Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Forsycja (Forsythia) należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Krzew ten pochodzi z Azji, ale występuje pospolicie w wielu regionach świata. Spośród 8 istniejących gatunków forsycji w Polsce najpopularniejsze są forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) i forsycja zwisająca (Forsythia suspensa).

Jest to średniej wielkości krzew kwitnący wczesną wiosną. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie przed rozwojem liści – od marca jej gałązki obsypują się setkami maleńkich, żółtych kwiatów. Należy też do roślin wabiących motyle.

Wymagania i uprawa

Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Na podłożu suchym, piasz

czystym lub gliniastym jej liście mogą łatwo więdnąć ale szybko odzyskają turgor po podlaniu. Forsycja ma płytki system korzeniowy. Wokół podstawy pędów warto ściółkować ziemię słomą lub korą – zatrzyma ona wilgoć w ziemi.

Miejsce dla forsycji powinno być zaciszne i osłonięte przed silnym wiatrem. Mimo, że forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, to w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać (choć dzieje się to wyjątkowo rzadko!).

Gałęzie przycinamy zawsze wczesną wiosną po przekwitnięciu ponieważ forsycja kwitnie na zeszłorocznych pędach. Letnie cięcie spowoduje, że roślina nie zakwitnie wiosną lub kwitnienie to będzie bardzo słabe. 

Długo nie przycinana forsycja ogołaca się od dołu, przybiera nieregularny pokrój oraz wytwarzając pąki kwiatowe tylko na szczytach pędów.

Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Podczas przycinania dzielimy pędy na fragmenty ok. 10 cm i dolną ich część zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w lekkiej i wilgotnej ziemi. Do końca sezonu powinny się ukorzenić.

Zastosowanie

Krzewy sadzi się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Są doskonałe na formowane lub nieformowane żywopłoty. Ze względu na silny wzrost forsycji nie poleca się do sadzenia w pojemnikach.

Pięknie prezentuje się jako kwiat cięty w wazonach – nierozwinięte pąki po ścięciu rozwiną się w wazonie po około 10 dniach. Mogą być piękną ozdobą na Wielkanoc.

Polecane odmiany i inne gatunki

  • Forsycja pośrednia 'Goldzauber', 'Spring Glory' – odmiany o silnym wzroście, gęste, obficie kwitnące
  • Forsycja pośrednia 'Golden Times' – ozdobne liście o jasnej obwódce
  • Forsycja pośrednia 'Goldrausch' – bardzo szerokie płatki kwiatów
  • Forsycja pośrednia 'Maluch' – dorasta do 1 m
  • Forsycja MARÉE D'OR 'Courtasol' – karłowata, polecana wyjątkowo do ogrodów skalnych i pojemników
  • Forsycja zielona 'Kumson' – ozdobne liście o jasnym żyłkowaniu

Zdjęcia tytułowe: basuka, cocoparisienne, KIMDAEJEUNG, mire_dragon/Pixabay