Kamelia jest wymagająca rośliną, lecz bardzo urokliwą. Podczas zakupów w sklepie często zdarza się, że są trzymane w nieodpowiednich warunkach przez długi czas. To często skutkuje poważnymi konsekwencjami, jeżeli chodzi o dalsze kwitnienie oraz prawidłowy rozwój bryły korzeniowej. Roślina bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatur, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej przetransportować ją ze sklepu w pokrowcu lub delikatnie ocieplając folią. Dzięki temu zachowamy piękne liście oraz pąki, które ledwo co pojawiły się na gałązkach kamelii.
Kamelia pojawiła się w Kauflandzie w okazyjnej cenie. Jak zapewnić jej odpowiednie warunki?
W Kauflandzie będziecie mogli zauważyć piękne i dorodne kamelie, które pną się ku górze. Zawsze w pierwszej kolejności zastanówcie się, czy macie odpowiednie warunki, by roślina mogła prawidłowo się rozwijać. Nie jest to takie oczywiste. Kupowana jest najczęściej na przełomie lutego i następnie trzymana w pomieszczeniach, które są w tym okresie docieplane poprzez grzejniki.
Jednak kamelia najlepiej czuje się w temperaturze pomiędzy 10-15 stopni Celsjusza. To najczęściej kwalifikuje ją na tarasy, korytarze klatek schodowych czy inne przedsionki w domu, gdzie jest nieco chłodniej. W innym wypadku możecie pożegnać się z pięknie wybujałymi kwiatostanami oraz zimozielonymi liśćmi.
Roślina bardzo szybko da wam znać, że jest coś nie tak - zbyt sucha ziemia, która nie będzie odpowiednio nawilżana może być narażona na choroby grzybowe. Ważnym elementem jest zraszanie liści - w domach w tym okresie najczęściej panuje zbyt suche powietrze, które niszczy ich delikatną powierzchnię. Wystarczy przegotowana woda delikatne przetarcie liści wodą z rozcieńczonym olejkiem neem. W ten sposób zabezpieczymy ją przed inwazją przędziorków czy wciornastków.
Czy kamelia japońska może rosnąć w ogrodzie?
Jak wspomniałam wcześniej, kamelie japońskie są bardzo kapryśnymi roślinami, które potrzebują odpowiednich warunków do rozrostu. Oczywiście mogą być sadzone w ogrodach i być jedną z piękniejszych ozdób. Jednak należy mieć na względzie wczesne przymrozki oraz te późniejsze, wiosenne. Jest bardzo narażona na wszelkie wahania temperatur, dlatego też poleca się początkującym ogrodnikom wybieranie mniejszych i tańszych okazów.
Należy przetestować, jak w danym okręgu będzie sobie radziła w trudniejszych warunkach. Lepszym wyborem jest z pewnością wybór odmian, które kwitną jesienią. Dzięki temu nie będzie narażona na przejściowe przymrozki oraz lepiej zniesie okres susz oraz nieregularnego nawodnienia.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kochievmv/ AdobeStock