Skrzydłokwiat to jedna z najcenniejszych roślin domowych, które oczyszczają powietrze. Poza tym do uprawy skrzydłokwiatu bez wątpienia zachęca także jego unikalny wygląd, a szczególnie egzotyczne kwiaty. Jeśli należycie do grupy szczęśliwców, którzy mają skrzydłokwiat w domu, koniecznie spójrzcie na nasze rady i proste tipy, które pokażą wam jak o niego dbać.
Jak wygląda skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) nazywany też skrzydłolistem i lilią domową, należy do rodziny obrazkowatych (Araceace). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa w warunkach domowych. W jego pokroju najbardziej zachwycające są kępy długoogonkowych, dużych, lancetowatych, gładkich i błyszczących zielonych liści. Nie wspominając oczywiście o białych pachnących kwiatostanach w kształcie kolby, które mogą utrzymywać się nawet przez cały rok.
Czy skrzydłokwiat jest trujący dla ludzi i zwierząt domowych?
Skrzydłokwiat niestety jest trujący zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Chociaż jego liście są bezpieczne i przyjemne w dotyku, jeśli zostaną nadgryzione, mogą podrażniać usta lub gardło i spowodować zaburzenia trawienia. Dlatego wszyscy posiadacze lilii domowych powinni trzymać je z daleka od dzieci i ciekawskich pupili.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jaki skrzydłokwiat warto mieć w domu?
Wśród bardzo wielu gatunków skrzydłokwiatów najczęściej uprawiane w doniczkach są: skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) oraz skrzydłokwiat kwiecisty, inaczej bukietowy (Spathiphyllum floribundum). Do ciekawych odmian można zaliczyć:
- Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisi) 'Sensation' – do 180 cm wys., bardzo duży
- Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) 'Pearl Cupido' – dorasta do 30 cm, odmiana miniaturowa
Gdzie ustawić skrzydłokwiat w domu?
Skrzydłokwiat najlepiej postawić na stanowisku z rozproszonym światłem. Ważne, by nie eksponować go w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie np. parapet z wystawą wschodnią lub północną.
Jakie rośliny lubią towarzystwo skrzydłokwiatu? Z czym można go łączyć?
Skrzydłokwiat dobrze komponuje się z wieloma roślinami, a idealnym towarzystwem będą dla niego m.in.:
Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat nie jest rośliną trudną w uprawie, dlatego doskonale sprawdzi się na parapecie zaawansowanego ogrodnika, hobbysty, jak i początkującego miłośnika kwiatów z wątpliwym talentem do systematycznej pielęgnacji. Bez względu na wasze kompetencje, powinniście jednak pamiętać o kilku podstawowych warunkach, jakie musicie zapewnić swojemu nowemu zielonemu lokatorowi.
Co lubi skrzydłokwiat?
- Światło
Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na stanowisku z rozproszonym światłem lub w półcieniu, w temperaturze pokojowej. Nie powinien być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. - Ziemia
Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie lub stale lekko wilgotne, o pH obojętnym. - Wilgotność powietrza
Skrzydłolist do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotnego powietrza. Jeśli w waszym domu borykacie się z suchym powietrzem, najlepiej jeśli zainwestujecie w nawilżacz lub pod doniczką ze skrzydłokwiatem postawicie np. tacę z wilgotnym keramzytem. W zimie temperatura w pomieszczeniu, w którym mieszka skrzydłolist, powinna wynosić około 16oC – przy większych spadkach może bardzo chorować, a nawet obumrzeć. - Podlewanie
Skrzydłokwiat należy systematycznie podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie nawozimy go nawozem do roślin doniczkowych. - Czyszczenie liści
Lilia domowa lubi mieć czyste liście, dlatego należy przecierać je z kurzu wilgotną ściereczką. Liście należy także spryskiwać wodą. Nie należy stosować preparatów nabłyszczających liście!
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Problemy w uprawie skrzydłokwiatu
Większość problemów bierze się z niewłaściwego podlewania! Przesuszony skrzydłokwiat więdnie dość szybko i często dramatycznie, ale na szczęście szybko odzyskuje zdrowie po podlaniu. Powtarzające się okresu suszy oraz niska wilgotność powietrza prowadzą do żółknięcia i brązowienia brzegów liści. Przelanie skrzydłokwiatu to znacznie bardziej niebezpieczny problem, a gdy roślina długo stoi w mokrej ziemi spowoduje to gnicie korzeni, a bez nich, roślina będzie walczyć o przetrwanie.
Skrzydłokwiat po przekwitnięciu. Co robić, by zakwitł ponownie?
Skrzydłolist zakwita zwykle dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Jeśli zależy wam na tym, by ponownie ucieszył was swoimi kwiatami, musicie pamiętać o usunięciu przekwitłych kwiatów. Ważne, by usuwać je, wyjmując całe kwiatostany – tak, by między łodygami nie zostały żadne suche fragmenty.
Jeśli wasz skrzydłokwiat nie zakwita, może to oznaczać, że rośnie na złym stanowisku lub jest nieodpowiednio nawożony. Roślina ta potrzebuje bowiem do kwitnienia promieni słonecznych, jednak nie powinna być ich zbyt duża ilość, gdyż spowoduje to poparzenie liści i ich brzydkie odbarwienie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie skrzydłokwiatu?
Przy wyborze lilii domowej warto zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary. Sprawdź wielkość doniczki, średnicę oraz grubość rośliny. Zwróć uwagę na wysokość skrzydłokwiatu i jego pokrój – czy jest zwarty i kompaktowy, czy może bardziej luźny i rozłożysty. Ważna jest także liczba pąków i łodyg kwiatowych, które świadczą o kondycji rośliny.
Zdrowy skrzydłokwiat powinien mieć liście bez śladów szkodników i chorób. Unikaj roślin z widocznymi brązowymi lub żółtymi przebarwieniami, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Liście powinny być jędrne i zielone, a kwiaty nie powinny być zwiędnięte – to może oznaczać, że roślina była niedostatecznie podlewana.
Oceń stan kwiatostanów i liści pod kątem uszkodzeń. Zniszczone kwiaty lub liście mogą być wynikiem niewłaściwego przechowywania lub transportu. Takie uszkodzenia mogą negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój rośliny, dlatego warto wybrać egzemplarz bez widocznych defektów.
Zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock, Flower Council of Holland, flowercouncil.co.uk