czerwonych pędach, osiągających wysokość nawet do 40 cm. Bergenia ma niskie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na słońcu ale lepiej w cieniu. Najlepiej sadzić kilka roślin obok siebie, zachowując odpowiedni odstęp, gdyż bergenia tworzy grube, płożące się po ziemi kłącza. Ciekawe odmiany bergenii'Appleblossom' - kwiaty białe z różowym środkiem, 'Winterglut' - kwiaty różowe, 'Solar Flare' - kwiaty białe, 'Eden's Dark Margin' - kwiaty ciemnofioletowe. |
Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) to niska bylina, nie przekraczająca 20 cm wysokości. Charakteryzuje się silnym wzrostem. Rozmnaża się przy pomocy rozłogów. Kwitnie w maju, jednak kwiaty mogą pojawiać się sporadycznie przez cały sezon. Jej główną ozdobą są dekoracyjne liście (częściowo zimozielone, w bezśnieżne zimy mogą przemarzać). U różnych odmian mają odmienne zabarwienie, jednak najczęściej są brązowo-bordowe. Najlepiej rośnie w półcieniu, w słońcu liście zwykle zielenieją. Ciekawe odmiany dąbrówki'Burgundy Glow' - liście z białymi oraz ciemnoczerwonymi i prawie różowymi, rozmytymi plamami, 'Brownherz' - ciemne liście brązowo-purpurowe, 'Variegata' - jasne liście, pokryte żółto-białymi plamami, 'Silver Queen' - liście zaokrąglone, srebrzystoszare zkremowym marginesem, jesienią liście nabierają purpurowego zabarwienia, 'Alba' - białe kwiaty. |
Dzwonek karpacki
Dzwonek karpacki (łac. Campanula carpatica) to niewielka bylina o kępiastym pokroju, dorasta do 30 cm wysokości. Posiada liczne pędy i obfite ulistnienie. Główną ozdobą są kwiaty pojawiające się w lipcu i sierpniu. Kwiaty są duże, dzwonkowate, niebieskie, różowe lub białe, osadzone na wyprostowanych szypułkach. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, wapiennej, umiarkowanie wilgotnej. stanowisko najlepsze od strony wschodniej, może rosnąć w półcieniu.
|
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Goździk postrzępiony, pierzastyGoździk postrzępiony, syn. goździk pierzasty (łac. Dianthus plumarius) to roślina, które tworzy gęste poduszki niebieskozielonych, cienkich liści. Kwitnie w maju i lipcu obsypując się setkami pachnących kwiatów, zwykle białych lub różowych o charakterystycznie postrzępionych płatkach. Po przekwitnięciu dobrze jest mocno przyciąć roślinę. Wymaga gleby przepuszczalnej, jest tolerancyjny na suszę.
|
Floks, płomyk szydlasty
Floks, płomyk szydlasty (łac. Phlox subulata) to niska płożąca się bylina o bardzo gęsto ulistnionych łodygach. Dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Kwitnie na wiosnę w kwietniu i maju. Tworzy wtedy "kolorowe poduchy" - białe lub różowe (w różnych odcieniach). Najlepiej rośnie na glebie piaszczystej i przepuszczalnej na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym.
|
RojnikRojniki (łac. Sedum) to niewielkie, zwarte rośliny, tworzące charakterystyczne "gwiazdy" - rozety zimozielonych liści. W kątach liści często pojawiają się małe rozetki, dzięki którym rojniki tworzą duże "kolonie". Kwiaty mają mniejsze znaczenie, gdyż u rojnika największa ozdobą są liście. Istnieje wiele gatunków, odmian i mieszańców różniących się od siebie przede wszystkim kolorem rozety liści.
|
RozchodnikRozchodniki (łac. Sempervivum) są mało wymagające – mogą być sadzone w każdej glebie i w każdym miejscu (za wyjątkiem bardzo wilgotnego). Są w większości niskimi bylinami kobiercowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i dekoracyjność ulistnienia niemalże przez cały rok. Dużą ozdobą są także ich kwiaty w różnych kolorach (w zależności od gatunku i odmiany). |
Skalnica Arendsa
Skalnica Arendsa (łac. Saxifraga x arendsii) tworzy zimozielone poduszki złożone z rozetek powcinanych, zielonych liści, jednak niewątpliwą ozdobą są kwiaty - białe lub czerwone (w zależności od odmiany). Pojawiają się od maja do lipca, są osadzone na długich łodygach. Skalnica najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych z żyzną, próchniczą oraz dość wilgotną glebą.
|
Zawciąg nadmorski
Zawciąg nadmorski (łac. Armeria maritima) to poduszkowa, zimozielona bylina, dorastająca do 10 cm wysokości. Liście wąskie, trawiaste. Kwiaty różowe, czerwone lub amarantowe, skupione w gęste, kuliste główki, osadzone na wysmukłych szypułkach, wys. do 20 cm, kwitnie od maja do października (pod warunkiem usuwania przekwitłych kwiatostanów).
|
Żagwin ogrodowy
Żagwin ogrodowy (łac. Aubrieta cultorum) to zimozielona, poduszkowa bylina, dorastająca do 5-10 cm wysokości. Posiada drobne, szarozielone liście. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja całkowicie pokrywając roślinę setkami drobnych kwiatków w różnych kolorach (w zależności od odmiany). Wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, zawierającej wapń.
|
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż ze zdjęć z artykuły oraz d r o u u/Freeimages