Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Nie lubisz żółtego koloru i szukasz alternatywy dla forsycji? Ten krzew jest prawie identyczny, ale kwitnie na biało lub różowo

Pierwsze cieplejsze, marcowe dni sprzyjają kwitnieniu wczesnych wiosennych krzewów. Symbolem marca jest forsycja – jej żółte, "kanarkowe" kwiaty kojarzą nawet małe dzieci. Ale... niektórzy się nimi zachwycają, a innym nie przypadają do gustu. Co możesz zrobić, jeśli nie lubisz żółtego koloru?

Oto roślina dla Ciebie, która potocznie nazywana jest białą lub różową forsycją i kwitnie wczesną wiosną! Zobacz, co to za oryginalny gatunek.

Spis treści
Czy jest krzew kwitnący podobnie do forsycji? Co to jest różowa i biała forsycja? Jak wyeksponować abeliofylum w ogrodzie? Co posadzić obok białej i różowej forsycji?

Pierwsze miesiące roku to czas, gdy w ogrodzie jest zwykle jeszcze szaro i zieleń zapewniają jedynie krzewy iglaste oraz gatunki zimozielone. Na przedwiośniu każdy z nas bardzo tęskni za ciepłem i kolorowymi kwiatami. W naszym klimacie w marcu największe wrażenie robią kwitnące krzewy forsycji (Forsythia) – pokrywają się mnóstwem jasnożółtych kwiatów, doskonale widocznych nawet z daleka. Odpowiednio prowadzone i przycinane krzewy są tak gęsto pokryte kwiatami, że trudno dostrzec pod nimi brązowe pędy. 

Jeśli jednak żółty kolor nie jest Twoim ulubionym i nie chcesz wprowadzać do ogrodu tak mocnego akcentu, polecam inny gatunek krzewu. Będzie miał podobne kwiaty do forsycji, zakwitnie w podobnym okresie i stanie się doskonałym tłem dla wczesnych roślin cebulowych czy bylin.

Różowa albo biała forsycja – jaki to krzew?

W wielu sklepach internetowych można znaleźć sadzonki tzw. różowej i białej forsycji. Zastanawiasz się, czy to jakaś odmiana krzewu, który wszyscy znamy?

Roślina określana mianem różowej i białej forsycji to tak naprawdę zupełnie inny gatunek. To piękny krzew – abeliofylium koreańskie.

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum) to mało znany krzew, który dorasta do około 1,5 metra wysokości. Jest więc niższy niż forsycja i nadaje się świetnie do uprawy w małych ogrodach i na wąskich rabatach. Kwiaty abeliofylum mają budowę podobną do kwiatów forsycji, jednak różnią się barwą – są białe lub białoróżowe – u odmiany 'Roseum'. Rozwijają się przed rozwojem liści, w marcu lub kwietniu. Co ciekawe i warte uwagi – przyjemnie pachną.

abeliofylum koreanskie, czyli biała i różowa forsycja - kwiaty oraz liście
Fot. ToriNim, Marc, Nahhan / AdobeStock
1, 2 – Abeliofylum koreańskie  – kwiaty, 3 – Abeliofylum koreańskie 'Roseum', 4 – Abeliofylum koreańskie  – liście

Jakie miejsce będzie dobre dla białej i różowej forsycji, czyli abeliofylum?

Niewysokie i ciepłolubne abeliofylum ma nieco inne wymagania niż typowa forsycja:

  • wymaga  zacisznego stanowiska, gdyż w naszym klimacie nie jest do końca mrozoodporne
  • powinno rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym
  • najlepiej sprawdza się w południowo-zachodnich regionach Polski; w innych regionach roślinę warto na zimę zabezpieczać przed mrozem
Ze względu na wczesne kwitnienie i przyjemny zapach kwiatów abeliofylum najlepiej posadzić blisko wejścia do domu lub blisko tarasu. W miejscu, w którym będzie dobrze widoczne z okien domu.

Rabata z abeliofylum – jakich sąsiadów dobrać tej pięknej roślinie? 

Białą i różową forsycję, czyli abeliofylum można posadzić w towarzystwie zimozielonego ostrokrzewu lub berberysu Juliany. Pod krzewem może płożyć się zimozielony barwinek pospolity (Vinca minor), runianka japońska (Pachysandra terminalis) lub dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) 'Atropurpurea', która wiosną zakwitnie na fioletowoniebieski kolor.

Latem abeliofylum już nie jest tak urodziwe jak na początku sezonu, dlatego warto posadzić obok niego klon palmowy 'Dissectum' o originalnych liściach, który przyciągnie uwagę także pokrojem, purpurowy perukowiec podolski, strzyżone w kule bukszpany lub niskie odmiany z żywotników.

U stóp białej i różowej forsycji, czyli abeliofylum mogą też rozrastać się powojniki bylinowe z grupy Integrifolia, które tworzą kobierce i okazale kwitną na różowo, biało lub fioletowo.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe, kolaż:  Paul Maguire, ToriNim, Marc / AdobeStock

Autor
Nie lubisz żółtego koloru i szukasz alternatywy dla forsycji? Ten krzew jest prawie identyczny, ale kwitnie na biało lub różowo
Nie lubisz żółtego koloru i szukasz alternatywy dla forsycji? Ten krzew jest prawie identyczny, ale kwitnie na biało lub różowo
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl