Logo
Logo

Ziemia i mieszanki do roślin doniczkowych – jak wybrać najlepsze podłoże?

Od rodzaju i jakości podłoża zależy w dużej mierze udana uprawa roślin domowych. Powinno ono być dobrze dobrane, zawierać niezbędne dla danego gatunku, czy grupy roślin składniki pokarmowe oraz mieć odpowiedni odczyn, czyli pH. Można przygotować je samodzielne lub zakupić gotowy substrat ogrodniczy do uprawy roślin, który ma odpowiedni skład i strukturę, optymalną dla uprawianych roślin. Czym kierować się przy zakupie podłoża dla popularnych roślin doniczkowych?

Spis treści
Różnorodność podłoży w sklepach ogrodniczych: jak dokonać najlepszego wyboru? Podłoże dla roślin ozdobnych z liści: co musisz wiedzieć? Sukulenty i kaktusy: sekrety wyboru idealnego podłoża! Podłoże dla roślin kwitnących: jak wspierać zawiązywanie pąków i kwitnienie? Specjalistyczne podłoże dla storczyków: jak zapewnić im optymalne warunki? Podłoże dla roślin kwaśnolubnych: utrzymuj odpowiedni poziom pH!

Wybór podłoża dla roślin doniczkowych

Najczęściej uprawiamy w domu co najmniej kilka roślin, które mogą mieć różne potrzeby pokarmowe i wymagać różnego rodzaju podłoża. Warto o tym pamiętać, ponieważ inne wymagania mają rośliny kwitnące, inne rośliny ozdobne z liści, a jeszcze odmienne sukulenty (w tym kaktusy), czy bardzo lubiane storczyki lub rośliny kwasolubne. Z tego względu, przy przesadzaniu roślin warto dobrze sprawdzić jaka gleba będzie optymalna dla danego gatunku i kupić odpowiedni rodzaj podłoża w sklepie ogrodniczym.

Obecnie w sprzedaży jest ogromny wybór różnego rodzaju substratów, których komponentami są zwykle torf, kora, piasek, kompost, włókno kokosowe, hydrożele ogrodnicze i nawozy startowe oraz perlit, keramzyt lub drobny żwir, poprawiające warunki powietrzne w strefie rozwoju korzeni.

Podłoże dla domowych roślin ozdobnych z liści

Zazwyczaj największa grupa roślin doniczkowych, które uprawiamy w mieszkaniach, domach czy biurach, to okazy ozdobne z liści, które mogą mieć różne kształty czy barwy. Zaliczymy tu więc między innymi draceny, fikusy, paprocie, palmy, alokazje, zamiokulkasy, juki, monstery, difenbachie, zielistki, filodendrony.

Rośliny te najczęściej preferują glebę lekko kwaśną, przewiewną i bogatą w próchnicę. Zwykle w sprzedaży możemy spotkać podłoże do roślin zielonych lub substrat do palm i juk, które właśnie będą odpowiednie do uprawy wspomnianej grupy gatunków i ich głównym składnikami torf niski oraz torf wysoki, które wpływają na lekko kwaśny odczyn takiego podłoża (pH 5,5-6,5). Zawierają także odpowiednio dobraną dawkę nawozu startowego oraz hydrożele, dzięki którym podłoże dłużej utrzymuje wilgoć (magazynuje wodę). Ponadto, niektóre podłoża dla roślin zielonych (np. do paproci) mogą zwierać dodatek włókien kokosowych, czy drobnej, przekompostowanej kory.

Jak wybrać podłoże dla kaktusów i innych sukulentów?

Niemałą grupę gatunków roślin, które chętnie uprawiamy w domu lub na tarasach stanowią sukulenty, w tym ciekawe gatunki kaktusów. Wyróżniają się one małymi wymaganiami, a przede wszystkim nie potrzebują częstego podlewania (magazynują wodę w mięsistych liściach) i preferują gleby przepuszczalne i lekkie. Do tej grupy roślin zaliczamy wiele popularnych gatunków, np. agawy, aloes, eszeweria, grubosze, echinokaktus, mamilaria, opuncja, a także szlumbergera, czy wilczomlecze. Najlepiej uprawiać je w specjalistycznych podłożach lub substratach dla sukulentów lub kaktusów.

