Logo
Logo

Skrzydłokwiat / Skrzydłolist (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat / Skrzydłolist (Spathiphyllum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe
 • Kwiaty: pachnące, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: krzaczkowaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 100 cm
 • Okres kwitnienia: II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza, pojedynczo, w grupie, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) nazywany też skrzydłolistem i lilią domową, należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). Roślina naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W wielu krajach, w tym i w Polsce, to niezwykle popularna roślina domowa.

  Wygląd skrzydłokwiatu

  Ta tropikalna roślina uprawiana w doniczkach jest dekoracyjna zarówno ze swoich liści jak i kwiatów. Tworzy kępy długoogonkowych, dużych, lancetowatych, gładkich i błyszczących zielonych liści. Są one delikatne w dotyku.

  Skrzydłokwiat w odpowiednich warunkach skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok. Jego pachnące kwiatostany mają formę kolby złożonej z gęsto rozmieszczonych kwiatów o "czubiastym" wyglądzie (kolba kwiatostanowa wygląda jakby była stworzona ze spiczastych wypustek). Jest ona otoczona ozdobną, białą pochwą kwiatostanową nazywaną spathe, charakterystyczną dla wszystkich roślin z rodziny obrazkowatych.

  Skrzydłokwiat to roślina trująca.

  Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
  Przeczytaj także
  Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

  Wymagania i uprawa skrzydłokwiatu

  Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu, w temperaturze pokojowej. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie lub stale lekko wilgotne, o pH obojętnym (typowe dla domowych roślin zielonych). Skrzydłolist bardzo lubi wilgotne powietrze i ciepło. W zimie temperatura powinna wynosić około 16 °C – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć.

  Przesadzanie skrzydłokwiatu zapewnia zdrowie i prawidłowy rozrost roślin. Młode osobniki przesadza się co roku, a starsze co ok. 3 lata.

  Jest kilka sposobów na to, jak rozmnażać skrzydłokwiat. Można dzielić bryłę wyrośniętej rośliny, robić sadzonki pędowe oraz liściowe. Zabieg najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną (k. II i IV).

  Pielęgnacja skrzydłokwiatu

  Roślinę należy systematycznie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy roślinę nawozem do roślin doniczkowych.

  Skrzydłokwiat lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać wodą. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście!

  Szkodniki i choroby skrzydłokwiatu

  Wśród najczęściej spotykanych szkodników na roślinie są przędziorki. Gdy zauważymy charakterystyczne pajęczynki po spodnich stronach liści skrzydłokwiatu, należy zastosować środek owadobójczy.

  Najczęstszym problemem są żółte, brązowe, zasychające liście skrzydłokwiata. Roślina jest wrażliwa na wahania temperatury i niewłaściwe podlewanie – zarówno za mało jak i za dużo wody może sprawiać, że skrzydłokwiat żółknie. Należy wtedy przeanalizować, czy odpowiednio pielęgnujemy naszą roślinę.

  Zastosowanie skrzydłokwiatu

  Warto mieć swój skrzydłokwiat w domu. To ozdobna roślina doniczkowa, a jednocześnie jeden z najlepszych kwiatów ciętych. Dobrze komponuje się z wieloma roślinami i długo utrzymuje się w wazonie. Z racji tego, że jest spokrewniony z roślinami takimi jak alokazjaanturiumscindapsus czy syngonium, bardzo dobrze wygląda jako jeden z elementów w Urban Jungle.

  Roślina jest zaliczana do tzw. zielonych filtrów, czyli kwiatów oczyszczających powietrze – zdrowych roślin do domu. Polecana jest m.in. w sypialniach, łazienkach i wszelkich pomieszczeeniach, w których nie ma dobrej cyrkulacji powietrza.

  Polecane gatunki i odmiany skrzydłokwiatu

  Wśród bardzo wielu gatunków skrzydłokwiatów najczęściej uprawiane w doniczkach są: skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) oraz skrzydłokwiat kwiecisty, inaczej bukietowy (Spathiphyllum floribundum). Do ciekawych odmian można zaliczyć:

  • Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) 'Sensation' – do 180 cm wys., bardzo duży
  • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) 'Pearl Cupido' – dorasta do 30 cm, odmiana miniaturowa

  Ciekawostki o skrzydłokwiecie

  Nazwa skrzydłokwiatu pochodzi od jego białych lub zielonkawo-białych liści przykwiatowych zwiniętych wokół kremowobiałej kolby kwiatostanowej (podobnie jak u anturium).

  Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
  Przeczytaj także
  Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

  Gdzie kupić skrzydłokwiat?

  Jak wspomniano powyżej, skrzydłokwiat jest bardzo popularny. W Polsce znajdziemy go w większości sklepów z roślinami doniczkowymi, a w sklepach internetowych będziemy mogli zamówić ciekawe odmiany rośliny. Warto sprawdzić takie strony jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Olga Cherko / AdobeStock, aaaoff/Pixabay; Wilfried Overwater, Eveline Boogaert/Flowercouncil; Floradania.dk

  Autor
  Skrzydłokwiat / Skrzydłolist
  Skrzydłokwiat / Skrzydłolist
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (19)
  Powiązane rośliny