Kamelia japońska (Camellia japonica) to roślina należąca do rodziny herbatowatych (Theaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji – w Chinach, Japonii oraz Korei, gdzie rośnie jako krzew osiagającyc 15 m wysokości.

W uprawie pokojowej wysokość kamelii nie przekracza 2 m. Roślina ma pokrój wzniesiony i rozgałęziony. Tworzy błyszczące, skórzaste liście, a w okresie zimowo-wiosennym wytwarza duże, 5-7 płatkowe kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej. Osiągają one średnicę nawet do 12 cm i są bezzapachowe.

Uprawa i wymagania

Roślina ta nie jest łatwa w uprawie. Kamelia japońska lubi stanowiska jasne, jednak osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoże do uprawy kamelii powinno mieć odczyn lekko kwaśny – można używać ziemi ogrodowej z dodatkiem torfu (niektórzy zalecają podłoża do paproci). Zwykle co 3 lata roślinę trzeba przesadzić do większego pojemnika.

Podlewanie umiarkowane – nadmiar wody może szybko prowadzić do gnicia korzeni. W trakcie kwitnienia możemy lekko ograniczyć podlewanie. Roślina lubi zraszanie. Nawozy warto stosować, szczególnie w okresie kwitnienia. Jesienią po kwitnieniu kamelię można też odrobinę przyciąć.

Zastosowanie

W Polsce kamelię japońską uprawia się zwykle jako roślinę pokojową, która późną wiosną jest przenoszona na balkon lub taras. Jesienią gatunek ten warto przenieść natomiast do chłodnego pomieszczenia o temperaturze nie mniejszej niż 10°C.

Niestety problemem w uprawie jest słaba aklimatyzacja kamelii – może źle reagować na zmiany miejsca, które w naszym klimacie są często konieczne. Kamelia japońska nadaje się do tworzenia bonsai.

W medycynie ludowej surowce pozyskiwane z kamelii japońskiej wykorzystywane są jako naturalne leki. Za sprawą glikozydów znajdujących się w nasionach, można je stosować do przyśpieszania gojenia się ran, a nawet przy zapaleniu mięśnia sercowego. Roślina jest znana w uprawie od ponad 300 lat.

Polecane odmiany

  • 'Dr King'
  • 'Brushfield Yellow'
  • 'Lady Campbell', 'Blood of China ' – pełne, czerwone kwiaty
  • 'Lavinia Maggi' – jasno-różowe kwiaty z ciemnymi paskami

Zdjęcia tytułowe: "IMG_1153" / coloredby / CC BY 2.0; JacLou DL, MartinaKourilkova, nanoom/Pixabay