Jak wyglądają wełnowce?
Rozpoznawanie
Wełnowce należą do czerwców i można je dość łatwo rozpoznać ze względu na ich bardzo charakterystyczny wygląd, od których wzięła się ich nazwa. Wełnowce mają kilka milimetrów długości, a ich ciało pokryte jest woskowatą, białą substancję, przez co z wyglądu przypominają kłębki wełny. Wyjątek stanowią wełnowce cytrusowce, których barwa jest lekko żółta.
Ciało owadów jest podłużne, a samce mają skrzydła, wiec potrafią latać, co zazwyczaj robią wczesnym rankiem, poszukując samicy. Samice żyją dość krótko – właściwie tylko na czas rozmnażania.
Są mało ruchliwe, a największą aktywność można zaobserwować podczas rozmnażania. Wtedy samice składają po kilkaset jaj, które przykrywa wełnistym kokonem.
Jakie szkody powodują?
Objawy
Wełnowce żerują praktycznie na wszystkich częściach roślin, powodując ich stopniowe osłabienie, a z czasem doprowadzając do ich obumierania. Zaatakowane okazy słabiej rosną, są w marnej kondycji i źle wyglądają. Charakterystycznym objawem pojawienia się wełnowców są małe, białe punkciki, które są szczególnie dobrze widoczne na spodniej części liści. Wełnowce wysysają soki z roślin, wydzielając kleistą spadź, która oblepia łodygi i liście.
Jakie rośliny atakują wełnowce?
Występowanie
Wełnowce to charakterystyczne szkodniki, które atakują głównie rośliny doniczkowe. Często występują w szklarniach, gdzie mają idealne warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się na kolejne okazy. Szkodniki te najczęściej atakują:
- kaktusy,
- storczyki,
- kamelie,
- fikusy,
- cytrusy (w szklarniach – wełnowiec cytrusowiec).
- i draceny, ale mogą pojawić się również na innych roślinach.
Jak pozbyć się wełnowców?
Zwalczanie
- Z uwagi na fakt, że wełnowce szybko przenoszą się na kolejne rośliny, pierwszym krokiem jest odizolowanie zainfekowanych roślin od zdrowych.
- Następnie można zastosować domowe sposoby na wełnowce lub gotowe preparaty owadobójcze, które należy stosować dokładnie według zaleceń producenta. Niezależnie jednak od wybranej metody, oprysk należy powtarzać co kilka dni, aż do całkowitego zniknięcia szkodników.
- Jakie są domowe sposoby na wełnowce? Dobrym, chociaż żmudnym sposobem jest mechaniczne usuwanie wełnowców za pomocą wacika kosmetycznego. Najlepiej robić to wacikiem zamoczonym w roztworze z wody, szarego mydła (lub płynu do mycia naczyń) i alkoholu.
- W przypadku dużej ilości szkodników i wysokiej rośliny najmocniej zaatakowane pędy można całkowicie usunąć.
- Trzeba też pamiętać, że wełnowce często bytują w podłożu i na korzeniach, dlatego warto je dokładnie obejrzeć i jeśli jest taka potrzeba to dokładnie umyć korzenie i wsadzić roślinę do świeżej ziemi.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.; zdjęcie tytułowe: nanihta / AdobeStock; zdjęcia w tekście: praphab144 / AdobeStock, Severin Candrian / Unsplash, nanihta / AdobeStock, Sandeep Handa / Pixabay