Kamelia japońska (Camellia japonica) to roślina należąca do rodziny herbatowatych (Theaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji - w Chinach, Japonii oraz Korei, gdzie rośnie jako krzew dorastający do 15 m wysokości. W uprawie pokojowej wysokość kamelii nie przekracza 200 cm. Roślina ma pokrój wzniesiony i rozgałęziony. Tworzy błyszczące, skórzaste liście a w okresie zimowo-wiosennym wytwarza duże, 5-7 płatkowe kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej.

Uprawa kamelii japońskiej

Kamelia lubi stanowiska jasne, osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoże ma odczyn lekko kwaśny - można używać ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu.

Zwykle co 2-3 lata roślinę przesadza się do większego pojemnika.

Podlewanie umiarkowane - nadmiar wody może szybko prowadzić do gnicia korzeni. Roślina lubi zraszanie.

Nawozy warto stosować, szczególnie w okresie kwitnienia, ale dawki powinny być rozcieńczone.

Zastosowanie kamelii japońskiej

W Polsce kamelię uprawia się zwykle jako roślinę pokojową, która późną wiosną jest przenoszona na balkon lub taras. Jesienią gatunek ten warto przenieść natomiast do chłodnego pomieszczenia o temperaturze nie mniejszej niż 10°C.

Niestety problemem w uprawie jest słaba aklimatyzacja kamelii - może źle reagować na zmiany miejsca, które jednocześnie są często konieczne. Kamelia japońska nadaje się do tworzenia bonsai.

W medycynie ludowej liście i nasiona kamelii wykorzystywane są jako lek naturalny m.in. to przyśpieszania gojenia się ran. Roślina jest znana w uprawie ponad 300 lat.

fot. Sage Ross, Macarron, Frank Schulenburg (źródło wiki.cc)

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com
pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com
niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com
biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolor i zobacz listę kwiatów.