Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Anturium, kitnia (Anthurium) to rodzaj roślin egzotycznych, z rodziny obrazkowatych (Araceae) – tej samej, do której należą skrzydłokwiat czy zamiokulkas. Pochodzi z lasów Ameryki Środkowej i z obszaru wysp Kanaryjskich. Do rodzaju tego należy ok. 900 gatunków!

Błyszczące, duże liście rośliny mają kształt sercowaty lub owalny. Są osadzone na długich i grubych, czerwonawych ogonkach liściowych.

Anturium wytwarza kwiatostany. Gruby "płatek" z woskową powłoką przypominający łódkę, jest tak naprawdę tzw. liściem przykwiatowym (spatha). Często owija się on wokół kolby, która stanowi prawdziwy kwiatostan rośliny i jest złożony z wielu niepozornych kwiatków. Kolory tych elementów mogą być bardzo różne: kremowe, różowe, żółte, czerwone, jasnozielone oraz wielobarwne.

Anturium jest rośliną lekko trującą.

Wymagania i uprawa

Wszystkie gatunki anturium wymagają stanowiska jasnego, ale nie mocno słonecznego (odpowiednie będzie wschodnie lub północno-wschodnie okno) i ciepłego.

Jako podłoże odpowiedni będzie substrat torfowy lub mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej i gliny. Najlepszym pH jest 4,5-5,5. O czym warto wiedzieć, w naturze anturium niekiedy możemy spotkać na drzewach (epifit).

W okresie wegetacji anturium należy podlewać obficie, letnią, miękką wodą, nie zraszając rośliny od góry. Starajmy się utrzymywać dla rośliny jak najwyższą wilgotność powietrza. Liście anturium od czasu do czasy wycieramy z kurzu.

Po kwitnieniu anturium potrzebuje spoczynku – przestawiamy je do jasnego ale chłodniejszego pomieszczenia (ok. 15oC ) i podlewamy, ale znacznie słabiej zaprzestając nawożenie.

Jeśli tego wymagają, anturium możemy przesadzać na początku wiosny. Możemy też wtedy rozmnożyć roślinę przez podział bryły korzeniowej.

Zastosowanie

Anturium to roślina doniczkowa. Obecnie na rynku są dostępne do kupienia prawie wyłącznie międzygatunkowe hybrydy i mieszańce anturium, które dobrze sobie radzą w pomieszczeniach.

Ze względu na ciekawe kwiaty chętnie jest wykorzystywana w kompozycjach z kwiatów ciętych.

Ciekawostki

Nazwa łacińska rośliny pochodzi od greckiego anthos (kwiat) i oura (ogon). Nawiązuje ona do charakterystycznej budowy kwiatu, przypominającej gruby ogon. Synonimem anturium jest kitnia – ta stara nazwa (która jest coraz rzadziej spotykana) również wywodzi się od puszystego, zwierzęcego ogona – kity.


Zdjęcia: Flower Council Holland