Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina, która nie jest wymagająca w domowej uprawie. Kwiaty przypominające rozłożyste skrzydła przykuwają uwagę domowników i gości. Pierwszy raz zetknęłam się z tą rośliną już kilka lat temu, kiedy wybierałam rośliny do pokojowej aranżacji. Szybko okazało się, że będzie idealna do warunków, które stworzyłam. Jak wcześniej wspomniałam, nazywane jest "kobiecym szczęściem", a dodatkowo jego pojawienie się ma zapewnić idealnego partnera dla drugiej połówki. Bez względu na to, jak zapatrujecie się na tego typu wierzenia warto wspomnieć, że to idealna propozycja dla tych, którzy nie lubią wymagających roślin doniczkowych. Umiarkowana temperatura i bezwietrzne stanowisko to podstawa, aby skrzydłokwiat miał zapewnione odpowiednie warunki. Czasem jednak, mimo najszczerszych chęci, zauważymy pojawiające się zbrązowiałe liście. Dodatkowo chwilowe więdnięcie, które postępuje mimo podlewania. Co zrobić w takim przypadku?
Co dodać do odżywki dla skrzydłokwiatu, aby był rozłożysty i pięknie kwitł?
Kupiliście skrzydłokwiat i planujecie, aby był duży i rozłożysty? Należy pamiętać, że roślina ta zdecydowanie nie lubi przelania oraz miejsc, gdzie panuje przeciąg. Zapewnijcie mu lekkie i przepuszczalne podłoże, które umożliwi pobieranie składników odżywczych. Dodatkowo możecie postawić go niedaleko nawilżacza powietrza - przy cyklicznie włączonym urządzeniu roślina będzie miała optymalne warunki do wzrostu.
Jest jednak jedna odżywka, która pozwala na to, aby wspomóc roślinę przez cały rok. Wystarczy szczypta cukru wsypana do przegotowanej lub przefiltrowanej wody (około litra). Dzięki temu zabiegowi będzie miała delikatny wspomagacz wzrostu, co pobudzi ją do wypuszczenia nowych liści oraz kwiatów. Możecie wypróbować to nawet zimą, kiedy cięższe nawożenie nie jest zalecane w tym okresie.
Dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją? Przyczyny
Pięknie wybarwione na biało kwiaty skrzydłokwiatu zdobią parapety oraz wiszące doniczki ze sznurka. To ich charakterystyczny znak, po którym łatwo je rozpoznać. Niekiedy jednak ogrodnicy martwią się, gdy zmieniają początkowo kolor na jasno zielony, po czym ciemnieją. Czy to jest objaw choroby grzybowej? Nie. To naturalny proces w przypadku dojrzałych kwiatostanów oraz tych przekwitających. Z kolei przebarwienia seledynowe oznaczają, ze roślina ma zbyt mały dostęp do promieni słonecznych. Warto w tym przypadku przestawić ją w miejsce, gdzie przez dłuższy czas otrzyma odpowiednie nasłonecznienie. Zdarza się, że kwiaty wybarwiają się jedynie na zielony kolor - należy sprawdzić, jaką odmianę wybraliśmy podczas zakupów, aby nie mieć powodów do niepokoju.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Irissca / Adobe Stock