Kiedy zbliża się czas Wszystkich Świętych, wielu z nas zastanawia się, jak pięknie i trwale udekorować groby bliskich. Wybór odpowiednich kwiatów i roślin jest kluczem do stworzenia harmonijnej i trwałej kompozycji. Czy wiesz, które gatunki najlepiej sprawdzą się na cmentarzu i jak o nie dbać, by przez długi czas prezentowały się nienagannie? Sprawdź i wybierz te, które zachwycą nie tylko estetyką, ale także trwałością.
Kwiaty najlepsze na cmentarz? Tradycja dekorowania grobów
Wraz z pierwszym dniem listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, a dnia następnego, czyli w Dzień Zaduszny, Polacy odwiedzają cmentarze, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. W tym czasie też staramy się ozdobić nagrobki jesiennymi kwiatami. Najpopularniejszymi roślinami cmentarnymi są oczywiście chryzantemy. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne gatunki roślin.
Można wybierać spośród roślin całorocznych (np. zimozielonych iglaków) lub sezonowych – kwitnących od wczesnej wiosny do późnojesiennych mrozów. Wybór roślin jest bardzo duży i każdy znajdzie odpowiednio dobrane do swoich upodobań. Niektóre sprawdzą się jako dekoracje w pojemnikach, inne jako kwiat cięty lub do wiązanek.
Które rośliny idealnie nadają się na kwiat cięty? Poznaj nasze rekomendacje
Astry – to powszechna dekoracja nagrobków. Kwitnienie wielu gatunków i odmian przypada na jesień – są dostępne na Wszystkich Świętych. Poszczególne astry znacznie różnią się wyglądem. Na groby najczęściej wybiera się efektowne odmiany o dużych, pełnych kwiatach. Średnia trwałość kwiatów astrów wynosi 10-18 dni.
Goździki – dobrze wyglądają i zachowują dużą trwałość w wazonie. Można je uprawiać także w donicy. Do kompozycji często wybiera się kwiaty białe, różowe, czerwone lub dwubarwne. Większość gatunków kwitnie od wiosny do końca lata. Kwiaty wytrzymują niskie (ale nie ujemne) temperatury. Trwałość goździków przedłuża się, usuwając liście w dolnej części łodygi.
Lilie – są wykorzystywane zarówno do tworzenia jednorodnych, jak i mieszanych kompozycji. Najczęściej wybiera się kwiaty w kolorze białym, chociaż można także spotkać lilie żółte, różowe lub łososiowe. W stadium otwierających się, wybarwionych pąków zachowują trwałość w wazonie do 9 dni. Dłużej utrzymują świeżość, jeśli usunie się z nich pylniki. Lilie uważa się za symbol życia wiecznego.
Gerbera – to klasyczny gatunek wykorzystywany uniwersalnie: do wazonu, wiązanek i wieńców. Kwiaty są dostępne w wielu kolorach. Łodygi warto usztywnić, wkładając do nich (przez środek kwiatu) choćby cienki drut florystyczny.
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay |
Mieczyki – to jedne z najefektywniejszych roślin na bukiety. Z powodzeniem można je wykorzystywać do dekoracji nagrobków. Kwitną od lipca do sierpnia. Kwiatostany mogą przekraczać 1 m długości. Zachowują trwałość w wazonie nawet do dwóch tygodni.
Nachyłki – jako kwiat cięty są niedoceniane. Szkoda, gdyż zachowują trwałość w wazonie nawet przez 2-3 tygodnie. Żółtoczerwone koszyczki (nachyłek wielkokwiatowy) pojawiają się w czerwcu.
Dalie – na kwiat cięty wykorzystuje się różne gatunki i odmiany dalii, szczególnie efektowne są jednak te pomponowe. Wytwarzają duże, pełne kwiatostany pokryte języczkowatymi kwiatami na całej powierzchni. Ich trwałość w wazonie wynosi 6-7 dni. Kwitną późnym latem i jesienią.
Anturium – to jedna z najpopularniejszych na kwiat cięty roślin pokojowych. Wrażenie robią jej kolbowate kwiaty otoczone szeroką, sercowatą pochwą (najczęściej o czerwonej barwie). Anturium można wykorzystywać do wiązanek i bukietów. Trwałość w wazonie (w dobrych warunkach) dochodzi nawet do miesiąca.
Iglaki – najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia wiązanek (jako podkład). Do tego celu korzysta się głównie ze świerków oraz jodeł. Świerk jest gęsty i ma krótkie igły (ale szybko je gubi), jodła jest nieco bardziej wytrzymała i ma delikatne igliwie.
|
Kwiaty w donicach na cmentarz? Najlepsze wytrwałe gatunki
- Chryzantemy – to najpopularniejszy "cmentarny" gatunek. Jest tak powszechną dekoracją grobów, że w Polsce rzadko spotyka się go (w przeciwieństwie do wielu innych krajów) na ogrodowych rabatkach. Chryzantemy można wykorzystać jako kwiat cięty lub ozdobę uprawianą w pojemnikach. Są dostępne w szerokiej palecie barw kwiatów (białe, żółte, łososiowe, bordowe, pomarańczowe). Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina nie bez przyczyny jest wykorzystywana na cmentarzach – długo kwitnie, długo zachowuje trwałość, jest dość odporna na suszę i mróz (zwłaszcza odmiany o małych kwiatach). Niektóre odmiany mogą zimować w gruncie! Dowiedz się więcej o uprawie chryzantem
- Wrzosy i wrzośce – to piękne jesienne i wiosenne żywe ozdoby, które wykorzystuje się także na cmentarzach. Uprawia się je zazwyczaj w dość płaskich, szerokich pojemnikach. Z reguły traktowane są jako rośliny sezonowe (w donicy nie przetrwają zimy). Trzeba je regularnie podlewać. Można kupić odmiany o różnej barwie kwiatów (także białe, intensywnie różowe i żółte). Dowiedz się więcej o uprawie wrzosów i wrzośców
Popularne cmentarne kwiaty do doniczek to także: bratki, prymulki (pierwiosnki), begonie stale kwitnące, kapusta ozdobna, mrozy (starzec popielny), miniaturowe róże, gazanie, pelargonie, koleusy, niecierpki, plektrantusy oraz wiele innych niskich gatunków kwiatów rabatowych i balkonowych.
Fot. Petra Beerhalter/Fotolia |
Rośliny cmentarne do uprawy w gruncie
- Barwinek pospolity – to piękna zimozielona roślina okrywowa. Jest ozdobna zarówno z błyszczących liści jak, i fioletowych kwiatów (kwitnie od kwietnia do maja). Radzi sobie w różnych warunkach, także w dużym zacienieniu. Można uprawiać ją w niewielkim pojemniku (jest wtedy mniej odporna na mróz) lub w pobliżu nagrobka (umiarkowanie dobrze znosi deptanie). W podobny sposób wykorzystuje się bluszcz pospolity.
- Bukszpan wieczniezielony – krzew można posadzić w pobliżu nagrobka, o ile wystarczy miejsca. Można go prowadzić w formie naturalnej lub figur geometrycznych. Poza cięciem nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Alternatywą może być cis pospolity lub żywotnik (tuja).
Popularne cmentarne kwiaty do uprawy w gruncie to także: karłowe iglaki - np. jałowce płożące, kosodrzewina, świerk kłujący 'Glauca Globosa', świerk biały 'Conica' , irga pozioma, ciemierniki (zimowe róże), bratki, wiosenne rośliny cebulowe (krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty), irysy, róże, lilie, hosty (funkie), rośliny skalne - np. rojniki, rozchodniki, skalnica, zawciąg, floksy, dąbrówka rozłogowa i inne, a także aksamitki i wiele gatunków niskich kwiatów rabatowych i balkonowych.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie główne: Roseta Urbalive