Mają one specjalnie dobrany skład, w którym znajdziemy zwykle mieszankę torfów z dodatkiem piasku kwarcytowego, a także perlitu lub keramzytu, dzięki czemu podłoże ma odpowiednią przepuszczalność. Jednak sukulenty i kaktusy można uprawiać także w podłożu uniwersalnym, ale pod warunkiem, że dodamy do niego niezbędne, rozluźniające elementy, jak piasek, perlit, czy bazalt granulowany.

Jaką ziemię wybrać dla doniczkowych roślin kwitnących?

Wiele roślin doniczkowych, to gatunki i odmiany ozdobne z kwiatów, a co za tym idzie potrzebujących składników nie tylko wpływających na wzrost i wybarwienie liści, ale też wspomagających zawiązywanie pąków i kwitnienie. Jeśli uprawiamy więc w domu gatunki, takie jak np. anturium, skrzydłokwiat, frizea, tillandsia, cyklameny, fiołki afrykańskie, amarylisy, czy oleandry, begonie, pelargonie i fuksje na balkonach i tarasach, najlepiej uprawiać je (lub przesadzać), używając np. podłoża dla roślin kwitnących lub ziemi kwiatowo-balkonowej. Ma ono również lekko kwaśny odczyn, składa się z mieszanki torfu niskiego i wysokiego w odpowiednich proporcjach oraz odpowiednio zbilansowanego nawozu startowego, czasem także humusu oraz hydrożeli lub innych elementów dłużej utrzymujących wilgoć.

Jakie podłoże dla storczyków?

Choć storczyki, czyli orchidee, to również lubiane doniczkowe rośliny kwitnące, to jednak wymagają one specyficznego rodzaju podłoża i nie należy uprawiać ich w typowych podłożach do uprawy roślin.

Warto wiedzieć, że storczyki w naturalnych warunkach korzenią się płytko i rosną w nietypowy sposób, czyli np. w korze drzew, czy w rozwidleniach pędów i konarów, a ich jasne korzenie często są widoczne (lub nawet wystają i zwisają) i w tatki sposób oddychają i w specyficzny sposób czerpią wodę i składniki pokarmowe z ubogiej warstwy próchnicy, powstającej z rozkładających się szczątków roślinnych i zwierzęcych.

Takie wymagania storczyków powodują, że do uprawy tych roślin w doniczkach należy dobrać także specyficzny rodzaj podłoża, czyli dostępne w sprzedaży podłoże (lub substrat) dla storczyków. Musi być ono przede wszystkim luźne i przewiewne, dlatego zwykle w większości składa się z drobnej, przekompostowanej kory z dodatkiem włókien kokosowych, które dodatkowo stabilizują roślinę i dobrze chłoną i magazynują wodę. Dzięki temu można uprawiać w nim większość gatunków i odmian storczyków, a ich korzenie nie są narażane na gnicie (np. w przypadku przelania podłoża).

Podłoże dla roślin lubiących kwaśną ziemię

Wiele roślin uprawianych w domu, jak i na balkonach do właściwego rozwoju i pobierania składników pokarmowych potrzebuje niższego odczynu gleby (czyli pH poniżej 5). Należą do nich między innymi azalie, różaneczniki (rododendrony), wrzosy, wrzośce, kamelia, gardenia, poinsecja (gwiazda betlejemska), krotony. Często, gdy poziom pH jest dla nich nieodpowiedni (za wysoki) rosną słabo, a ich liście bledną (chloroza). Z tego względu najlepiej wybierać do ich uprawy (lub przesadzania) podłoże/substrat do roślin kwaśnolubnych, podłoże dla różaneczników i azalii lub torf kwaśny z niezbędnymi dodatkami. Podłoża te zwykle powstają na bazie torfu wysokiego (pH 4-5) i zawierają też drobną korę sosnową oraz odpowiednie dawki nawozów startowych.

Film poradnikowy o tym, jaka ziemia jest najlepsza dla roślin domowych i jak je przesadzać?

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: JCM / AdobeStock

Autor
Ziemia i mieszanki do roślin doniczkowych – jak wybrać najlepsze podłoże?
Ziemia i mieszanki do roślin doniczkowych – jak wybrać najlepsze podłoże?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl