Logo
Logo

TOP 10 najpopularniejszych bylin na skalniak

Wybierając rośliny warto dobrać je tak aby skalniak stanowił ozdobę ogrodu przez większą część roku. Dlatego warto posadzić rośliny wieloletnie, które będą ozdobne w różnych porach roku. Najlepiej sprawdzają się niskie byliny – przedstawiamy 10 najlepszych.

Spis treści
Bergenia sercolistna Dąbrówka rozłogowa Dzwonek karpacki Goździk postrzępiony, pierzasty Floks, płomyk szydlasty Rojnik Rozchodnik Skalnica Arendsa Zawciąg nadmorski Żagwin ogrodowy

Zobacz 10 najlepszych bylin na skalniak

Byliny to idealne rośliny na skalniak. Są odporne na mróz i pozostają w ziemi przez wiele lat, w przeciwieństwie do roślin jednorocznych i dwuletnich, które utrzymują się dość krótko. Różnią się one od krzewów i drzew, ponieważ są niskie i nie mają zdrewniałych pędów (lub mają ich niewiele). Byliny to wieloletnie rośliny zielne, które mogą kwitnąć wiosną i latem, obumierać jesienią i zimą, a następnie odrastać z korzeniami wiosną. Sezonowość większości bylin oznacza, że najlepiej łączyć je z krzewami zimozielonymi, aby uniknąć pustych miejsc na zimę.

Przejrzyj nasze wybory i zobacz 10 najlepszych (naszym zdaniem) bylin na skalniak. Są idealne do wprowadzenia bajecznych kolorów liści i pięknych kwiatów do Twojego ogrodu skalnego. 

Bergenia sercolistna (fot. Janet Burgess, SXC)

Bergenia sercolistna

Bergenia sercolistna (łac. Bergenia cordifolia) to bylina o dużych, okrągławych, skórzastych liściach. Liście są częściowo zimozielone, na jesieni pięknie przebarwiają się na kolor czerwony. Największą ozdobą bergenii są kwiaty. Ukazują się w  kwietniu i maju na silnych czerwonych pędach, osiągających wysokość nawet do 40 cm.

Bergenia ma niskie wymagania glebowe. Dobrze rośnie na słońcu ale lepiej w cieniu. Najlepiej sadzić kilka roślin obok siebie, zachowując odpowiedni odstęp, gdyż bergenia tworzy grube, płożące się po ziemi kłącza.

Ciekawe odmiany bergenii

'Appleblossom' - kwiaty białe z różowym środkiem, 'Winterglut' - kwiaty różowe, 'Solar Flare' - kwiaty białe, 'Eden's Dark Margin' - kwiaty ciemnofioletowe.

Dąbrówka rozłogowa (fot. Jerzy Opioła, Wikimedia Commons)

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) to niska bylina, nie przekraczająca 20 cm wysokości. Charakteryzuje się silnym wzrostem. Rozmnaża się przy pomocy rozłogów.

Kwitnie w maju, jednak kwiaty mogą pojawiać się sporadycznie przez cały sezon. Jej główną ozdobą są dekoracyjne liście (częściowo zimozielone, w bezśnieżne zimy mogą przemarzać). U różnych odmian mają odmienne zabarwienie, jednak najczęściej są brązowo-bordowe. Najlepiej rośnie w półcieniu, w słońcu liście zwykle zielenieją.

Ciekawe odmiany dąbrówki

'Burgundy Glow' - liście z białymi oraz ciemnoczerwonymi i prawie różowymi, rozmytymi plamami, 'Brownherz' - ciemne liście brązowo-purpurowe, 'Variegata' - jasne liście, pokryte żółto-białymi plamami, 'Silver Queen' - liście zaokrąglone, srebrzystoszare zkremowym marginesem, jesienią liście nabierają purpurowego zabarwienia, 'Alba' - białe kwiaty.

Dzwonek karpacki (fot. Jerzy Opioła, Wikimedia Commons)

Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki (łac. Campanula carpatica) to niewielka bylina o kępiastym pokroju, dorasta do 30 cm wysokości. Posiada liczne pędy i obfite ulistnienie. Główną ozdobą są kwiaty pojawiające się w lipcu i sierpniu. Kwiaty są duże, dzwonkowate, niebieskie, różowe lub białe, osadzone na wyprostowanych szypułkach.

Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, wapiennej, umiarkowanie wilgotnej. stanowisko najlepsze od strony wschodniej, może rosnąć w półcieniu.


Ciekawe odmiany dzwonka

'Alba', 'White Clips' - białe kwiaty, 'Tiefblaue Clips' - fioletowe kwiaty, 'Blue Clips' - niebieskie kwiaty, 'Dark Blue Clips' - ciemnoniebieskie kwiaty.

Goździk postrzępiony  (fot. Sten, Wikimedia Commons)

Goździk postrzępiony, pierzasty

Goździk postrzępiony, syn. goździk pierzasty (łac. Dianthus plumarius) to roślina, które tworzy gęste poduszki niebieskozielonych, cienkich liści. Kwitnie w maju i lipcu obsypując się setkami pachnących kwiatów, zwykle białych lub różowych o charakterystycznie postrzępionych płatkach. Po przekwitnięciu dobrze jest mocno przyciąć roślinę. Wymaga gleby przepuszczalnej, jest tolerancyjny na suszę.


Ciekawe odmiany goździka

'Altrosa', 'Roseus', 'Diamant' - kwiaty różowe, 'Albus' - kwiaty białe, 'Munot' - kwiaty czerwone.

Płomyk szydlasty (fot. d r o u u SXC)

Floks, płomyk szydlasty

Floks, płomyk szydlasty (łac. Phlox subulata) to niska płożąca się bylina o bardzo gęsto ulistnionych łodygach. Dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Kwitnie na wiosnę w kwietniu i maju. Tworzy wtedy "kolorowe poduchy" - białe lub różowe (w różnych odcieniach).

Najlepiej rośnie na glebie piaszczystej i przepuszczalnej na stanowisku nasłonecznionym lub półcienistym.


Ciekawe odmiany floksa szydlastego

'Amazing Grace' - kwiaty białe, 'Emerald Cushion Blue' - kwiaty jasnoniebieskie, 'Daisy Hill' - kwiaty różowe, 'Mikado' - kwiaty jasnoróżowe, 'Purple Beauty' - kwiaty fioletowe, 'Coral Eyes' - kwiaty białe z różowym środkiem.

Rojnik (fot. Graffyka SXC)

Rojnik

Rojniki (łac. Sedum) to niewielkie, zwarte rośliny, tworzące charakterystyczne "gwiazdy" - rozety zimozielonych liści. W kątach liści często pojawiają się małe rozetki, dzięki którym rojniki tworzą duże "kolonie". Kwiaty mają mniejsze znaczenie, gdyż u rojnika największa ozdobą są liście.

Istnieje wiele gatunków, odmian i mieszańców różniących się od siebie przede wszystkim kolorem rozety liści.


Najpopularniejsze rojniki to

Sempervivum tectorum - rojnik murowy, S.  arachnoideum - rojnik pajęczynowaty, S. montanum - rojnik górski, S. ruthenicum - rojnik ruski, S. schlehanii - rojnik ćmowy, S. soboliferum - rojnik pospolity, Sempervivum × hybridum - rojnik ogrodowy.

Rozchodnik (fot. Adriana Herbut, SXC)

Rozchodnik

Rozchodniki (łac. Sempervivum) są mało wymagające – mogą być sadzone w każdej glebie i w każdym miejscu (za wyjątkiem bardzo wilgotnego). Są w większości niskimi bylinami kobiercowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość i dekoracyjność ulistnienia niemalże przez cały rok. Dużą ozdobą są także ich kwiaty w różnych kolorach (w zależności od gatunku i odmiany).

Skalnica Arendsa (fot. Anneli Salo, Wikimedia Commons)

Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa (łac. Saxifraga x arendsii) tworzy zimozielone poduszki złożone z rozetek powcinanych, zielonych liści, jednak niewątpliwą ozdobą są kwiaty - białe lub czerwone (w zależności od odmiany). Pojawiają się od maja do lipca, są osadzone na długich łodygach.

Skalnica najlepiej rośnie na  stanowiskach półcienistych z żyzną, próchniczą oraz dość wilgotną glebą.


Ciekawe odmiany skalnicy

'Schneeteppich' - duże białe kwiaty, 'Findling' - małe białe kwiaty, 'Highlander Red' - czerwone kwiaty, 'Purpurteppich' - fioletowe kwiaty, 'Peter Pan' - fioletowe kwiaty z żółtym środkiem, 'Rosen Zwerg' - drobne, różowe kwiaty.

Zawciąg nadmorski (fot. Kristian Peters, Wikimedia Commons)

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski (łac. Armeria maritima) to poduszkowa, zimozielona bylina, dorastająca do 10 cm wysokości. Liście wąskie, trawiaste. Kwiaty różowe, czerwone lub amarantowe, skupione w gęste, kuliste główki, osadzone na wysmukłych szypułkach, wys. do 20 cm, kwitnie od maja do października (pod warunkiem usuwania przekwitłych kwiatostanów).


Ciekawe odmiany zawciągu

'Alba' - kwiaty białe, 'Glory of Holland' - kwiaty różowe, 'Splendens' - kwiaty fioletowoczerwone.

Żagwin ogrodowy (fot. Wikimedia Commons)

Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy (łac. Aubrieta cultorum) to zimozielona, poduszkowa bylina, dorastająca do 5-10 cm wysokości. Posiada drobne, szarozielone liście. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja całkowicie pokrywając roślinę setkami drobnych kwiatków w różnych kolorach (w zależności od odmiany).  Wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, zawierającej wapń.


Ciekawe odmiany żagwinu

'Royal Blue' - kwiaty niebieskie, 'Royal Red' - kwiaty różowoczerwone, 'Cascade Purple', 'Royal Purple' - kwiaty fioletowe, 'Leichtlinii' - kwiaty różowe, 'Royal Rose' - kwiaty jasnoróżowe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż ze zdjęć z artykuły oraz d r o u u/Freeimages

Autor
TOP 10 najpopularniejszych bylin na skalniak
TOP 10 najpopularniejszych bylin na skalniak
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (13)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl