Logo
Logo

Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów!

Widok setek żółtych, drobnych kwiatków gęsto pokrywających pionowe pędy forsycji na wiosnę na długo zapada w pamięć. Jednak aby co roku cieszyć się tym widokiem roślinę trzeba odpowiednio pielęgnować, a w tym prawidłowo ciąć. Dowiedz się, kiedy i jak przycinać forsycje, aby co roku kwitła obficie.

Spis treści
Czy przycinanie forsycji jest konieczne? Kiedy przycinać forsycję? Jak przycinać forsycję? Jak często odmładzać forsycję?

Forsycja (Forsythia) to jeden z najpopularniejszych i najwcześniej kwitnących krzewów wiosną – jej kwiaty pojawiają się od końca marca do maja, choć warto pamiętać, że początek i długość kwitnienia może się różnić w zależności od przebiegu pogody (czasem forsycja zakwita wcześniej).

Czy przycinanie forsycji jest konieczne? Tak!

Forsycje należy przycinać, ponieważ mogą one dorastać nawet do 3 metrów wysokości, co sprawia, że pędy zaczynają się nieładnie przewieszać i wzajemnie zacieniać. Prowadzi to między innymi do coraz słabszego kwitnienia rośliny. Dodatkowo grube pędy ogołacają się od spodu, a gdy są dodatkowo długie stają się ciężkie i łatwo się łamią.

Kiedy przycinać forsycję? Po kwitnieniu!

Forsycja kwitnie na pędach zeszłorocznych, a pąki kwiatowe zawiązuje w lecie roku poprzedzającego kwitnienie), dlatego też cięcie forsycji przeprowadzamy po kwitnieniu – najlepiej jeszcze przed wypuszczeniem liści. Zwykle cięcie forsycji przypada na początek maja.

Jak przycinać forsycję? Mocno i krótko!

  • Pędy skracamy o co najmniej 1/3 ich długości, a długie pędy nawet o połowę.
  • Cięcie wykonujemy zawsze nam młodym pąkiem.
  • Usuwamy także pędy skierowane do wnętrza krzewu i te nadmiernie zagęszczające koronę.
  • Stare i grube pędy przycinamy jak najniżej podstawy lub tuż nad młodym pędem bocznym.

kwitnące pędy forsycji fot. Andreas Lischka - Pixabay.com
Fot. Andreas Lischka/Pixabay

Aby odmładzać roślinę i utrzymać coroczne obfite kwitnienie, pędy forsycji należy co roku przycinać o 1/3 długości, a dłuższe o połowę. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jenny Thalheim / Unsplash

Dowiedz się więcej o cięciu innych roślin ogrodowych:
Autor
Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów!
Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl