Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Judaszowiec kanadyjski lub drzewo judaszowe (Cercis canadensis) należy do rodziny motylkowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie często rośnie w centralnych i wschodnich częściach Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest powszechnie uprawianą rośliną ozdobną.

Judaszowiec to wornorosnące drzewo lub duży krzew. W naturze dorasta do 6-10 m wysokości, a w Polsce do ok. 5 m. Posiada parasolowatą, rozłożystą koronę. Kora tego drzewa jest bardzo charakterystyczna, popielata z ciemnymi (czasem czarnymi) plamami. Liście są średniej wielkości, sercowate, całobrzegie z ostrym zakończeniem. Mają bardzo cieknie blaszki. Jesienią przebarwiają się na złocisto i brązowo.

Drzewo judaszowe kwitnie w maju. Różowe, bardzo liczne, motylkowe małe kwiaty (do 1 cm.) są zebrane w pęczki i pojawiają się wraz liśćmi. Co ciekawe kwiaty te pojawiają się na całym drzewie – na starszych pędach, a także na pniu (tzw. kaulifloria), co sprawia, że drzewo w okresie kwitnienia wygląda wręcz bajkowo. Utrzymują się na roślinie dość długo (ok. 3 tygodnie) i są miododajne.

Owocami judaszowca są długie szarobrązowe strąki.

Wymagania i uprawa

Judaszowiec kanadyjski wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby o odczynie zasadowym lub zbliżonym do obojętnego. Aby jak najobficiej kwitł potrzebuje słonecznych, osłoniętych, zacisznych stanowisk.

Młode rośliny warto osłaniać słomianym chochołem lub białą agrowłókniną, ponieważ judaszowiec nie jest dostatecznie mrozoodporny – podczas wiosennych przymrozków często uszkadzane bywają jego kwiaty.

Zastosowanie

Judaszowiec kanadyjski bardzo dobrze radzi sobie na terenach zurbanizowanych – poleca się go do sadzenia w parkach czy przy ulicach. Pasuje zarówno do mniejszych jak i większych ogrodów. Jest idealny do miejsc wyeksponowanych i sprawdza się jako soliter.

Różowe kwiatki są jadalne – mogą być spożywane np. w sałatkach lub dodawane do napojów. Pączki kwiatowe nadają się do marynowania albo kandyzowania.

Interesujące odmiany


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: ihorbook2019.gmail/Depositphotos, iVerde, 15299/Pixabay, JDMcGreg/CC BY-SA 3.0/Link