Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co lubi forsycja i jak o nią dbać?

Obsypujące się żółtymi kwiatami forsycje, to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych krzewów w wiosennym ogrodzie. W porze kwitnienia ich bezlistne gałązki niemal całkowicie pokrywają się kwiatami, dlatego krzew wygląda z daleka jak okazała, żółta kula lub kępa. I choć przez resztę sezonu roślina prezentuje się już znacznie skromniej, to jej wiosenny pokaz z pewnością rekompensuje te niedostatki urody.

Spis treści
Jakie warunki lubi forsycja?
Miejsce
Ziemia
Jak dbać o forsycję?
Sadzenie
Nawożenie
Przycinanie
Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi forsycja?

Forsycja to rodzaj krzewów skupiający zaledwie 11 gatunków, ale w ogrodach uprawiany jest głównie jeden z nich, forsycja pośrednia oraz jej liczne odmiany. Gatunek nie występuje w naturze, gdyż jest mieszańcem wyprowadzonym od dwóch innych gatunków, pochodzących głównie z Chin i Korei (f. zielona i f. zwisła). Oba gatunki rodzicielskie też są uprawiane, a nawet posiadają swoje odmiany ozdobne, ale największym uznaniem cieszy się jednak forsycja pośrednia. Krzew jest niewymagający i łatwy w uprawie, czasami może sprawiać pewne problemy, dlatego warto widzieć, czego oczekuje.

Miejsce

Najlepszym miejscem pod uprawę forsycji jest stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste. Wprawdzie krzew poradzi sobie też w większym cieniu, ale wtedy będzie kwitł słabo lub nie zakwitnie wcale. Forsycja pośrednia w naszym klimacie radzi sobie dobrze (tolerancja na niskie temperatury to ok. -23/-28°C), jednak jej pąki kwiatowe są dość wrażliwe na mróz i wiosenne przymrozki, dlatego u roślin posadzonych na zimnych stanowiskach lub uprawianych w najchłodniejszych rejonach kraju mogą być uszkadzane przez niskie temperatury, co znaczne osłabia kwitnienie roślin. Z tego względu krzewy najlepiej sadzić w miejscach zacisznych, ciepłych i osłoniętych od mroźnych wiatrów.

Ziemia

Forsycja nie jest szczególnie wybredna względem podłoża i poradzi sobie na każdej typowej glebie ogrodowej, jednak najlepiej będzie się czuła i najobficiej kwitła na podłożach przepuszczalnych, lekkich, próchniczych, żyznych, lekko wilgotnych i bogatych w wapń. Nieodpowiednie będą dla niej natomiast gleby ciężkie, mokre, zlewne i zimne.

Jak dbać o forsycję?

Forsycja jest krzewem mało wymagającym, dlatego nie oczekuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a posadzona na odpowiednim stanowisku właściwie nie sprawia problemów.

Sadzenie

Forsycje jak większość krzewów najlepiej sadzić do gruntu wczesną jesienią (k. VIII-pocz. IX) lub wczesną wiosną (III). Wprawdzie rośliny nie są kapryśne, jednak lepiej zaaklimatyzują się w nowym miejscu, kiedy nie będą narażone na letnie susze i upały.

Nawożenie

Jeśli chcemy liczyć na obfite kwitnienie forsycji, od wiosny do k. VIII powinniśmy zasilać ją wieloskładnikowymi nawozami, przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Dzięki temu utworzy więcej pąków kwiatowych i obficiej zakwitnie w kolejnym sezonie.

Przycinanie

Forsycja pośrednia to zwykle duży krzew o dość nieregularnym pokroju, którego odmiany mogą osiągać nawet 2-3 m. wys. (choć roślina posiada też kilka karłowych odmian), dlatego wymaga systematycznego cięcia. Wprawdzie bez zabiegu też sobie poradzi, z czasem jednak zacznie tracić ładny pokrój i ogałacać się z liści od dołu oraz słabiej kwitnąć. Jeśli jednak zabieg ma przynieść pożądany efekt, należy wykonać go we właściwy sposób, w przeciwnym razie możemy pozbawić się kwiatów w kolejnym sezonie.

  • Przede wszystkim ważny jest termin cięcia. Forsycja zawiązuje pędy kwiatowe latem w roku poprzedzającym kwitnienie (kwitnie na pędach ubiegłorocznych), dlatego jeśli chcemy przeciąć krzew, musimy zrobić to zaraz po kwitnieniu (najlepiej jeszcze przed rozwojem liści).
  • Podczas zabiegu pędy krzewu skracamy o 1/3 lub o połowę, a najdłuższe nawet o 2/3 (po cieciu na każdym pędzie powinny pozostać 2-3 pąki).
  • Ponieważ forsycja najlepiej kwitnie na młodych pędach, raz na 3-4 lata powinniśmy przeprowadzić ciecie odmładzające, polegające na całkowitym usunięciu najstarszych pędów.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Forsycje są krzewami dość odpornymi na choroby i szkodniki, mimo to czasami może je atakować mszyca lub mogą paść ofiarą choroby grzybowej (np. plamistość liści, mączniak prawdziwy). Dotyczy to głównie egzemplarzy uprawianych na nieodpowiednich stanowiskach (np. ciężkich, mokrych glebach, w zbyt dużym zagęszczeniu, w nadmiernym cieniu), dlatego miejsce pod uprawę forsycji należy wybrać bardzo starannie, co pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów. Kiedy jednak mimo wszystko zauważymy objawy choroby lub szkodnika, możemy być zmuszeni do użycia jednego z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Karsten Paulick i Andreas Göllner / Pixabay

Autor
Co lubi forsycja i jak o nią dbać?
Co lubi forsycja i jak o nią dbać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz