Jesienne zakupy na kwitnącą wiosnę
Jeśli chcemy, aby nasz ogród tonął wiosną w kwiatach, musimy zadbać o to już jesienią kupując i sadząc odpowiednie gatunki drzew i krzewów ozdobnych. W tym okresie nie jest już tak gorąco i sucho jak latem, ale jeszcze na tyle ciepło i wilgotno, aby przed nastaniem zimy rośliny zdążyły się ukorzenić i zadomowić w nowym miejscu.
Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, ustalmy wcześniej, co nas interesuje, gdyż o tej porze roku nie zobaczymy na żywo kwiatów naszych ulubieńców. Jest to ważne również dlatego, że wybór gatunków oraz ich odmian jest obecnie przeogromny i w tej mnogości łatwo będzie nam się pogubić.
Niezastąpione azalie i różaneczniki
Obowiązkową pozycją na naszej liście zakupów powinny być przede wszystkim różaneczniki i azalie (Rhododendron). Jesienią rozpoznamy je po listowiu, gdyż pierwsze z nich mają liście grube, twarde, skórzaste i zimozielone, natomiast liście drugich są miękkie, delikatne i sezonowe, a do tego posiadają piękne, jesienne umaszczenie.
Rośliny wymagają dość szczególnych warunków uprawy (kwaśnego podłoża i odpowiedniego stanowiska, dla różaneczników bardziej cienistego, dla azali bardziej słonecznego), ale w ogrodzie nie może ich zabraknąć, gdyż już od kwietnia, a czasem nawet od marca, ich kwiaty stają się jedną z najwspanialszych dekoracji ogrodu.
Gwiazdy wiosennego ogrodu
Oczywiście azalie i różaneczniki to nie jedyne gwiazdy wiosennego ogrodu, gdyż oprócz nich istnieje też wiele innych gatunków wcześnie kwitnących drzew i krzewów.
Jednym z najwcześniejszych, bo kwitnących już pod koniec zimy (I/II) jest między innymi oczar pośredni (Hamamelis ×intermedia), o bardzo oryginalnych, igiełkowatych kwiatach. Obok niego swoje miejsce zajmują też jaśminy nagokwiatowe (Jasminum nudiflorum), niebezpiecznie piękne wawrzynki wilczełyko (Daphne mezereum) oraz wierzby (Salix) – w tym ciekawa odmiana wierzby smukłoszyjkowej (S. gracilistyla) 'Mt Aso'.
W marcu do tego znamienitego grona dołącza także dereń jadalny (Cornus mas), kalina wonna (Viburnum farreri) i forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia), a zaraz potem w kwietniu: wiśnia różowa (Prunus subhirtella) odm. 'Fukubana', śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) 'Pissardii', świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii), magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) i pośrednia (M. soulangeana), judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis), porzeczka krwista (Ribes sanguineum), abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum), tawuła wczesna (Spiraea ×arguta) i Thunberga (S. thunbergii), pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba) i okazały (Ch. speciosa), mahonia pospolita (Mahonia aquifolium), kalina koreańska (Viburnum carlesii), pieris japoński (Pieris japonica), fotergilla większa (Fothergilla major).
Wczesna wiosna to także czas kwitnienia drzew owocowych (min. moreli, śliwy, gruszy, jabłoni, czereśni). W maju następuje już niemal eksplozja kwiatów, gdyż na scenie pozostaje jeszcze sporo gwiazd wczesnej wiosny (np. azalie i różaneczniki), a w ogrodzie zaczynają pojawiać się już kolejne, w tym min.: lilaki pospolite (Syringa vulgaris), błędnie nazywane bzami, migdałki trójklapowe (Prunus triloba), tawuły szare (Spiraea ×cinerea), żylistki szorstkie (Deutzia scabra), jaśminowce wonne (Philadelphus coronarius), berberysy Thunberga (Berberis thunbergii), pigwowce japońskie (Chaenomeles japonica), laurowiśnie wschodnie (Prunus laurocerasus), kaliny japońskie (Viburnum plicatum) i koralowe (V. opulus), w tym jej piękna odm. 'Roseum', krzewuszki cudowne (Weigela florida), piwonie krzewiaste, drzewiaste (Paeonia suffruticosa), robinie akacjowe (Robinia pseudoacacia), pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa, syn. Dasiphora fruticosa), a także wiśnie piłkowane (Cerasus serrulata) i jabłonie ozdobne: rajskie, purpurowe, japońskie np. 'Van Eseltine', 'Ola', 'Golden Hornet', 'Tina'.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Saharrr/Fotolia