Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane gatunki i odmiany
Ciekawostki

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) nazywany też skrzydłolistem i lilią domową, należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). W warunkach Polskich jest długowieczną roślina doniczkową, a naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.

Ta roślina doniczkowa jest jedną z niewielu, które są dekoracyjne zarówno ze swoich liści jak i kwiatów. Tworzy kępy długoogonkowych, dużych, lancetowatych, gładkich i błyszczących zielonych liści. Są one delikatne w dotyku.

Skrzydłokwiat w odpowiednich warunkach skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok. Jego pachnące kwiatostany mają formę kolby złożonej z gęsto rozmieszczonych kwiatów o "czubiastym" wyglądzie (kolba kwiatostanowa wygląda jakby była stworzona ze spiczastych wypustek). Jest ona otoczona ozdobną, białą pochwą kwiatostanową nazywaną spathe.

Skrzydłokwiat to roślina trująca.

Wymagania i uprawa

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu, w temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie lub stale lekko wilgotne, o pH obojętnym (typowe dla domowych roślin zielonych). Skrzydłolist bardzo lubi wilgotne powietrze i ciepło. W zimie temperatura powinna wynosić około 16oC – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć.

Roślinę należy systematycznie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę nawozem do roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać wodą. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście!

Zastosowanie

Skrzydłokwiat stosowany jest jako roślina doniczkowa jednocześnie należąc do jednych z najlepszych kwiatów ciętych. Dobrze komponuje się z wieloma roślinami i długo utrzymuje się w wazonie. Z racji tego, że jest spokrewniony z roślinami takimi jak alokazjaanturiumscindapsus czy syngonium, bardzo dobrze wygląda jako jeden z elementów w Urban Jungle.

Roślina jest zaliczana do tzw. zielonych filtrów, czyli kwiatów oczyszczających powietrze – zdrowych roślin do domu. Polecana jest m.in. w sypialniach, łazienkach i wszelkich pomieszczeeniach, w których nie ma dobrej cyrkulacji powietrza.

Polecane gatunki i odmiany

Wśród bardzo wielu gatunków skrzydłokwiatów najczęściej uprawiane w doniczkach są: skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) oraz skrzydłokwiat kwiecisty, inaczej bukietowy (Spathiphyllum floribundum). Do ciekawych odmian można zaliczyć:

  • Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) 'Sensation' – do 180 cm wys., bardzo duży
  • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) 'Pearl Cupido' – dorasta do 30 cm, odmiana miniaturowa

Ciekawostki

Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo-białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej (podobnie jak u anturium).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: aaaoff/Pixabay; Wilfried Overwater, Eveline Boogaert/Flowercouncil; Floradania.dk