Logo
Logo

Ziemia do kwiatów doniczkowych | Jaką wybrać i na co uważać?

Wybór ziemi dla kwiatów doniczkowych to jeden z ważniejszych warunków powodzenia uprawy. Na rynku jest ogromny wybór ziemi do kwiatów domowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Spis treści
Jaką ziemię wybrać do kwiatów doniczkowych? Zwróć uwagę na skład! Dobierz ziemię do wymagań poszczególnych kwiatów doniczkowych! Nie wiesz jak? Podpowiadamy Ziemia do roślin kwasolubnych Ziemia do kaktusów i sukulentów Ziemia do storczyków Ziemia do cytrusów

Jaką ziemię wybrać do kwiatów doniczkowych?

Podstawową sprawą są wymagania roślin, dla których podłoże będzie przeznaczone. Większość gatunków uprawianych w mieszkaniu dobrze rośnie w ziemi kwiatowej lub uniwersalnej o zbilansowanym składzie i lekko kwaśnym odczynie pH. Takie podłoże jest przepuszczalne i przewiewne, ale też zdolne do zatrzymywania wody i zasobne w składniki odżywcze.

Ziemia do kwiatów doniczkowych powinna w swoim składzie zawierać:

 • ziemię próchniczą lub kompostową,
 • torf wysoki i niski,
 • składnik odkwaszający (np. węglan wapnia, dolomit)
 • i rozluźniający (np. piasek, perlit, włókno kokosowe)
 • oraz wieloskładnikowy nawóz mineralny.
 • Dobrze, jeśli znajdzie się w nim też absorbent wody (np. hydrożel), który zatrzyma nadmiar wilgoci i w razie potrzeby odda ją z powrotem do podłoża.

Dobierz ziemię do wymagań poszczególnych kwiatów doniczkowych

Nie dla wszystkich roślin ziemia opisana wyżej będzie jednak idealna. Gatunki, które mają specyficzne wymagania, będą oczekiwały podłoża o składzie lepiej dopasowanym do ich potrzeb.

 • Ziemia do roślin kwasolubnych
  Rośliny kwasolubne np. większość paproci, azalie czy anturium, będą potrzebowały podłoża o lekko kwaśnym, a nawet kwaśnym odczynie pH, przepuszczalnego, absorbującego wodę i bogatego w materię organiczną. Składnikami takiego podłoża powinien być torf, mielona, przekompostowana kora, nawóz mineralny oraz dodatki rozluźniające (np. perlit) i absorbujące wodę (np. keramzyt, glinka, krzemionka).

Polecany produkt
Ziemia do borówek i roślin kwasolubnych zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz sprawia, że stają się o wiele odporniejsze na różne choroby. 
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do kaktusów i sukulentów
  Zupełnie innego podłoża będą oczekiwały kaktusy i sukulenty. Rośliny nie mają wysokich potrzeb pokarmowych, korzenią się płytko (łatwo gniją w mokrej ziemi) i potrafią magazynować wodę, dlatego potrzebują podłoża bardzo przepuszczalnego, lekkiego i niezbyt żyznego. Powinno się ono składać głównie z gruboziarnistego piasku z dodatkiem torfu, elementów rozluźniających (np. perlitu, keramzytu, żwirku), składnika odkwaszającego (np. kredy) oraz nawozu odpowiedniego dla tej grupy roślin.

Polecany produkt
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do storczyków
  Specjalnego podłoża oczekują też storczyki. Gatunki, które najczęściej spotykamy w naszych domach, posiadają korzenie powietrzne, które nie rosną w ziemi – pobierają wodę ze składnikami odżywczymi z powietrza i wilgoci osadzającej się na korzeniach, dlatego podłoże dla storczyków nie zawiera ziemi! Najczęściej jest mieszanką kory sosnowej, łupin orzecha kokosowego i odrobiny torfu. Często zawiera też startową dawkę nawozu. 

Polecany produkt
Podłoże jest przeznaczone do wszystkich gatunków storczyków. Jest ono lekkie, zapewnia właściwe odprowadzanie wody oraz cyrkulację powietrza.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do cytrusów
  Cytryny, kumkwaty i mandarynki z kolei potrzebują ziemi bardzo dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej i średnio albo mało żyznej. Jest to często mieszanka ziemi uniwersalnej z frakcją przepuszczalną, np. piaskiem czy kermazytem.

Polecany produkt
Podłoże Substral Citrus to idealne podłoże do cytrusów, skomponowane wyłącznie z myślą o nich.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Rawpixel/Depositphotos

Autor
Ziemia do kwiatów doniczkowych | Jaką wybrać i na co uważać?
Ziemia do kwiatów doniczkowych | Jaką wybrać i na co uważać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl