Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) nazywany też skrzydłolistem i lilią domową, należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). W warunkach Polskich jest długowieczną roślina doniczkową, a naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.

 

Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin doniczkowych dekoracyjnych zarówno ze względu na liście jak i kwiaty. Tworzy kępy dużych, zielonych liści o lancetowatym kształcie. Mają one długie ogonki i błyszczące blaszki liściowe.

Pachnące kwiatostany skrzydłokwiatu mają formę kolby złożonej z gęsto rozmieszczonych kwiatów o "czubiastym" wyglądzie (kolba kwiatostanowa wygląda jakby była stworzona ze spiczastych wypustek). Jest ona otoczona ozdobną, białą pochwą kwiatostanową nazywaną spathe. W odpowiednich warunkach skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok.

Skrzydłokwiat jest rośliną trującą.

Uprawa i wymagania

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu, w temperaturze pokojowej. Bardzo lubi wilgotne powietrze, a w zimie temperatura powinna wynosić około 16oC – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć.

Roślinę należy podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże musi być stale lekko wilgotne ale nie mokre. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę nawozem do roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać wodą. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście.

Zastosowanie

Skrzydłokwiat stosowany jest jako roślina doniczkowa i należy do najlepszych kwiatów ciętych – jest bardzo ozdobny, dobrze komponuje się z wieloma roślinami i długo utrzymuje się w wazonie. Z racji tego, że jest spokrewniony z roślinami takimi jak alokazjaanturiumscindapsus czy syngonium, bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z nimi w tzw. Urban Jungle.

Polecane gatunki i odmiany

Wśród bardzo wielu gatunków skrzydłokwiatów najczęściej uprawiane w doniczkach są: skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) oraz skrzydłokwiat kwiecisty, inaczej bukietowy (Spathiphyllum floribundum). Do ciekawych odmian można zaliczyć:

  • Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) 'Sensation' – do 180 cm wys., bardzo duży
  • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) 'Pearl Cupido' – dorasta do 30 cm, odmiana miniaturowa

Ciekawostki

Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo-białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej (podobnie jak u anturium).

Skrzydłolist jest też zaliczany do tzw. "zielonych filtrów" i poleca się go mieć w domach, w których nie ma dobrej cyrkulacji powietrza.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: aaaoff/Pixabay; Wilfried Overwater, Eveline Boogaert/Flowercouncil; Floradania.dk