Logo
Logo

Judaszowiec kanadyjski / Drzewo judaszowe (Cercis canadensis)

Judaszowiec kanadyjski / Drzewo judaszowe (Cercis canadensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: różowe
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Kwiaty: wargowe, pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
 • Owoce: strąki
 • Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty, wyprostowany
 • Przydatność do spożycia: kwiaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 5 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: parasolowata
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, małe ogrody, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Judaszowiec kanadyjski lub drzewo judaszowe (Cercis canadensis) należy do rodziny motylkowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie często rośnie w centralnych i wschodnich częściach Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest powszechnie uprawianą rośliną ozdobną.

  Wygląd judaszowca kanadyjskiego

  Judaszowiec to wolnorosnące drzewo lub duży krzew. W naturze dorasta do 6-10 m wysokości, a w Polsce do ok. 5 metrów. Posiada parasolowatą, rozłożystą koronę. Kora tego drzewa jest bardzo charakterystyczna, popielata z ciemnymi (czasem czarnymi) plamami. Liście są średniej wielkości, sercowate, całobrzegie z ostrym zakończeniem. Mają bardzo cieknie blaszki. Jesienią przebarwiają się na złocisto i brązowo.

  Drzewo judaszowe kwitnie w maju i utrzymuje kwiaty do 3 tygodni. Są one małe, różowe, bardzo liczne, motylkowe, zebrane w pęczki i pojawiają się wraz liśćmi. Co ciekawe kwiaty te pojawiają się na całym drzewie – na starszych pędach, a także na pniu (tzw. kaulifloria), co sprawia, że drzewo w okresie kwitnienia wygląda wręcz bajkowo. Judaszowce to rośliny miododajne.

  Owocami judaszowca są charakterystyczne, długie szarobrązowe, czasem czerwonawe strąki.

  Wymagania i uprawa judaszowca kanadyjskiego

  Judaszowiec kanadyjski wymaga żyznej, żwieżej i przepuszczalnej gleby wapiennej (o odczynie pH zasadowym lub zbliżonym do obojętnego). Aby jak najobficiej kwitł potrzebuje słonecznych, osłoniętych, zacisznych stanowisk

  Drzewo nie jest dostatecznie mrozoodporne i podczas wiosennych przymrozków uszkadzane bywają kwiaty judaszowca. Jest polecany do uprawy w cieplejszych regionach Polski. Roślina jest odporna na suszę i dobrze znosi warunki miejskie.

  Judaszowca najlepiej sadzić wczesną jesienią lub późną wiosną. Mówi się, że roślina pierwszy raz zakwitnie po ok. 5 latach od posadzenia.

  Pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego

  Judaszowiec kanadyjski powinniśmy podlewać w razie potrzeby, np. w trakcie przedłużających się okresów suszy lub młode okazy. Drzewo warto nawozić długodziałającymi, wieloskładnikowymi nawozami uniwersalnymi lub organicznymi, wtedy mamy pewność, że pięknie i gęsto zakwitnie.

  Jeśli roślina jest niewielka, najlepiej okrywać ją na zimę – szczególnie młode osobniki warto osłaniać słomianym chochołem lub białą agrowłókniną, ponieważ są wrażliwe i uszkodzeniom mrozowym mogą ulec całe gałązki, a nie tylko kwiaty.

  Zastosowanie judaszowca kanadyjskiego

  Judaszowiec kanadyjski bardzo dobrze radzi sobie na terenach zurbanizowanych – poleca się go do sadzenia w parkach czy przy ulicach. Pasuje zarówno do mniejszych jak i większych ogrodów. Jest idealny do miejsc wyeksponowanych i sprawdza się jako soliter.

  Różowe kwiatki są jadalne – mogą być spożywane np. w sałatkach lub dodawane do napojów. Pączki kwiatowe nadają się do marynowania albo kandyzowania.

  Interesujące odmiany judaszowca kanadyjskiego

  Gdzie można kupić sadzonki judaszowca kanadyjskiego?

  Judaszowca kanadyjskiego kupimy w większych centrach ogrodniczych i innych punktach sprzedaży ogrodowych roślin ozdobnych. Nie jest to jednak roślina popularna, więc może się okazać, że łatwiej będzie ją zamówić w sklepie internetowym – możemy ją znaleźć np. w:

   

  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: ihorbook2019.gmail/Depositphotos, iVerde, 15299/Pixabay, JDMcGreg/CC BY-SA 3.0/Link

  Autor
  Judaszowiec kanadyjski / Drzewo judaszowe
  Judaszowiec kanadyjski / Drzewo judaszowe
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Barbara

  19-03-2023 10:50

  Witam -:) , jak szybko drzewo przyrasta? Dziękuję za odpowiedż

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl