Jak pielęgnować dracenę w domu?
Ta wyrazista roślina jest łatwa w pielęgnacji. Magazynuje wodę w pniu i poradzi sobie, jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu. Pomaga również poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, co potwierdza badanie NASA dotyczące czystości powietrza.
Dracena (Dracaena) to wysoka, rozłożysta roślina doniczkowa albo drzewo z jednym lub więcej pniami, z których wyrastają wspaniałe liście: zielone, żółte i złotawe, czasem podbarwione różem bądź czerwienią. Liście są różnego typu: małe, delikatne i spiczaste lub duże i miękkie.
Podobnie jest z pniami – spotykamy grube, cienkie, wysokie, rozgałęzione i zaplecione. Wysokość rośliny waha się od rośliny doniczkowej do drzewka domowego – za każdym razem prezentując tropikalny styl.
W środowisku naturalnym dracena rośnie głównie w Afryce i na sąsiednich wyspach, m.in. Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka. Niektóre gatunki rzeczywiście przypominają drzewo z silnym pniem, a te o mocno krzewiastym pokroju sadzi się w gorących krajach jako żywopłoty i przegrody. To długowieczne rośliny, a niektóre z nich przyjmują taki kształt, jakby pochodziły z czasów prehistorycznych.
![]() |
![]() |
Dracena występuje w prawie 80 gatunkach i odmianach w różnych formach. Spotkamy rośliny z pojedynczą łodygą, uciętym pniem, w kształcie litery T (z jednego pnia wyrastają dwie łodygi), rozgałęzione lub o zaplecionych łodygach, a także kilka roślin jednego gatunku w pojedynczej doniczce itd. Draceny różnią się również liśćmi: mogą być wąskie lub szerokie, od żółtego odcienia po ciemnoczerwony.
- Dracena obrzeżona (D. marginata), liście szerokości 1–2 cm
- Dracena wąska (D. fragrans), liście szerokości 5–7 cm
- Dracena wąska (D. fragrans) 'Compacta', zwarty pokrój, liście szerokości 2–3 cm
- Dracena wąska (D. fragrans) 'Deremenis', liście szerokości 2–3 cm
- Dracena odwrócona (D. reflexa), nieco podwinięte liście szerokości 2–3 cm
- Dracena Sandera (D. sanderiana), zwana „szczęśliwym bambusem”, liście szerokości 2–3 cm
- Dracaena surculosa, z owalnymi liśćmi w plamki.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie draceny?
- Im wyższa roślina, tym starsza.
- Roślina musi być mocno osadzona w podłożu.
- Końcówki liści nie powinny być większe niż 5 mm.
- Roślina nie może mieć szkodników i być chora. Wypatruj wełnowców i tarczników.
- Wierzchołek pnia musi być pokryty woskiem, aby zapobiec gniciu spowodowanego wilgocią.
![]() |
![]() |
Pielęgnacja draceny w domu
- Stanowisko
Dracena woli nie stać w ostrym słońcu, ale lubi jasne miejsca, zwłaszcza jeśli ma liście z wzorkami. Dracena nie toleruje zimna. Temperatura nie może spaść poniżej 10–13 st. C. - Podlewanie
Podlewaj, jeśli ziemia będzie bardzo sucha. Dracena nie znosi stać w wodzie. Spryskiwanie od czasu do czasu sprawia, że liście wyglądają atrakcyjnie i świeżo. - Nawożenie
Zasilaj nawozem raz na 6 tygodni wiosną i latem. Nie nawoź jesienią i zimą.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland
Komentarze