Kamelia japońska (Camellia japonica) to roślina należąca do rodziny herbatowatych (Theaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji – w Chinach, Japonii oraz Korei, gdzie rośnie jako krzew osiągający do 15 m wysokości.

W uprawie pokojowej wysokość kamelii nie przekracza 2 m. Posiada pokrój wzniesiony i rozgałęziony. Tworzy błyszczące, skórzaste liście, a w okresie zimowo-wiosennym wytwarza duże, 5-7 płatkowe kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej. Osiągają one nawet do 12 cm średnicy i są bezzapachowe.

Uprawa i wymagania

Roślina ta nie jest łatwa w uprawie. Kamelia japońska lubi stanowiska jasne, jednak osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoże do uprawy kamelii powinno mieć odczyn lekko kwaśny – można używać ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu (niektórzy zalecają podłoża do paproci). Zwykle co 3 lata roślinę trzeba przesadzić do większego pojemnika.

Podlewanie umiarkowane – nadmiar wody może szybko prowadzić do gnicia korzeni. Roślina lubi być zraszana, a w trakcie kwitnienia powinniśmy lekko ograniczyć jej podlewanie. Warto stosować nawozy, szczególnie w okresie kwitnienia. Jesienią kamelię można też odrobinę przyciąć.

Zastosowanie

W Polsce kamelię japońską uprawia się zwykle jako roślinę pokojową, która późną wiosną jest przenoszona na balkon lub taras. Jesienią gatunek ten warto przenieść do chłodnego pomieszczenia o temperaturze nie mniejszej niż 10°C.

Problemem w uprawie jest słaba aklimatyzacja kamelii – roślina może źle reagować na przenoszenie z miejsca na miejsce, a w naszym klimacie taki zabieg jest często konieczny. Kamelia japońska nadaje się do tworzenia bonsai.

Kamelia japońska ma zastosowanie w medycynie ludowej. Za sprawą glikozydów znajdujących się w jej nasionach, stosowana jest do przyśpieszania gojenia się ran, a nawet przy zapaleniu mięśnia sercowego. To roślina znana w uprawie od ponad 300 lat!

Polecane odmiany

  • 'Dr King' – duże, różowe kawiaty
  • 'Brushfield Yellow' – pełne, biało-żółte kwiaty
  • 'Lady Campbell', 'Blood of China ' – pełne, czerwone kwiaty
  • 'Lavinia Maggi' – jasno-różowe kwiaty z ciemnymi paskami

Zdjęcia tytułowe: "IMG_1153"/coloredby/CC BY 2.0; JacLou DL, MartinaKourilkova, nanoom/Pixabay