Logo
Logo

Przesadzanie skrzydłokwiatu | Kiedy, jak i do jakiej ziemi?

Przesadzanie skrzydłokwiatów, a właściwie większości roślin doniczkowych ma ogromne znaczenie dla ich kondycji i zdrowego wyglądu. Regularne i prawidłowo wykonane przesadzanie umożliwia roślinom rozrost bryły korzeniowej i zielonej części nadziemnej. Kiedy przesadzać skrzydłokwiat? Jak przesadzić skrzydłokwiat?

Spis treści
Kiedy trzeba przesadzić skrzydłokwiat? Jak przesadzać skrzydłokwiat? Jaka ziemia i doniczka dla skrzydłokwiatu? Jak dbać po przesadzeniu?

Kiedy trzeba przesadzić skrzydłokwiat?
Terminy

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to piękna roślina o bujnych liściach, które silnie oczyszczają powietrze. Jednak, aby roślina prawidłowo się rozwijała, niezbędne jest jej przesadzanie, które zapewni dostęp do świeżej ziemi oraz odpowiednią ilość miejsca.

Częstotliwość przesadzania różni się od wieku rośliny – młode skrzydłokwiaty przesadza się co rok, a starsze osobniki co 2-3 lata. Skrzydłokwiat najlepiej przesadzać wiosną – od lutego do kwietnia, kiedy zabieg ten najmniej wpłynie na roślinę.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Kwiatostacja (@kwiatostacja)

Jak przesadzać skrzydłokwiat?
Krok po kroku

Roślinę należy wyciągnąć ostrożnie ze starej doniczki, a korzenie delikatnie oczyścić z ziemi. Następnie skrzydłokwiat umieszcza się w nowym pojemniku, a bryłę korzeniową przysypuje ziemią. Trzeba przy tym być ostrożnym, gdyż roślina jest dość delikatna, a bryła korzeniowa krucha i łatwo można ją uszkodzić.

Podczas przesadzania można przeprowadzić rozmnażanie rośliny, dzieląc kłącza na osobne okazy. Każdy skrzydłokwiat należy umieścić w osobnej doniczce, dobierając ich rozmiar do bryły korzeniowej i wielkości rośliny.

1 - Delikatnie wyjmujemy roślinę z doniczki – skrzydłokwiaty są dość delikatne i trzeba uważać, by ich nie uszkodzić. 2 - Do nowej doniczki wsypujemy cienką warstwę drenażu. 3 - Na drenaż dajemy niewielką ilość ziemi (by po przesadzeniu korzenie rośliny były nią otoczone też od dołu). 4 - Częściowo oczyszczamy korzenie skrzydłokwiatu ze starej ziemi. 5 - Wkładamy bryłę korzeniową do nowej doniczki na przygotowaną warstwę drenażu z ziemią. 6 - Obsypujemy korzenie podłożem, lekko stukamy w doniczkę, by ziemia dostała się między korzonki i lekko uciskamy wierzchnią warstwę. Gotowe.

Jaka ziemia i doniczka dla skrzydłokwiatu?
Odpowiedni wybór

  • Przesadzając skrzydłokwiat, najlepiej wybrać sporo większą doniczkę od poprzedniej, gdyż odpowiednio pielęgnowana roślina dość szybko się rozrasta, więc potrzebuje dużo miejsca (ale nie należy przesadzać z jej wielkością).
  • Doniczka dla skrzydłokwiatu powinna być wąska i wysoka.
  • Najlepiej sprawdzą się doniczki gliniane i ceramiczne, które lepiej zatrzymują wilgoć.
  • Podłoże dla skrzydłokwiatu powinno być lekko przepuszczalne i żyzne – świetnie sprawdzi się ziemia do roślin zielonych lub ziemia do roślin doniczkowych.

Jak dbać po przesadzeniu?
Pielęgnacja

Przesadzanie roślin to dla nich stresujący i mocno obciążający moment. Zbyt częste przesadzanie, uszkodzenie rośliny brakiem ostrożności, jak i sam zabieg może je znacząco osłabić, dlatego po przesadzaniu należy odpowiednio zadbać o skrzydłokwiata.

Kluczowe jest obfite podlanie rośliny po umieszczeniu w nowej doniczce oraz odlanie nadmiaru wody z podstawki – skrzydłokwiat lub wilgotne podłoże, ale źle znosi przelewanie. Po 2-3 tygodniach można również rozpocząć nawożenie. Najlepszy będzie nawóz płynny do roślin zielonych, którym po rozcieńczeniu należy podlewać roślinę co 2 tygodnie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.; zdjęcie tytułowe: svetlana_nsk / AdobeStock; kolaż w tekście: irissca / AdobeStock

Autor
Przesadzanie skrzydłokwiatu | Kiedy, jak i do jakiej ziemi?
Przesadzanie skrzydłokwiatu | Kiedy, jak i do jakiej ziemi?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl