Logo
Logo

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody, których łatwo unikniesz

Skrzydłokwiat to roślina, która zaskakuje swoim pięknem i niebanalnym wyglądem. Jednak, aby cieszyć się jego kwitnieniem, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Czasami zdarza się, że mimo naszych starań, skrzydłokwiat nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje? Czy to kwestia złej pielęgnacji, czy może roślina ma specyficzne wymagania? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam lepiej zrozumieć tę niezwykłą roślinę i pomóc jej kwitnąć.

Streszczenie artykułu
Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa, która zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym kwiatom w kształcie skrzydła. Chociaż może kwitnąć od wiosny do jesieni, nieprawidłowa uprawa może sprawić, że kwitnienie nie wystąpi. Jednym z głównych czynników wpływających na brak kwitnienia jest niewłaściwe nawodnienie. Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych i potrzebuje wilgotnego podłoża. Nadmierne podlewanie lub podlewanie twardą, zimną wodą z kranu może hamować kwitnienie. Stanowisko rośliny również ma znaczenie. Skrzydłokwiat preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, ale potrzebuje pewnej ilości światła słonecznego do kwitnienia. Brak nawożenia lub stosowanie niewłaściwego nawozu może również wpłynąć na brak kwitnienia. Nawożenie powinno być regularne, ale z użyciem nawozu przeznaczonego dla roślin kwitnących.
Spis treści
Niewłaściwe nawodnienie Nieodpowiednie stanowisko Niewłaściwy nawóz

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł?

Skrzydłokwiat to roślina wymagająca specyficznych warunków uprawy, aby mogła zakwitnąć. Ważne jest odpowiednie nawodnienie, umiejscowienie doniczki oraz regularne nawożenie. Zaniedbanie któregoś z tych elementów sprawi, że nasza roślina będzie mogła mieć problem z kwitnieniem, a nawet wzrostem jako takim. Dowiedz się więcej i sprawdź co robić, by Twoja roślina znów pięknie rozkwitła – wystarczy pamiętać o 3 rzeczach!

1. Niewłaściwe nawodnienie

Skrzydłokwiat naturalnie występuje w lasach tropikalnych, co oznacza, że lubi dużą wilgotność zarówno, jeśli chodzi o podłoże, jak i powietrze. Dlatego trzeba dbać o częste podlewanie rośliny, aby podłoże było stale wilgotne, ale żeby woda nie stała w doniczce. Susza spowoduje, że skrzydłokwiat nie zakwitnie. Dużym błędem jest również podlewanie rośliny twardą, zimną wodą z kranu.

▶ W przeciwieństwie do rodzimych roślin skrzydłokwiat najpiękniej będzie rósł i kwitł podlewany lekko ciepłą, miękką wodą. Dodatkowo, aby zwiększyć szansę na piękne kwitnienie, raz w miesiącu warto podlać roślinę wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego (wystarczy kilka kropli na 1 litr wody).

Źródło: ogród na co dzień / Youtube

 

2. Nieodpowiednie stanowisko

Skrzydłokwiat lubi stanowiska cieniste i półcieniste, gdyż w lasach tropikalnych nie ma zbyt dużego dostępu do światła, zasłoniętego przez wyższe rośliny. Nie oznacza to jednak, że doniczka powinna być ustawiona w ciemnym miejscu.

▶ Skrzydłokwiat potrzebuje do kwitnienia promieni słonecznych, jednak nie powinna być ich zbyt duża ilość, gdyż spowoduje to poparzenie liści i ich brzydkie odbarwienie. Najlepiej doniczkę ustawić w nie za dużej odległości od okna (około metr) lub na parapecie od strony północnej albo wschodniej.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

3. Niewłaściwy nawóz

Brak nawożenia lub wybór złego nawozu również może poskutkować brakiem kwitnienia.

▶ Roślinę należy regularnie nawozić (np. wybierając koreczki nawozowe, które dostarczają składników pokarmowych nawet przez 6 miesięcy), ale powinien to być nawóz do roślin kwitnących. Zawiera on mniej azotu, który zapewnia bujny rozrost części zielonych, ale kosztem rozwoju kwiatów.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Karolina Grabowska, Kateryna Hnidash / Pexels

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego skrzydłokwiat potrzebuje odpowiedniego nawodnienia?

    Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie występuje wysoka wilgotność. Roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża, ale nadmierne podlewanie lub używanie twardej, zimnej wody z kranu może hamować jej kwitnienie.
  • Jakie stanowisko jest najlepsze dla skrzydłokwiatu?

    Skrzydłokwiat lubi stanowiska cieniste i półcieniste, ponieważ w lasach tropikalnych światło jest ograniczone przez wyższe rośliny. Do kwitnienia potrzebuje jednak pewnej ilości światła słonecznego, najlepiej ustawiony w niewielkiej odległości od okna, na parapecie od strony północnej lub wschodniej.
  • Jakie nawożenie wspomaga kwitnienie skrzydłokwiatu?

    Regularne nawożenie specjalistycznym nawozem dla roślin kwitnących jest kluczowe. Nawóz ten zawiera mniej azotu, co wspomaga rozwój kwiatów kosztem bujnego wzrostu części zielonych. Nawożenie powinno być systematyczne, np. za pomocą koreczków nawozowych dostarczających składniki pokarmowe przez 6 miesięcy.
Autor
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody, których łatwo unikniesz
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? 3 powody, których łatwo unikniesz
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl