Logo
Logo

Co lubi skrzydłokwiat i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Skrzydłokwiaty to efektowne rośliny, które mają egzotyczny wygląd, a jednocześnie pasują do każdego pomieszczenia. Należą do ścisłego grona najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Dodatkowo są łatwe w pielęgnacji i znoszą wiele błędów uprawowych.

Sprawdź, jakie stanowiska lubi i jak dbać o skrzydłokwiat, by pięknie zdobił Twój dom.

Spis treści
Jakie warunki lubi skrzydłokwiat? Miejsce Ziemia Jak dbać o skrzydłokwiat? Podlewanie Zraszanie Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty to należące do rodziny obrazkowatych byliny, do których zalicza się ok. 49 gatunków. W uprawie spotykane są jednak przede wszystkim dwa z nich: skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty. Oba pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej (głównie Kolumbii i Wenezueli), gdzie zasiedlają dolne partie wilgotnych lasów równikowych (deszczowych).

Miejsce

Skrzydłokwiaty z racji swego pochodzenia oczekują półcienistych stanowisk z dużą ilością rozproszonego światła. Zniosą większy cień, ale na południowym oknie ich liście mogą blednąć i być przypalane przez słońce. Roślinom należy też zapewnić przez cały rok pokojową temperaturę, która nie powinna spadać poniżej 15°C.

Ziemia

W naturze skrzydłokwiaty zasiedlają dolne partie lasu, gdzie w podłożu materii organicznej nie brakuje, dlatego także w uprawie będą oczekiwały próchniczego, żyznego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Może być to dobra, najlepiej liściowa ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku lub podłoże oparte na substracie torfowym.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Podlewanie

Skrzydłokwiaty to rośliny pochodzące z lasów deszczowych, dlatego z natury kochają wilgotne powietrze i podłoże. Na przesuszoną ziemię natychmiast reagują więdnięciem, natomiast suche powietrze (szczególnie zimą), powoduje u nich zasuszanie kocówek liści, dlatego należy podlewać je często, lecz umiarkowanie (ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra), a w ich pobliżu ustawić nawilżacz powietrza.

Zraszanie

Powietrze wokół roślin dobrze jest też systematycznie zraszać, unikając jednak moczenia liści, na których zostają później brzydkie plamy i zacieki. Duże liście skrzydłokwiatów warto też systematycznie oczyszczać z kurzu, dzięki czemu nie tylko będą ładniej wyglądały, ale też będą lepiej oczyszczały powietrze z toksyn. Nie należy ich natomiast nabłyszczać! (zdrowe rośliny zwykle mają naturalnie błyszczące liście).

Make Your Life Greener / Youtube

 

Sadzenie

Skrzydłokwiaty ze względu na całkowity brak mrozoodporności w naszym klimacie muszą być uprawiane w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe. Jedynie latem można je okresowo wystawiać na balkon lub taras. Ponieważ nie przechodzą okresu spoczynku, można sadzić je cały rok, ale najlepiej zrobić to w okresie wegetacyjnym, kiedy najintensywniej się rozwijają.

Rośliny tworzą mocny, gęsty, rozbudowany system korzeniowy i rozrastają się w spore kępy, osiągając nawet ok. 0,6-1 m. wys. (choć są też odmiany karłowe np. 'Pearl Cupido', dorastające do ok. 30 cm. wys.). Przed wypełnieniem doniczki podłożem dla kwiatów doniczkowych, jej dno należy koniecznie wyłożyć warstwą drenażu np. w postaci kulek keramzytu, bo chociaż skrzydłokwiaty kochają wilgoć, nie lubią mokrej ziemi. Co 3-4 lata rośliny warto też odmłodzić, dzieląc wiosną rozrośniętą kępę.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Nawożenie

Skrzydłokwiaty kochają żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe podłoże, dlatego w sezonie wegetacyjnym powinny być systematycznie zasilane. Można do tego celu użyć gotowych, wieloskładnikowych nawozów dla roślin doniczkowych, ale lepiej wykorzystać nawozy organiczne, takie jak np. biohumus, które nie tylko nie niosą one ze sobą ryzyka przenawożenia roślin, o co w doniczkach nietrudno, ale też wzbogacają ziemię w cenną materie organiczną.

Przycinanie

Skrzydłokwiaty to byliny, tworzące duże, malownicze, rozłożyste kępy liści, dlatego nie wymagają przycinania lub korygowania pokroju. W ich przypadku zabieg powinien być ograniczony jedynie do usuwania przekwitłych kwiatostanów i zaschniętych lub chorych liści.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Skrzydłokwiaty w uprawie nie sprawiają na ogół większych problemów, jednak nieodpowiednie warunki mogą spowodować u nich rozwój chorób fizjologicznych (np. zasuszanie końcówek liści, gnicie korzeni, żółkniecie liści) lub grzybowych (np. plamistości liści), a także atak szkodników np. przędziorków (suche powietrze).

Chorobom fizjologicznym można łatwo zapobiec, zapewniając roślinie odpowiednie warunki uprawy (np. wilgotne powietrze, unikanie nasłonecznionego stanowiska), jeśli jednak pojawiają się choroby lub szkodniki, trzeba zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin, wybierając przede wszystkim preparaty ekologiczne (np. Limocide, Compo-Bio Spray Na Choroby i Szkodniki, Biosept active spray) lub pałeczki owadobójcze, co pozwoli nam uniknąć zatrucia chemikaliami podczas zabiegu oraz uszkodzenia roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Co lubi skrzydłokwiat i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubi skrzydłokwiat i jak o niego dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl