Ziemia do kwiatów doniczkowych | Jaką wybrać i na co uważać?

Ziemia do roślin doniczkowych, fot. Rawpixel - Depositphotos

Wybór ziemi dla kwiatów doniczkowych to jeden z ważniejszych warunków powodzenia uprawy. Na rynku jest ogromny wybór ziemi do kwiatów domowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Jaką ziemię wybrać do kwiatów doniczkowych? Zwróć uwagę na skład! Dobierz ziemię do wymagań poszczególnych kwiatów doniczkowych! Nie wiesz jak? Podpowiadamy Ziemia do roślin kwasolubnych Ziemia do kaktusów i sukulentów Ziemia do storczyków Ziemia do cytrusów

Jaką ziemię wybrać do kwiatów doniczkowych?

Podstawową sprawą są wymagania roślin, dla których podłoże będzie przeznaczone. Większość gatunków uprawianych w mieszkaniu dobrze rośnie w ziemi kwiatowej lub uniwersalnej o zbilansowanym składzie i lekko kwaśnym odczynie pH. Takie podłoże jest przepuszczalne i przewiewne, ale też zdolne do zatrzymywania wody i zasobne w składniki odżywcze.

Ziemia do kwiatów doniczkowych powinna w swoim składzie zawierać:

  • ziemię próchniczą lub kompostową,
  • torf wysoki i niski,
  • składnik odkwaszający (np. węglan wapnia, dolomit)
  • i rozluźniający (np. piasek, perlit, włókno kokosowe)
  • oraz wieloskładnikowy nawóz mineralny.
  • Dobrze, jeśli znajdzie się w nim też absorbent wody (np. hydrożel), który zatrzyma nadmiar wilgoci i w razie potrzeby odda ją z powrotem do podłoża.

Dobierz ziemię do wymagań poszczególnych kwiatów doniczkowych

Nie dla wszystkich roślin ziemia opisana wyżej będzie jednak idealna. Gatunki, które mają specyficzne wymagania, będą oczekiwały podłoża o składzie lepiej dopasowanym do ich potrzeb.

  • Ziemia do roślin kwasolubnych
    Rośliny kwasolubne np. większość paproci, azalie czy anturium, będą potrzebowały podłoża o lekko kwaśnym, a nawet kwaśnym odczynie pH, przepuszczalnego, absorbującego wodę i bogatego w materię organiczną. Składnikami takiego podłoża powinien być torf, mielona, przekompostowana kora, nawóz mineralny oraz dodatki rozluźniające (np. perlit) i absorbujące wodę (np. keramzyt, glinka, krzemionka).

Polecany produkt
Ziemia do borówek i roślin kwasolubnych zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz sprawia, że stają się o wiele odporniejsze na różne choroby. 
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
  • Ziemia do kaktusów i sukulentów
    Zupełnie innego podłoża będą oczekiwały kaktusy i sukulenty. Rośliny nie mają wysokich potrzeb pokarmowych, korzenią się płytko (łatwo gniją w mokrej ziemi) i potrafią magazynować wodę, dlatego potrzebują podłoża bardzo przepuszczalnego, lekkiego i niezbyt żyznego. Powinno się ono składać głównie z gruboziarnistego piasku z dodatkiem torfu, elementów rozluźniających (np. perlitu, keramzytu, żwirku), składnika odkwaszającego (np. kredy) oraz nawozu odpowiedniego dla tej grupy roślin.

Polecany produkt
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
  • Ziemia do storczyków
    Specjalnego podłoża oczekują też storczyki. Gatunki, które najczęściej spotykamy w naszych domach, posiadają korzenie powietrzne, które nie rosną w ziemi – pobierają wodę ze składnikami odżywczymi z powietrza i wilgoci osadzającej się na korzeniach, dlatego podłoże dla storczyków nie zawiera ziemi! Najczęściej jest mieszanką kory sosnowej, łupin orzecha kokosowego i odrobiny torfu. Często zawiera też startową dawkę nawozu. 

Polecany produkt
Podłoże jest przeznaczone do wszystkich gatunków storczyków. Jest ono lekkie, zapewnia właściwe odprowadzanie wody oraz cyrkulację powietrza.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
  • Ziemia do cytrusów
    Cytryny, kumkwaty i mandarynki z kolei potrzebują ziemi bardzo dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej i średnio albo mało żyznej. Jest to często mieszanka ziemi uniwersalnej z frakcją przepuszczalną, np. piaskiem czy kermazytem.

Polecany produkt
Podłoże Substral Citrus to idealne podłoże do cytrusów, skomponowane wyłącznie z myślą o nich.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Rawpixel/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści