Logo
Logo

Kwiaty na cmentarz – jak udekorować grób?

Aby udekorować nagrobek żywą zielenią, należy zdecydować się na gatunki, które nie wymagają szczególnej opieki, są wytrzymałe na niekorzystne czynniki i długo zachowują walory dekoracyjne. Które rośliny nadają się więc na cmentarz?

Spis treści
Kwiaty cięte i do wiązanek na cmentarzu
Kwiaty do uprawy w donicach na cmentarzu
Kwiaty do uprawy w gruncie na cmentarzu

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, a dnia następnego, czyli w Dzień Zaduszny, Polacy odwiedzają cmentarze, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. W tym czasie też staramy się ozdobić nagrobki jesiennymi kwiatami. Najpopularniejszymi roślinami cmentarnymi są oczywiście chryzantemy. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne gatunki roślin.

Można wybierać spośród roślin całorocznych (np. zimozielonych iglaków) lub sezonowych – kwitnących od wczesnej wiosny do późnojesiennych mrozów. Wybór roślin jest bardzo duży i każdy znajdzie odpowiednio dobrane do swoich upodobań. Niektóre sprawdzą się jako dekoracje w pojemnikach, inne jako kwiat cięty lub do wiązanek.

Ozdoby grobow - kwiaty w donicach z serii Roseta Urbalive

Donice samonawadniające oraz wazony można z powodzeniem stosować przez cały rok. Produkty są zwykle wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV. Dzięki temu nie pękają pod wpływem mrozu, nie zmieniają kształtu oraz się nie odbarwiają zachowując estetyczny wygląd przez długi czas.

Ozdoby grobow - kwiaty w donicach z serii Roseta Urbalive (2)
Fot. Roseta Urbalive

Rośliny cmentarne na kwiat cięty i do wiązanek

Astry – to powszechna dekoracja nagrobków. Kwitnienie wielu gatunków i odmian przypada na jesień – są dostępne na Wszystkich Świętych. Poszczególne astry znacznie różnią się wyglądem. Na groby najczęściej wybiera się efektowne odmiany o dużych, pełnych kwiatach. Średnia trwałość kwiatów astrów wynosi 10-18 dni.

Goździki – dobrze wyglądają i zachowują dużą trwałość w wazonie. Można je uprawiać także w donicy. Do kompozycji często wybiera się kwiaty białe, różowe, czerwone lub dwubarwne. Większość gatunków kwitnie od wiosny do końca lata. Kwiaty wytrzymują niskie (ale nie ujemne) temperatury. Trwałość goździków przedłuża się, usuwając liście w dolnej części łodygi.

Lilie – są wykorzystywane zarówno do tworzenia jednorodnych, jak i mieszanych kompozycji. Najczęściej wybiera się kwiaty w kolorze białym, chociaż można także spotkać lilie żółte, różowe lub łososiowe. W stadium otwierających się, wybarwionych pąków zachowują trwałość w wazonie do 9 dni. Dłużej utrzymują świeżość, jeśli usunie się z nich pylniki. Lilie uważa się za symbol życia wiecznego.

Gerbera – to klasyczny gatunek wykorzystywany uniwersalnie: do wazonu, wiązanek i wieńców. Kwiaty są dostępne w wielu kolorach. Łodygi warto usztywnić, wkładając do nich (przez środek kwiatu) choćby cienki drut florystyczny.


Fot. Hans Braxmeier/Pixabay 

Mieczyki – to jedne z najefektywniejszych roślin na bukiety. Z powodzeniem można je wykorzystywać do dekoracji nagrobków. Kwitną od lipca do sierpnia. Kwiatostany mogą przekraczać 1 m długości. Zachowują trwałość w wazonie nawet do dwóch tygodni.

Nachyłki – jako kwiat cięty są niedoceniane. Szkoda, gdyż zachowują trwałość w wazonie nawet przez 2-3 tygodnie. Żółtoczerwone koszyczki (nachyłek wielkokwiatowy) pojawiają się w czerwcu.

Dalie – na kwiat cięty wykorzystuje się różne gatunki i odmiany dalii, szczególnie efektowne są jednak te pomponowe. Wytwarzają duże, pełne kwiatostany pokryte języczkowatymi kwiatami na całej powierzchni. Ich trwałość w wazonie wynosi 6-7 dni. Kwitną późnym latem i jesienią.

Anturium – to jedna z najpopularniejszych na kwiat cięty roślin pokojowych. Wrażenie robią jej kolbowate kwiaty otoczone szeroką, sercowatą pochwą (najczęściej o czerwonej barwie). Anturium można wykorzystywać do wiązanek i bukietów. Trwałość w wazonie (w dobrych warunkach) dochodzi nawet do miesiąca.

Iglaki – najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia wiązanek (jako podkład). Do tego celu korzysta się głównie ze świerków oraz jodeł. Świerk jest gęsty i ma krótkie igły (ale szybko je gubi), jodła jest nieco bardziej wytrzymała i ma delikatne igliwie.

Jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

 • Warto wybierać te kwiaty, które znajdują się dopiero w początkowej fazie kwitnienia. Dzięki temu ich trwałość będzie dłuższa.

 • Łodygi kwiatów przed włożeniem do wazonu powinno się ciąć na ukos.

 • Rośliny warto na kilka godzin przed cięciem podlać.

 • Dodanie do wody w wazonie kwasku cytrynowego (lub soku z cytryny) oraz cukru (pół łyżki na 1 l wody) przedłuża trwałość bukietu.

 • Wodę w wazonie można dezynfekować, dodając aspirynę, nadmanganian potasu lub miedzianą monetę (to nie szkodzi kwiatom ciętym).

 • Do przedłużania trwałości kwiatów ciętych stosuje się również gotowe środki, np.: Chrysal, Chrysal Clear, Flower Fresk.

 • Wodę powinno się wymieniać przynajmniej raz na kilka dni, a najlepiej codziennie.

Kwiaty cmentarne do uprawy w donicach

 • Chryzantemy – to najpopularniejszy "cmentarny" gatunek. Jest tak powszechną dekoracją grobów, że w Polsce rzadko spotyka się go (w przeciwieństwie do wielu innych krajów) na ogrodowych rabatkach. Chryzantemy można wykorzystać jako kwiat cięty lub ozdobę uprawianą w pojemnikach. Są dostępne w szerokiej palecie barw kwiatów (białe, żółte, łososiowe, bordowe, pomarańczowe). Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina nie bez przyczyny jest wykorzystywana na cmentarzach – długo kwitnie, długo zachowuje trwałość, jest dość odporna na suszę i mróz (zwłaszcza odmiany o małych kwiatach). Niektóre odmiany mogą zimować w gruncie! Dowiedz się więcej o uprawie chryzantem

 • Wrzosy i wrzośce – to piękne jesienne i wiosenne żywe ozdoby, które wykorzystuje się także na cmentarzach. Uprawia się je zazwyczaj w dość płaskich, szerokich pojemnikach. Z reguły traktowane są jako rośliny sezonowe (w donicy nie przetrwają zimy). Trzeba je regularnie podlewać. Można kupić odmiany o różnej barwie kwiatów (także białe, intensywnie różowe i żółte). Dowiedz się więcej o uprawie wrzosów i wrzośców

Popularne cmentarne kwiaty do doniczek to także: bratki, prymulki (pierwiosnki), begonie stale kwitnące, kapusta ozdobna, mrozy (starzec popielny), miniaturowe róże, gazanie, pelargonie, koleusy, niecierpki, plektrantusy oraz wiele innych niskich gatunków kwiatów rabatowych i balkonowych.

Ozdoby grobow - kwiaty do uprawy na grobach
Fot. Petra Beerhalter/Fotolia

Rośliny cmentarne do uprawy w gruncie

 • Barwinek pospolity – to piękna zimozielona roślina okrywowa. Jest ozdobna zarówno z błyszczących liści jak, i fioletowych kwiatów (kwitnie od kwietnia do maja). Radzi sobie w różnych warunkach, także w dużym zacienieniu. Można uprawiać ją w niewielkim pojemniku (jest wtedy mniej odporna na mróz) lub w pobliżu nagrobka (umiarkowanie dobrze znosi deptanie). W podobny sposób wykorzystuje się bluszcz pospolity.

 • Bukszpan wieczniezielony – krzew można posadzić w pobliżu nagrobka, o ile wystarczy miejsca. Można go prowadzić w formie naturalnej lub figur geometrycznych. Poza cięciem nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Alternatywą może być cis pospolity lub żywotnik (tuja).

Popularne cmentarne kwiaty do uprawy w gruncie to także: karłowe iglaki - np. jałowce płożące, kosodrzewina, świerk kłujący 'Glauca Globosa', świerk biały 'Conica' , irga pozioma, ciemierniki (zimowe róże), bratki, wiosenne rośliny cebulowe (krokusy, szafirki, tulipany, narcyzy, hiacynty), irysy, piwonie, róże, lilie, hosty (funkie), rośliny skalne - np. rojniki, rozchodniki, skalnica, zawciąg, floksy, dąbrówka rozłogowa i inne, a także aksamitki i wiele gatunków niskich kwiatów rabatowych i balkonowych.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie główne: Roseta Urbalive

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Teresa

26-10-2020 09:47

Najwygodniejsze są suche bukiety. Gałązki iglaków i dereni z ususzonymi kwiatami z zeszłego roku (zawsze można je lekko podbarwiać). Do tego 2, najwyżej 3 doniczki z chryzantemami na święta i już.

Gość ogrodniczka

07-09-2020 06:35

Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo dziękuję. Także tutaj znalazłam ciekawe informacje, co posadzić na cmentarzu https://luxstone-granity.pl/kwitnacy-nagrobek-jakie-rosliny-na-cmentarz

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu