Logo
Logo

Jak z 1 skrzydłokwiatu mieć 2, a nawet 3... i to za darmo? Rozmnożysz go "przy okazji" innego zabiegu

Wiele osób decyduje się na uprawę skrzydłokwiatów w domu. To jedna z tych roślin doniczkowych, które nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale również mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w naszych domach. Co więcej okazuje się, że istnieje prosty sposób, aby z jednej rośliny uzyskać dwie, a nawet trzy nowe, i to bez dodatkowych kosztów. Sekret tkwi w rozmnażaniu "przy okazji" innego, rutynowego zabiegu. O co chodzi i jak to zrobić? Kiedy jest najlepszy termin na rozmnażanie skrzydłokwiatu?

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to prawdziwy klejnot wśród roślin doniczkowych, zachwycający swoimi eleganckimi, białymi kwiatami i zielonymi, lśniącymi liśćmi. Ta niezwykle wdzięczna roślina jest nie tylko piękna, ale również niezwykle łatwa w uprawie, co sprawia, że jest doskonałym wyborem zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami. Skrzydłokwiat doskonale adaptuje się do warunków panujących w naszych domach i mieszkaniach, tworząc przytulną i przyjazną atmosferę.

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że skrzydłokwiat kryje w sobie jeszcze jedną, niezwykłą cechę – łatwość rozmnażania. Zabieg ten można wykonać na kilka sposobów, a jeden z nich szczególnie wyróżnia się prostotą i dużą skutecznością, gdyż wykonujemy go przy okazji innego, który jednocześnie jest niezbędny roślinom doniczkowym do zdrowego wzrostu.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube


Rozmnóż, gdy sam się będzie o to prosił

Zabiegiem, który trzeba prędzej, czy później wykonać przy uprawie skrzydłokwiatu jest jego przesadzanie. To właśnie w czasie tej czynności możemy wykonać jedną z najprostszych i najbardziej efektywnych metod rozmnażania skrzydłokwiatu – podział kłącza.

Podział rośliny to metoda rozmnażania, która polega na fizycznym rozdzieleniu rośliny na kilka mniejszych, samodzielnych egzemplarzy. Jest to szczególnie polecane dla skrzydłokwiatów, które po kilku latach uprawy w jednej doniczce mogą zacząć wyglądać na przeciążone i mniej witalne. Podział nie tylko daje nowe rośliny, ale również stymuluje wzrost i rozkwit pozostałej części rośliny. Wiosna, tuż przed rozpoczęciem sezonu wzrostu, jest idealnym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu, gdy roślina jest najbardziej gotowa do regeneracji i szybkiego wzrostu.

Rozmnażanie skrzydłokwiatu nie tylko zwiększa liczbę Twoich roślin, ale również przyczynia się do ich zdrowia i witalności. Starsze egzemplarze po podziale często lepiej rosną, ponieważ mają więcej miejsca do rozwoju korzeni.

 

Od jednej rośliny do bujnej dżungli w kilku prostych krokach

Przygotowanie: Pierwszym krokiem jest delikatne wyjęcie rośliny z doniczki. To pozwoli Ci dokładnie ocenić stan korzeni i zdecydować, jak najlepiej przeprowadzić podział. Oczyszczenie korzeni z ziemi ułatwi identyfikację naturalnych podziałów.

Podział: Następnie, należy zidentyfikować miejsca, w których roślina naturalnie się dzieli, co zazwyczaj widać jako wyraźne kępy lub grupy korzeni. Używając rąk lub ostrego, czystego noża, delikatnie rozdziel roślinę na mniejsze części, upewniając się, że każda z nich posiada zdrowe korzenie i kilka liści.

Sadzenie: Każdą z nowo utworzonych roślin należy posadzić w osobnej doniczce, wypełnionej wysokiej jakości ziemią kompostową, przeznaczoną specjalnie dla roślin doniczkowych. Pamiętaj, aby przed posadzeniem, ziemia była lekko wilgotna, co ułatwi roślinom adaptację i wzrost.

Pielęgnacja po podziale: Po posadzeniu, nowe rośliny powinny zostać umieszczone w miejscu z rozproszonym światłem, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Kluczowe jest regularne podlewanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, co zapewni szybkie ukorzenienie się i wzrost nowych skrzydłokwiatów

Jak jeszcze można go rozmnożyć?

Warto też znać inne sposoby rozmnażania skrzydłokwiatu, w tym nieco rzadziej stosowaną metodę, którą jest robienie sadzonek liściowych rośliny. Uzyskanie dzięki niej efektów zabiera więcej czasu, dlatego nie jest tak popularna jak podział. Ta technika polega na odcięciu zdrowego liścia wraz z kawałkiem łodygi i umieszczeniu go w wodzie lub bezpośrednio w wilgotnym podłożu. Ważne jest, aby miejsce cięcia było czyste i równe, co zwiększa szanse na ukorzenienie.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: keleny / AdobeStock

Autor
Jak z 1 skrzydłokwiatu mieć 2, a nawet 3... i to za darmo? Rozmnożysz go "przy okazji" innego zabiegu
Jak z 1 skrzydłokwiatu mieć 2, a nawet 3... i to za darmo? Rozmnożysz go "przy okazji" innego zabiegu
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl