Zalety żywopłotów
Żywopłot to nie tylko ozdoba ogrodu. Ma też kilka dodatkowych funkcji, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Tłumi hałas, oczyszcza powietrze z pyłu, jest też zaporą przeciwwiatrową i bezpiecznym schronieniem dla ptaków.
I jak każdy element roślinny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by był gęsty, silnie rozkrzewiony i zdrowy. Jednym z tego typu zabiegów jest cięcie krzewów, które również stosujemy w celu nadania krzewom pożądanej formy.
Letnie cięcie krzewów i żywopłotów
Żywopłoty przycinamy w dwóch celach – systematycznej pielęgnacji i odmładzania krzewów oraz nadawania im kształtu.
Cięcie pielęgnujące
Podczas pielęgnacyjnego cięcia krzewów usuwamy uszkodzone, połamane gałęzie. W przypadku żywopłotów naturalistycznych (nie formowanych) powinniśmy odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych ich części.
Cięcie formujące
Przycinanie formujące stosujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek krzewu czyli ze względu na szybkość przyrostu, nadając im i kontrolując następnie zaplanowany przez nas kształt.
Częstotliwość przycinania żywopłotów
To, jak często powinniśmy ciąć rośliny zależy przede wszystkim od gatunku roślin, które je tworzą.
I. Pierwsze cięcie krzewów stosujemy zazwyczaj wiosną, z wyjątkiem np. forsycji czy migdałka, których cięcie wykonujemy dopiero po kwitnieniu.
II. Natomiast w przypadku roślin osiągających duże przyrosty - przycinanie wykonujemy kilka razy w sezonie: na wiosnę, w okresie letnim - w miarę potrzeb, i pod koniec lata, ale nie później niż do 15 sierpnia. Po tym terminie dopuszczalne jest cięcie tylko gatunków o wysokiej mrozoodporności.
III. Późne cięcie stosujemy w celu uzyskania efektu pozostawienia liści przez zimę na młodych przyrostach żywopłotów liściastych (np. w przypadku żywopłotów grabowych).
Zasady cięcia żywopłotów
Przekrój żywopłotu powinien być trapezem!
– Podczas przycinania krzewów trzeba przestrzegać podstawowej zasady, aby w przekroju kształt żywopłotu formowanego przypominał trapez z szerszym bokiem u dołu. Takie cięcie krzewów pozwala doświetlić całą ścianę żywopłotu co wpływa bardzo korzystnie na jego zagęszczenie. – wyjaśnia Lidia Tokarska. – Cięcie natomiast powinno być prostopadłe do gałęzi, proste i gładkie.
Używanie ostrych i zadbanych narzędzi
Przed przystąpieniem do pracy zawsze pamiętajmy o sprawdzeniu ostrzy narzędzi, którymi zamierzamy ten zabieg wykonać. Krzewy i drzewa przycinane stępionymi ostrzami gorzej zabliźniają rany i są bardziej podatne na infekcje. Dlatego warto wybierać ostrza o wysokim standardzie wykonania i często je ostrzyć.
Lipcowe cięcie żywopłotów po opuszczeniu gniazd!
W lipcu, gdy młode ptaki opuszczą gniazda, warto przyciąć żywopłoty silnie rosnące i rozkrzewiające się – uformowane z żywotników (popularnie zwanych tujami), czy też z gatunków liściastych (np. grabów).
Tekst: autor Lidia Tokarska, architekt krajobrazu,
inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów