Skrzydłokwiat (Spathiphyllum wallisii), nazywany też skrzydłolistem należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). Spokrewniony jest z takimi roślinami jak alokazja (Alocasia), aglaonema (Aglaonema), anturium (Anthurium), scindapsus (Scindapsus), syngonium (Syngonium). W warunkach Polskich jest długowieczną roślina doniczkową.

Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej. Liście są długie, lancetowate, zielone i błyszczące.

Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin doniczkowych dekoracyjnych zarówno ze względu na liście jak i kwiaty.

Posiada duże, lancetowate liście. Charakterystyczne kwiaty są umiejscowione na końcach sztywnych, bezlistnych łodyg. Same kwiatostany to kolby otoczone pochwami (podobnie jak anturium).

Uprawa i wymagania

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w półcieniu, a nawet w cieniu w temperaturze pokojowej. W lecie lubi wilgotne powietrze, a w zimie temperaturę około 16oC – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć.

Roślinę należy podlewać miękka woda o temperaturze pokojowej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę nawozem do roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać miękka wodę. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście.

Zastosowanie

Skrzydłokwiat stosowany jest jako roślina doniczkowa i należy do najlepszych kwiatów ciętych – jest bardzo ozdobny, dobrze komponuje się z wieloma roślinami i długo utrzymuje się w wazonie.

Zdjęcie tytułowe: Biuro Kwiatowe Holandia