Forsycja (Forsythia) należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Ten krzew liściasty pochodzi z Azji, ale występuje pospolicie w wielu regionach świata i jest jednym z najważniejszych roślin ozdobnych wczesnej wiosny.
Jest to średniej wielkości i silnie rosnący krzew, który w naturze dorasta do ok. 3 metrów wysokości. W ogrodach uprawia się zwykle jego mniejsze odmiany (karłowe mogą mieć zaledwie ok. 60 cm wysokości). Liście są drobne, zielone, lancetowate, całobrzegie.
Roślina wyróżnia się wczesnym okresem kwitnienia. Forsycja kwitnie w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Małe, pojedyncze kwiaty są żółte i bardzo licznie obsypują wierzchołkowe części pędów krzewu. Forsycję zaliczamy do roślin wabiących motyle.
Wymagania i uprawa
Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, zacisznych, odgrodzonych od silnych wiatrów. Lubi gleby wilgotne, lekkie i żyzne. Na podłożu suchym, piaszczystym lub gliniastym jej liście mogą łatwo więdnąć ale szybko odzyskają turgor po podlaniu. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego wokół podstawy pędów warto ją ściółkować, by utrzymywać prawidłową wilgoć ziemi.
Pomimo, że forsycja charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, to w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać (choć dzieje się to wyjątkowo rzadko!).
Gałęzie przycinamy zawsze wczesną wiosną po przekwitnięciu ponieważ forsycja kwitnie na zeszłorocznych pędach. Letnie cięcie spowoduje, że roślina nie zakwitnie wiosną lub kwitnienie to będzie bardzo słabe. Długo nie przycinana forsycja ogołaca się od dołu, przybiera nieregularny pokrój oraz wytwarzając pąki kwiatowe tylko na szczytach pędów.
Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe. Podczas przycinania dzielimy pędy na fragmenty ok. 10 cm i dolną ich część zanurzamy w ukorzeniaczu. Sadzonki sadzimy w lekkiej i wilgotnej ziemi. Do końca sezonu powinny się ukorzenić.
Zastosowanie
Krzewy sadzi się zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Są doskonałe na formowane lub nieformowane żywopłoty.
Pięknie prezentuje się jako kwiat cięty w wazonach – nierozwinięte pąki po ścięciu rozwiną się w wazonie po około 10 dniach. Mogą być piękną ozdobą na Wielkanoc.
Polecane odmiany i inne gatunki
Spośród 8 istniejących gatunków forsycji w Polsce najpopularniejsze są forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) i forsycja zwisająca (Forsythia suspensa).
- Forsycja pośrednia 'Goldzauber', 'Spring Glory' – odmiany o silnym wzroście, gęste, obficie kwitnące
- Forsycja pośrednia 'Golden Times' – ozdobne liście o jasnej obwódce
- Forsycja pośrednia 'Goldrausch' – bardzo szerokie płatki kwiatów
- Forsycja pośrednia 'Maluch' – dorasta do 1 m
- Forsycja MARÉE D'OR 'Courtasol' – karłowata, polecana wyjątkowo do ogrodów skalnych i pojemników
- Forsycja zielona 'Kumson' – ozdobne liście o jasnym żyłkowaniu
Zdjęcia tytułowe: basuka, cocoparisienne, KIMDAEJEUNG, mire_dragon / Pixabay