Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) odmiana 'CAROLINA SWEETHEART' to małe drzewo lub duży krzew, który może dorastać do 4 m. wysokości.

Odmiana ta jest wyjątkowa ze względu na swoje ozdobne liście: blaszki liściowe osiągają do ok. 15 cm długości, mają sercowaty kształt o zaostrzonym czubku i są osadzone na długich, różowych ogonkach. Są niezwykle barwne – szczególnie na młodych liściach możemy znaleźć liczne odcienie zieleni, ale też róż, fiolet i biel, które przenikają się smugami, łatkami czy kropkami. W drugiej połowie lata większość z nich zielenieje.

Kwiaty barwy różowej rozwijają się w tym samym czasie co liście (kwiecień, maj).

Wymagania i uprawa

Odmiana 'CAROLINA SWEETHEART' różni się od gatunku podstawowego odpornością na mróz – jest dostatecznie odporna na warunki w Polsce.

Zastosowanie

Dobrze radzi sobie w rejonach zurbanizowanych. Jest sadzona w ogrodach przydomowych i osiedlowych. Nadaje się na soliter. W kompozycjach warto ją sadzić przy roślinach o ciemnym ulistnieniu.

Ciekawostki

Judaszowiec kanadyjski 'CAROLINA SWEETHEART' wygrał brązowy medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2019" na 27. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Warszawie. Został zgłoszony przez szkółkę roślin ozdobnych Szkółkarstwo Ozdobne Olszewscy.


Zdjęcia: Małgorzata Wójcik, Redakcja ZielonyOgrodek.pl