Logo
Logo

Letnie strzyżenie żywopłotów – główne zasady cięcia formującego w lecie

W okresie letnim, od końca czerwca do połowy sierpnia warto zadbać o żywopłoty, które są nie tylko ozdobą ogrodu, ale także spełniają wiele dodatkowych pożytecznych funkcji. To czas, w którym prowadzi się strzyżenie, czyli cięcie formujące. Poznaj główne zasady, jakie żywopłoty można ciąć od lipca do końca sierpnia i jak to robić.

Spis treści
Zalety żywopłotów w ogrodach Jakie żywopłoty strzyże się latem? Kiedy przystrzyc żywopłot? Zasady letniego strzyżenia żywopłotó

Zalety żywopłotów w ogrodach

Żywopłoty są bardzo cenione ze względu na wiele pożytecznych funkcji, które pełnią. Między innymi osłaniają dom przed światem zewnętrznym, tłumią hałas dochodzący z ulicy i oczyszczają powietrze z unoszącego się pyłu. Stanowią również naturalną zaporę przeciwwiatrową.

Jakie żywopłoty strzyże się latem?

  • Żywopłoty liściaste – latem przeprowadzamy formowanie tylko dojrzałych, kilkuletnich krzewów liściastych.
  • Żywopłoty iglaste – iglaki formujemy zależnie od wielkości przyrostu: te o dużym przyroście przycinamy ok. 3 razy w okresie od kwietnia do września, zaś te o średnim – w połowie lipca i na jesieni. W sezonie letnim można również przyciąć cisy.

Podczas letniej pielęgnacji żywopłotów pamiętajmy także i o tym, że w krzewach i żywopłotach mogą być ptasie gniazda. Warto więc najpierw sprawdzić czy są już puste.

Kiedy przystrzyc żywopłot?

Zarówno częstotliwość jak i cel przycinania zależą od gatunku roślin tworzących żywopłot. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu. Jeśli krzew ma duże przyrosty, możemy go przycinać kilkakrotnie w sezonie: na wiosnę, latem i pod koniec lata, ale nie później niż w połowie sierpnia.

Jesienią dopuszczalne jest jedynie przycinanie gatunków bardzo odpornych na zimowe mrozy.

Zasady letniego strzyżenia żywopłotów

  • Kształt – żywopłot powinien mieć kształt trapezu z szerszą podstawą. Taka forma jest najlepsza dla krzewów, ponieważ zapewnia prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Na terenach charakteryzujących się silnymi opadami śniegu, można ten kształt dostosować do warunków i górną część żywopłotu przyciąć w formie stożka, co ułatwi zsuwanie się warstwy śniegu na ziemię.
  • Technika cięcia – przycinanie powinniśmy zaczynać od boków. Cięcie powinno być przeprowadzane równolegle do gałęzi, a narzędzie – dobrze naostrzone, by nie ranić roślin. Stosując tępe ostrza narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran. Żywopłoty starajmy się ciąć w drugiej połowie dnia, by słońce i ciepło lata nie wysuszyło i osłabiło zbytnio roślin.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Hermann / AdobeStock

Autor
Letnie strzyżenie żywopłotów – główne zasady cięcia formującego w lecie
Letnie strzyżenie żywopłotów – główne zasady cięcia formującego w lecie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl