Logo
Logo

W Kauflandzie dorodna kamelia w super cenie. Tylko w takich warunkach obsypie się kobiercem kwiatów

W popularnym dyskoncie pojawiła się długo wyczekiwana kamelia przez wielu entuzjastów. To zimozielona roślina, która ma swoje korzenie w górskich terenach Japonii, zwłaszcza w prefekturze Niigata. Stamtąd pochodzi większość pięknych odmian, które zawitały i do nas. Można je również oryginalnie znaleźć w Korei Południowej oraz w Chinach. Są podziwiane za swój urok oraz niezrównaną siłę z jaką przeżywają niższe temperatury. Kwitną bogato, jednak nie pachną tak, jak róże - mimo, że są często nazywane różami wschodu. Ja również jestem ich miłośniczką, dlatego nie umiałam przejść obojętnie, gdy zobaczyłam te okazy.

Spis treści
Co zrobić, aby kamelia pięknie kwitła i miała lśniące liście? Czy kamelia japońska może rosnąć w ogrodzie?

Kamelia jest wymagająca rośliną, lecz bardzo urokliwą. Podczas zakupów w sklepie często zdarza się, że są trzymane w nieodpowiednich warunkach przez długi czas. To często skutkuje poważnymi konsekwencjami, jeżeli chodzi o dalsze kwitnienie oraz prawidłowy rozwój bryły korzeniowej. Roślina bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatur, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej przetransportować ją ze sklepu w pokrowcu lub delikatnie ocieplając folią. Dzięki temu zachowamy piękne liście oraz pąki, które ledwo co pojawiły się na gałązkach kamelii.

Kamelia pojawiła się w Kauflandzie w okazyjnej cenie. Jak zapewnić jej odpowiednie warunki?

W Kauflandzie będziecie mogli zauważyć piękne i dorodne kamelie, które pną się ku górze. Zawsze w pierwszej kolejności zastanówcie się, czy macie odpowiednie warunki, by roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Nie jest to takie oczywiste. Kupowana jest najczęściej na przełomie lutego i następnie trzymana w pomieszczeniach, które są w tym okresie docieplane poprzez grzejniki.

Jednak kamelia najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 10-15 stopni Celsjusza. To najczęściej kwalifikuje ją na tarasy, korytarze klatek schodowych czy inne przedsionki w domu, gdzie jest nieco chłodniej. W innym wypadku możecie pożegnać się z pięknie wybujałymi kwiatostanami oraz zimozielonymi liśćmi.

Roślina bardzo szybko da wam znać, że jest coś nie tak - zbyt sucha ziemia, która nie będzie odpowiednio nawilżana może być narażona na choroby grzybowe. Ważnym elementem jest zraszanie liści - w domach w tym okresie najczęściej panuje zbyt suche powietrze, które niszczy ich delikatną powierzchnię. Wystarczy przegotowana woda delikatne przetarcie liści wodą z rozcieńczonym olejkiem neem. W ten sposób zabezpieczymy ją przed inwazją przędziorków czy wciornastków.

 

Czy kamelia japońska może rosnąć w ogrodzie?

Jak wspomniałam wcześniej, kamelie japońskie są bardzo kapryśnymi roślinami, które potrzebują odpowiednich warunków do rozrostu. Oczywiście mogą być sadzone w ogrodach i być jedną z piękniejszych ozdób. Jednak należy mieć na względzie wczesne przymrozki oraz te późniejsze, wiosenne. Jest bardzo narażona na wszelkie wahania temperatur, dlatego też poleca się początkującym ogrodnikom wybieranie mniejszych i tańszych okazów.

Kamelia ma piękne odmiany jesienne, którymi możecie się zainteresować: Camellia williamsii Debbie o różowych pąkach oraz Camellia japonica Margaret Davis, o niezwykle marmurkowym wyglądzie.

Należy przetestować, jak w danym okręgu będzie sobie radziła w trudniejszych warunkach. Lepszym wyborem jest z pewnością wybór odmian, które kwitną jesienią. Dzięki temu nie będzie narażona na przejściowe przymrozki oraz lepiej zniesie okres susz oraz nieregularnego nawodnienia.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kochievmv/ AdobeStock

Autor
W Kauflandzie dorodna kamelia w super cenie. Tylko w takich warunkach obsypie się kobiercem kwiatów
W Kauflandzie dorodna kamelia w super cenie. Tylko w takich warunkach obsypie się kobiercem kwiatów
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny