Logo
Logo

Skrzydłokwiat w domu | Jaki wybrać? Gdzie ustawić? Jak pielęgnować?

Skrzydłokwiat to jedna z najcenniejszych roślin domowych, które oczyszczają powietrze. Poza tym do uprawy skrzydłokwiatu bez wątpienia zachęca także jego unikalny wygląd, a szczególnie egzotyczne kwiaty. Jeśli należycie do grupy szczęśliwców, którzy mają skrzydłokwiat w domu, koniecznie spójrzcie na nasze rady i proste tipy, które pokażą wam jak o niego dbać. 

Spis treści
Jak wygląda skrzydłokwiat?
Czy skrzydłokwiat jest trujący dla ludzi i zwierząt domowych?
Jaki skrzydłokwiat warto mieć w domu?
Gdzie ustawić skrzydłokwiat w domu?
Jakie rośliny lubią towarzystwo skrzydłokwiatu?
Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Co lubi skrzydłokwiat?
Problemy w uprawie skrzydłokwiatu
Skrzydłokwiat po przekwitnięciu. Co robić, by zakwitł ponownie?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie skrzydłokwiatu?

Jak wygląda skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) nazywany też skrzydłolistem i lilią domową, należy do rodziny obrazkowatych (Araceace). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa w warunkach domowych. W jego pokroju najbardziej zachwycające są kępy długoogonkowych, dużych, lancetowatych, gładkich i błyszczących zielonych liści. Nie wspominając oczywiście o białych pachnących kwiatostanach w kształcie kolby, które mogą utrzymywać się nawet przez cały rok.

Czy skrzydłokwiat jest trujący dla ludzi i zwierząt domowych?

Skrzydłokwiat niestety jest trujący zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Chociaż jego liście są bezpieczne i przyjemne w dotyku, jeśli zostaną nadgryzione, mogą podrażniać usta lub gardło i spowodować zaburzenia trawienia. Dlatego wszyscy posiadacze lilii domowych powinni trzymać je z daleka od dzieci i ciekawskich pupili. 

Jaki skrzydłokwiat warto mieć w domu?

Wśród bardzo wielu gatunków skrzydłokwiatów najczęściej uprawiane w doniczkach są: skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) oraz skrzydłokwiat kwiecisty, inaczej bukietowy (Spathiphyllum floribundum). Do ciekawych odmian można zaliczyć:

 • Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) 'Sensation' – do 180 cm wys., bardzo duży
 • Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) 'Pearl Cupido' – dorasta do 30 cm, odmiana miniaturowa

Skrzydłokwiat w domu
Fot. Flower Council of Holland, flowercouncil.co.uk
Skrzydłokwiaty są jednymi z najpopularniejszych roślin domowych, ponieważ są dość łatwe w uprawie i... są piękne! Rzadko sprawiają problemy, a gdy wiesz, jak dbać o nie prawidłowo, będą niezwykłą ozdobą i idealnym dodatkiem do każdej domowej dżungli.

Gdzie ustawić skrzydłokwiat w domu?

Skrzydłokwiat najlepiej postawić na stanowisku z rozproszonym światłem. Ważne, by nie eksponować go w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie np. parapet z wystawą wschodnią lub północną

Jakie rośliny lubią towarzystwo skrzydłokwiatu? Z czym można go łączyć?

Skrzydłokwiat dobrze komponuje się z wieloma roślinami, a idealnym towarzystwem będą dla niego m.in.:

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? 

Skrzydłokwiat nie jest rośliną trudną w uprawie, dlatego doskonale sprawdzi się na parapecie zaawansowanego ogrodnika, hobbysty, jak i początkującego miłośnika kwiatów z wątpliwym talentem do systematycznej pielęgnacji. Bez względu na wasze kompetencje, powinniście jednak pamiętać o kilku podstawowych warunkach, jakie musicie zapewnić swojemu nowemu zielonemu lokatorowi. 

Co lubi skrzydłokwiat?

 1. Światło
  Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na stanowisku z rozproszonym światłem lub w półcieniu, w temperaturze pokojowej. Nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 
 2. Ziemia
  Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie lub stale lekko wilgotne, o pH obojętnym.
 3. Wilgotność powietrza
  Skrzydłolist do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotnego powietrza. Jeśli w waszym domu borykacie się z suchym powietrzem, najlepiej jeśli zainwestujecie w nawilżacz lub pod doniczką ze skrzydłokwiatem postawicie np. tacę z wilgotnym keramzytem. W zimie temperatura w pomieszczeniu, w którym mieszka skrzydłolist, powinna wynosić około 16oC – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć.
 4. Podlewanie
  Skrzydłokwiat należy systematycznie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy go nawozem do roślin doniczkowych.
 5. Czyszczenie liści
  Lilia domowa lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać wodą. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście!
Skrzydłokwiaty to tropikalne, wiecznie zielone rośliny, które w naturze rosną w dolnych partiach lasu, gdzie mają zapewnione rozproszone światło słoneczne oraz stałą wilgoć podłoża i wilgotność powietrza. Odtworzenie tych warunków w domu jest kluczem do tego, aby Twój skrzydłokwiat był szczęśliwy i zdrowy.

 
 
Co lubi skrzydłokwiat?
Fot. Marina Podrez, Esra, Thắng Lê, Bellava G, Melvin Vito, Natalia Vol / Pexels

Problemy w uprawie skrzydłokwiatu

Większość problemów bierze się z niewłaściwego podlewania! Przesuszony skrzydłokwiat więdnie dość szybko i często dramatycznie, ale na szczęście szybko odzyskuje zdrowie po podlaniu. Powtarzające się okresu suszy oraz niska wilgotność powietrza prowadzą do żółknięcia i brązowienia brzegów liści. Przelanie skrzydłokwiatu to znacznie bardziej niebezpieczny problem, a gdy roślina długo stoi w mokrej ziemi spowoduje to gnicie korzeni, a bez nich, roślina będzie walczyć o przetrwanie.

Jeśli Twój skrzydłokwiat słabo rośnie, więdnie, żółknie i nie kwitnie, sprawdź jego korzenie, czy nie mają oznak gnicia. Jeśli nie ma żadnych, to po prostu przestań nadmiernie podlewać roślinę i niech górna warstwy podłoża przeschnie przed ponownym podlewaniem.

Skrzydłokwiat po przekwitnięciu. Co robić, by zakwitł ponownie?

Skrzydłolist zakwita zwykle dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Jeśli zależy wam na tym, by ponownie ucieszył was swoimi kwiatami, musicie pamiętać o usunięciu przekwitłych kwiatów. Ważne, by usuwać je, wyjmując całe kwiatostany – tak, by między łodygami nie zostały żadne suche fragmenty. 

Jeśli wasz skrzydłokwiat nie zakwita, może to oznaczać, że rośnie na złym stanowisku lub jest nieodpowiednio nawożony. Roślina ta potrzebuje bowiem do kwitnienia promieni słonecznych, jednak nie powinna być ich zbyt duża ilość, gdyż spowoduje to poparzenie liści i ich brzydkie odbarwienie.

Więcej o kwitnieniu skrzydłokwiatu dowiecie się z naszego artykułu. 

Thejoyofplants.co.uk / Youtube


Na co zwrócić uwagę przy zakupie skrzydłokwiatu? 

 • Wymiary i pokrój
  Kupując lilie domowe, zwracajcie szczególną uwagę na wielkość doniczki, średnicę i grubość rośliny, wysokość i pokrój: zwarty lub luźny, liczbę pąków lub łodyg kwiatowych. 
 • Wygląd liści i kwiatów
  Ważne jest również, aby rośliny były zdrowe, bez szkodników i chorób, tj. widocznych brązowych, czy żółtych odbarwień. Roślina może być też po prostu zwiędnięta w wyniku niedostatecznego podlewania. 
 • Inne uszkodzenia
  Jeśli kwiatostan lub liście są uszkodzone, jest to najczęściej oznaka nieprawidłowego przechowywania albo transportu. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Flower Council of Holland, flowercouncil.co.uk

Autor
Skrzydłokwiat w domu | Jaki wybrać? Gdzie ustawić? Jak pielęgnować?
Skrzydłokwiat w domu | Jaki wybrać? Gdzie ustawić? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz