Logo
Logo

Jak pielęgnować kamelię w domu? Niezawodne wskazówki dla początkujących!

Podkreśl wyjątkowość swojego wnętrza, umieszczając kwitnącą kamelię i zestawiając ją z różnymi kolorami, aby stworzyć jeszcze wspanialszy efekt. W łatwy sposób możesz sprawić, że twój domowy parapet będzie niczym ogród ze Wschodu. Kamelia japońska jest jedną z tych roślin, „które trzeba po prostu mieć”.

Jak pielęgnować kamelię w domu? Mamy dla was kilka wskazówek!

Spis treści
Jak wygląda kamelia i kiedy kwitnie? Poznaj historię jej pochodzenia! Jak uprawiać kamelię, by długo i obficie kwitła? Te zasady przydadzą się każdemu! Na co zwracać uwagę podczas zakupu kamelii? Uważajcie na te pułapki! FILM: Jak uprawiać kamelie w Polsce, aby zakwitły? Czy egzemplarze z supermarketów to dobry wybór?

Jak wygląda kamelia i kiedy kwitnie?

Kamelia przez cztery miesiące w roku wdzięczy się dużymi, podobnymi do róży kwiatami o średnicy 12 cm. W zestawieniu ze sporymi, błyszczącymi ciemnozielonymi liśćmi tworzy wspaniały widok. Wyjątkowy czas kwitnienia sprawia, że kamelie są najczęściej uwiecznianymi na płótnie roślinami, jako że w ogrodzie niewiele jest inspiracji zimą i wczesną wiosną.

Istnieje ponad 2000 odmian eleganckiej kamelii japońskiej (Camellia japonica), od tych z pojedynczymi i półpełnymi kwiatami, po rośliny z pełnymi kwiatami. Najczęściej występujące kolory to czerwień, biel i róż, ale są również kamelie liliowe, łososiowe i dwubarwne. Jak sama nazwa wskazuje, kamelia japońska pochodzi z Japonii, ale występuje również na Tajwanie i w Korei, gdzie porasta zalesione wzgórza na wysokości pomiędzy 300 a 1100 metrów. Ta kwitnąca zimą roślina spokrewniona jest z herbatą chińską (Camellia sinensis) i została przywieziona do Europy w XVIII wieku przez kupców.

odmiany kamelii fot. Flower Council Holland

Najstarsze kamelie w Europie można znaleźć w portugalskim mieście Campo Bello. Niektóre liczą aż 470 lat!

kwitnąca kamelia fot. Flower Council Holland

W Chinach kamelia jest symbolem szczęścia na Chiński Nowy.

Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Wybierz siekierę dopasowaną do swoich potrzeb i każdego zadania

Pielęgnacja kamelii w doniczce

 • Ziemia
  Kamelia japońska preferuje kwaśną, lekko wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę.

 • Stanowisko
  Roślina lubi osłonięte miejsca w półcieniu. Chociaż kamelia jest dość odporna, najlepiej odsunąć ją od uchylnego okna, by nie była narażona na mroźne przeciągi, aby uniknąć uszkodzenia rośliny.

 • Podlewanie i nawożenie
  Nie przesusz kamelii, szczególnie jeśli jest w doniczce lub skrzynce. Nawożenie w marcu i czerwcu pomaga roślinie produkować świeże pąki.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kamelii?

 • Kupując roślinę, sprawdź liczbę pąków, które mogą zakwitnąć i stan ich dojrzałości. Suche lub zwiędnięte pąki oznaczają, że kamelia nie zakwitnie właściwie.

 • Roślina musi być wolna od szkodników i chorób. Brązowe przebarwienia mogą wystąpić, gdy płatki są zbyt wilgotne, a to prowadzi do rozwoju szarej pleśni.

FILM: Jak uprawiać kamelie w Polsce, aby zakwitły? Czy egzemplarze z supermarketów to dobry wybór?

Czarny Heniek / Youtube


Tekst i zdjęcia: na podstawie Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk
Autor
Jak pielęgnować kamelię w domu? Niezawodne wskazówki dla początkujących!
Jak pielęgnować kamelię w domu? Niezawodne wskazówki dla początkujących!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny