Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) syn. rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile) należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi ze wschodniej Azji i Japonii.

Rozchodniki tworzą gęste kępy. Łodygi rośliny są proste i grube – dorastają do 50 cm. Roślina jest sukulentem liściowym i jak u wszystkich roślin gruboszowatych ma liście przystosowane do gromadzenia wody – są duże, owalne, jasnozielone, brzegiem ząbkowane, z krótkim ogonkiem. 

Kwiaty zebrane są w podbaldachy na szczycie łodygi, w kolorze od białego i różowego do ciemnoczerwonego. Roślina kwitnie od końca sierpnia do października.

Jest to roślina nektarodajna i cenna dla owadów, ponieważ gdy kwitnie (koniec września, październik) jest już bardzo mało kwiatów.

 
 

Wymagania i uprawa

To roślina łatwa w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne, choć może rosnąć także w półcieniu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, przyjmuje się nawet na podłożu jałowym. Dobrze znosi suszę.

Rozchodnik okazały może znajdować się na dworze cały rok – zimą jego części nadziemne obumierają, ale podziemne są mrozoodporne i odrastają wiosną.

 
 

Zastosowanie

Polecany na rabaty lub obwódki rabat. Nadaje się do obsadzania murków i obrzeży ścieżek, a także na cmentarze. Roślinę tą najlepiej sadzić w większych grupach, można uprawiać ją także w skrzynkach na balkonie lub tarasach.

Ciekawe odmiany

  • 'Brilliant' – jedna z najbardziej pospolitych, kwiaty jasnoróżowe
  • 'Mr Goodbud' – kwiaty intensywnie ciemno-różowe
  • 'Cherry Truffle' – cała roślina ciemno-purpurowo-fioletowa, kwiaty różowe zebrane w dość małe kwiatostany


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Sedum spectabile 'Brilliant'"/F. D. Richards/CC BY-SA 2.0"Sedum spectabile 'Autumn Joy'"/wallygrom/CC BY-SA 2.0"sedum spectabile"/cristina.sanvito/CC BY 2.0, Katarzyna Jeziorska