Logo
Logo

Jak rozmnażać skrzydłokwiat? 3 sposoby

Skrzydłokwiat to bardzo efektowna roślina egzotyczna o dużych, błyszczących i intensywnie zielonych liściach oraz kwiatach w ciekawym kształcie. Warto zdecydować się na rozmnażanie tych roślin i uprawę kilku osobników, ponieważ mają one dużą zdolność oczyszczania powietrza! Dowiedz się więc, kiedy i jak w łatwy sposób rozmnażać skrzydłokwiaty.

Spis treści
Kiedy rozmnaża się skrzydłokwiat? Rozmnażanie skrzydłokwiatu przez podział Rozmnażanie skrzydłokwiatu z liścia Rozmnażanie skrzydłokwiatu z łodygi

Kiedy rozmnaża się skrzydłokwiat?

Termin rozmnażania skrzydłokwiatów uzależniony jest od sposobu przeprowadzenia zabiegu. Najłatwiej robić to przez podział podczas przesadzania rośliny, a jeśli chcemy rozmnażać skrzydłokwiaty z liścia lub łodygi, to najlepiej zrobić to wiosną (marzec, kwiecień). Wtedy roślina jest najmniej narażona na niekorzystne działanie stresu spowodowanego obcinaniem i ma największą szansę na szybkie i prawidłowe ukorzenienie.

Jak rozmnażać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiaty można rozmnażać przez podział, z liścia lub łodygi. Wybór metody nie ma znaczenia, chociaż podział pozwala pozyskać od razu gotowe, tylko mniejsze rośliny, więc jest idealny dla osób niecierpliwych.

Rozmnażanie skrzydłokwiatu przez podział

Wystarczy podczas przesadzania rozdzielić roślinę mateczną na mniejsze. Należy uważać, aby nie połamać korzeni, a każdą roślinkę trzeba umieścić w osobnej, dopasowanej doniczce.

Make Your Life Greener / Youtube

 

Rozmnażanie skrzydłokwiatu z liścia

To najtrudniejsza metoda, ale pozwala na uzyskanie wielu sadzonek jednocześnie.

  • Ze zdrowej rośliny pobiera się liść i dzieli się go na mniejsze części tak, aby każdy fragment zawierał nerw główny.
  • Do doniczki wsypuje się warstwę drenażu (żwirek lub keramzyt), a następnie podłoże do roślin zielonych.
  • Następnie w przygotowane podłoże wkłada się fragmenty liści ogonkiem do dołu, zwilża podłoże i całość przykrywa folią perforowaną.
  • Po ukorzenieniu młode rośliny można przesadzić do doniczek.

Rozmnażanie skrzydłokwiatu z łodygi

Pęd należy przyciąć przy samym podłożu i włożyć do pojemnika z wodą, do której można dodać ukorzeniacz. Wodę należy wymieniać co 2-3 dni, a gdy pojawią się korzenie, roślinę można zasadzić w doniczce.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: irissca / AdobeStock

Autor
Jak rozmnażać skrzydłokwiat? 3 sposoby
Jak rozmnażać skrzydłokwiat? 3 sposoby
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl