Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
31
Okazje

Ziemia do kwiatów doniczkowych

Wybór ziemi dla kwiatów doniczkowych to jeden z ważniejszych warunków powodzenia uprawy. Na rynku jest ogromny wybór ziemi do kwiatów domowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

 

Jaką ziemię wybrać do kwiatów doniczkowych?

Podstawową sprawą są wymagania roślin, dla których podłoże będzie przeznaczone. Większość gatunków uprawianych w mieszkaniu dobrze rośnie w ziemi kwiatowej lub uniwersalnej o zbilansowanym składzie i lekko kwaśnym odczynie pH. Takie podłoże jest przepuszczalne i przewiewne, ale też zdolne do zatrzymywania wody i zasobne w składniki odżywcze.

Ziemia do kwiatów doniczkowych powinna w swoim składzie zawierać:

 • ziemię próchniczą lub kompostową,
 • torf wysoki i niski,
 • składnik odkwaszający (np. węglan wapnia, dolomit)
 • i rozluźniający (np. piasek, perlit, włókno kokosowe)
 • oraz wieloskładnikowy nawóz mineralny.
 • Dobrze, jeśli znajdzie się w nim też absorbent wody (np. hydrożel), który zatrzyma nadmiar wilgoci i w razie potrzeby odda ją z powrotem do podłoża.

Dobierz ziemię do wymagań poszczególnych kwiatów doniczkowych

Nie dla wszystkich roślin ziemia opisana wyżej będzie jednak idealna. Gatunki, które mają specyficzne wymagania, będą oczekiwały podłoża o składzie lepiej dopasowanym do ich potrzeb.

 • Ziemia do roślin kwasolubnych
  Rośliny kwasolubne np. większość paproci, azalie czy anturium, będą potrzebowały podłoża o lekko kwaśnym, a nawet kwaśnym odczynie pH, przepuszczalnego, absorbującego wodę i bogatego w materię organiczną. Składnikami takiego podłoża powinien być torf, mielona, przekompostowana kora, nawóz mineralny oraz dodatki rozluźniające (np. perlit) i absorbujące wodę (np. keramzyt, glinka, krzemionka).

Podłoże ziemia do borówek Target, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
9,99 PLN
Ziemia do borówek i roślin kwasolubnych zapewnia ich prawidłowy wzrost oraz sprawia, że stają się o wiele odporniejsze na różne choroby. 
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do kaktusów i sukulentów
  Zupełnie innego podłoża będą oczekiwały kaktusy i sukulenty. Rośliny nie mają wysokich potrzeb pokarmowych, korzenią się płytko (łatwo gniją w mokrej ziemi) i potrafią magazynować wodę, dlatego potrzebują podłoża bardzo przepuszczalnego, lekkiego i niezbyt żyznego. Powinno się ono składać głównie z gruboziarnistego piasku z dodatkiem torfu, elementów rozluźniających (np. perlitu, keramzytu, żwirku), składnika odkwaszającego (np. kredy) oraz nawozu odpowiedniego dla tej grupy roślin.

Ziemia podłoże do kaktusów Substral, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
5,99 PLN
Podłoże Substral Cactus to idealnie skomponowana mieszanka torfu wysokiego i niskiego, piasku kwarcowego i keramzytu stworzona specjalnie dla kaktusów i sukulentów.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do storczyków
  Specjalnego podłoża oczekują też storczyki. Gatunki, które najczęściej spotykamy w naszych domach, posiadają korzenie powietrzne, które nie rosną w ziemi – pobierają wodę ze składnikami odżywczymi z powietrza i wilgoci osadzającej się na korzeniach, dlatego podłoże dla storczyków nie zawiera ziemi! Najczęściej jest mieszanką kory sosnowej, łupin orzecha kokosowego i odrobiny torfu. Często zawiera też startową dawkę nawozu. 

Ziemia podłoże do storczyków Orchidea, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
9,99 PLN
Podłoże jest przeznaczone do wszystkich gatunków storczyków. Jest ono lekkie, zapewnia właściwe odprowadzanie wody oraz cyrkulację powietrza.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 • Ziemia do cytrusów
  Cytryny, kumkwaty i mandarynki z kolei potrzebują ziemi bardzo dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej i średnio albo mało żyznej. Jest to często mieszanka ziemi uniwersalnej z frakcją przepuszczalną, np. piaskiem czy kermazytem.

Podłoże ziemia do cytrusów CITRUS Substral, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
5,99 PLN
Podłoże Substral Citrus to idealne podłoże do cytrusów, skomponowane wyłącznie z myślą o nich.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Rawpixel/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT