Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
33
Okazje

Czym przycinać drzewa i krzewy? Narzędzia mechaniczne i ręczne

Właściciele ogrodów, w których pełno rozmaitych drzew i krzewów, powinni zaopatrzyć się w zestaw narzędzi do ich przycinania. Choć narzędzia ręczne w dużej mierze są dziś zastępowane mechanicznymi pilarkami i nożycami, w ogrodzie wciąż trudno obejść się bez sekatora czy piły.

 

Ogrodowe narzędzia mechaniczne
Pilarki, nożyce i inne

Pilarki łańcuchowe

Jednym z najważniejszych będzie pilarka łańcuchowa, która przydaje się do usuwania grubych gałęzi, ścinania drzew, cięcia drewna na opał oraz wszelkich prac ciesielskich. Jeśli zamierzamy jej używać w małym ogrodzie lub w pobliżu domu, polecamy wybrać pilarkę elektryczną, która nie emituje spalin, jest cichsza (z powodzeniem można nią pracować także w pomieszczeniach gospodarczych), lżejsza i często dużo tańsza od spalinowej.

Średnia moc pilarki elektrycznej mieści się w przedziale 1,3-2 kW. Do pilarek elektrycznych zalicza się i te akumulatorowe. Są komfortowe w obsłudze, bo podczas pracy ruchów nie ogranicza przewód elektryczny. Pamiętajmy jednak, że mocą i wydajnością nie dorównują urządzeniom zasilanym z sieci.

Pilarka pila spalinowa, fot. O.Farion - FotoliaFot. O.Farion/Fotolia

Pilarka spalinowa sprawnie i skutecznie przetnie nawet najtwardsze i grube konary.

Pilarki spalinowe są zwykle masywniejsze, głośniejsze i dość mocno wibrują, za to ruchów nie ogranicza przewód zasilający. Najlepiej sprawdzają się w dużych, gęsto zadrzewionych ogrodach. Do użytku domowego w zupełności wystarczy model z dwusuwowym silnikiem o mocy 2-3 KM (nie kupujmy sprzętu dla profesjonalistów – jest droższy, a my nie wykorzystamy w pełni jego możliwości).

Warto wziąć pod uwagę ciężar pilarki, jej wyważenie, wyprofilowanie uchwytów, pojemność zbiornika paliwa, zbiornika smarującego łańcuch oraz wyposażenie w opcję redukcji drgań i rozwiązania ułatwiające uruchamianie silnika czy napinanie łańcucha. Nie należy wybierać zbyt długiej prowadnicy, bo trudno będzie nią operować.

Nożyce mechaniczne

Nożyce mechaniczne znacznie ułatwiają kształtowanie pokroju krzewów ozdobnych. Szczególnie doceniają je ci, którzy systematyczne strzygą żywopłot w ogrodzie. Zębata listwa nożowa wykonuje szybkie ruchy posuwisto-zwrotne – ścinanie następuje pomiędzy ruchomymi nożami, a stałymi przeciwostrzami.

Nozyce na wysiegniku, fot. Manfred Antranias Zimmer - PixabayFot. Manfred Antranias Zimmer/Pixabay

Nożyce akumulatorowe na wysięgniku to idealne narzędzie do przycinania każdego rodzaju żywopłotów.

Do większości krzewów, żywopłotów wystarczą nożyce elektryczne – lżejsze, cichsze i tańsze od spalinowych. Te ostatnie poradzą sobie z kolei z grubszymi (ok. 2 cm) gałązkami.

Na rynku znajdziemy też nożyce elektryczne z napędem akumulatorowym – są dość małe i mają krótką listwę tnącą, ale idealnie nadają się do formowania tzw. rzeźb roślinnych (z bukszpanu albo cisa). Po zmianie ostrza, można przycinać nimi brzegi trawnika.

Urzadzenie akumulatorowe do przycinania, fot. BoschFot. Bosh

Urządzenie akumulatorowe do przycinania mogą być podłączane do wysięgnika, co ułatwia prace, np. przy pielęgnacji trawnika.

Wygodną pracę zapewni sprzęt o wadze do 3 kg, wyposażony w system antywibracyjny i obrotową głowicę, umożliwiającą cięcie w pionie i w poziomie, oraz przystawkę nagarniającą pędy. Strzyżenie dużych, równych powierzchni, np. żywopłotów, ułatwia długa listwą tnąca, jednak nie powinna mieć więcej niż 60-80 cm, bo trudno będzie nią manewrować. W przypadku wysokich krzewów, można zastosować nożyce na teleskopowym wysięgniku.

Ogrodowe narzędzia ręczne do cięcia
Sekatory, nożyce i piły

Sekatory

Małe sekatory jednoręczne są niezastąpione podczas usuwania przekwitłych kwiatów na rabatach. Można też obcinać nimi pojedyncze łodygi albo cienkie gałązki – o średnicy do 1,5 cm.

Maly sekator reczny, fot. olyapon - FotoliaFot. olyapon/Fotolia

Mały sekator ręczny

Oburęczne, z dłuższymi rękojeściami (działającymi jak dźwignie), poradzą sobie z grubszymi, zdrewniałymi pędami, średnicy do 4 cm, nawet w trudno dostępnych miejscach. A jeśli dodatkowo wyposażone są w przekładnie zębate – obetną gałęzie o grubości 5,5 cm.

Fot. Photographee.eu/Fotolia

Sekator dwuręczny z wyciągnikiem.

Sprzętem na wysięgniku bez problemu wytniemy np. wilki na jabłoniach – sekatory typu żyrafa wyposażone są w teleskopową lancę o długości do 6 m oraz wymienną głowicę do osadzania piły.

Nożyce ręczne

Nożyce ręczne służą głównie do formowania krzewów, np. żywopłotów. Ich długie ostrza pozwalają na sprawną pracę i łatwiejsze uzyskanie równo przyciętych roślin.

Nozyce do przycinania zywoplotu, fot. Ron Porter - PixabayFot. Ron Porter/Pixabay

Nożyce do przycinania żywopłotu

Niestety przed zakupem nie mamy jak ocenić jakości stali, z której wykonano ostrza sekatorów i nożyc. Pozostaje kierować się renomą producenta. Na rynku mnóstwo jest tanich i byle jakich narzędzi, a np. pokrycie teflonem wcale nie świadczy o wysokiej jakości. Regulacja rozwarcia ostrzy i rączek umożliwia dopasowanie przyrządu do dłoni.

Piły

Gałęzie, których nie da się wyciąć sekatorem ani nożycami, można usunąć piłą ręczną. Żywe drewno (konary) tnie się za pomocą piły zwanej lisim ogonem – z wygiętym brzeszczotem o długości do 40 cm, często także z regulacją kąta jego nachylenia.

Pila reczna, fot arborpulchra - FotoliaFot. arborpulchra/Fotolia

Piła ręczna, uniwersalna

Piła kabłąkowa – z prostym, wymiennym brzeszczotem mocowanym do wygiętej ramy – umożliwia cięcie suchego drewna, np. desek, i gałęzi o dużej średnicy. Warto zwrócić uwagę czy brzeszczot łatwo się wymienia – najlepiej jeśli służy do tego przycisk.

Piłę uniwersalną – z prostym brzeszczotem – można stosować do cięcia żywych gałęzi i suchego drewna. Niektóre piły ręczne można montować na teleskopowej lancy o regulowanej długości. Zęby z hartowanej stali zwykle da się poznać po tym, że są ciemniejsze, niż reszta ostrza (choć nie jest to regułą). Tak jak w przypadku sekatorów, stal może być pokryta powłoką zmniejszająca tarcie (np. teflonem).

piła ogrodowa typu lisi ogon fot. Gardena piła kabłąkowa fot. Gardena
Fot. Gardena

Piła ogrodowa typu lisi ogon oraz kabłąkowa.

BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 4-2016
Tekst: Małgorzata Kolmus,
zdjęcie tytułowe: chungking/Fotolia

 

Dowiedz się więcej

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)

Komentarze

Gość milosz

05-11-2020 09:55

Ja do przycinania suchych gałęzi drzew używam piły kablakowej cellfast, a do przycinania krzewów mam nożyce :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu