Pożyteczna rola pszczół w ogrodzie: zapylanie kwiatów
Około 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, a 80% przez owady, najczęściej przez owady pszczołowate. W naszej strefie klimatycznej blisko 90% roślin zapylanych jest przez owady. Najważniejszą rolę w zapylaniu odgrywa pszczoła miodna (Apis mellifera).
Poza pszczołą miodną na świecie żyje około 25 tysięcy gatunków owadów należących do nadrodziny pszczół (Apoidea). W Polsce występuje ich około 450 gatunków. Owady pszczołowate zostały podzielone na 10 rodzin z czego w Polsce występuje 7 z nich.
Fot. PDPhotos/Pixabay |
Zagadkowe zamieranie pszczół
W Polsce mieszka ponad 1,1 miliona pszczelich rodzin. Każda z nich w zależności od pory roku liczy od 10 do 100 tysięcy osobników, czyli latem, w szczycie sezonu, bzyczy ich u nas nawet 110 miliardów. Niestety w Polsce ubywa 105 pszczół na sekundę!
Kilka lat temu zaczęły do nas napływać pierwsze informacje o masowym ginięciu pszczelich rodzin. Problem dotarł już do Europy w tym Polski. Masowe wymieranie pszczół stanowi zagadkę, na którą z coraz większym niepokojem spoglądają naukowcy. Wyginięcie pszczół zapylających większość roślin uprawnych może spowodować katastrofalne skutki w produkcji żywności na świecie.
Wciąż nie wiadomo, jaka jest przyczyna masowego wymierania pszczół. Może chodzić o kombinację szkodliwych czynników, w tym chorób i zanieczyszczeń. Inwazja roztocza (Varroa destructor) i chrząszcza ulowego (Aethina tumida), choroby wirusowe oraz zatrucia środkami ochrony roślin, stanowią ciągle poważne zagrożenie dla gospodarki pasiecznej. Jednak najnowszym i najgroźniejszym zagrożeniem jest CCD, czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich.
Jak stworzyć ogród przyjazny dla pszczół?
Ze względu na ogromne korzyści jakie czerpiemy z działalności pszczół powinniśmy dbać o ich bezpieczeństwo i ochronę. Balkon, rabatka przy domu, ogród – w Twoim otoczeniu na pewno jest miejsce, w którym możesz posadzić rośliny miododajne – lubiane przez pszczoły i zapewnić im dobre warunki życia. To bardzo proste, trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:
- Ogranicz stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół (IV klasa toksyczności), stosuj je zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania oraz przestrzegaj okresów prewencji dla pszczół (okresów zapobiegających ich zatruciu).
- Zamiast chemicznych nawozów mineralnych używaj naturalnych nawozów, np. kompostu lub obornika. Kompost jest o tyle lepszy od nawozów sztucznych, że nie da się go przedawkować.
- Posadź w ogrodzie kwitnące rośliny miododajne. Zadbaj, aby w ogrodzie istniała tzw. mozaika siedlisk roślinnych - drzewa, krzewy, rabata kwiatowa, skalniak i oczko wodne z płaskimi brzegami. Wiele gatunków kwiatów sprawi, że ogród będzie wyglądał pięknie i dostarczy nektaru i pyłku przez cały rok.
- Na skraju ogrodu pozostaw chwasty. Stwórz w swoim ogrodzie miejsce "pół-dzikie", gdzie ziemię przekopywać będziesz nie częściej niż raz na 3-4 lata, żeby nie naruszyć norek owadów i gryzoni (trzmiele bardzo chętnie zakładają gniazda w opuszczonych mysich norkach).
- Posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Im dłużej mamy w ogrodzie kwitnące rośliny, tym lepiej dla naszych bzykających przyjaciół. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się jedynie wiosną, inne latem, a jeszcze inne obecne są przez cały sezon. Dlatego ważne jest, aby w Twoim ogrodzie rosła mieszanka roślin kwitnących w różnych okresach.
- Stwórz miejsca schronienia dla pszczół. Dobrym sposobem na zachęcenie do zamieszkania w ogrodzie dzikich pszczół są wszelkiego rodzaju wiązki słomy, trzciny lub bambusa, związane w pęczki i rozwieszone w różnych miejscach, np. na drzewach, budynkach, czy innych konstrukcjach.
- Najbardziej znanym schronieniem dla pszczołowatych, który możemy sami wykonać, jest domek dla trzmiela. Powinien być zrobiony z nieheblowanych i nieimpregnowanych desek. Taki domek można po prostu postawić na ziemi w "rezerwatowej" części naszego ogrodu, ewentualnie lekko wkopać w ziemię, aby tylko jego część (z otworkiem wejściowym) wystawała na powierzchnię.
- Pszczoły, poza nektarem z kwiatów, potrzebują do życia również wody. Doskonale będzie jeśli w Twoim ogrodzie nie zabraknie na przykład wilgotnego mchu lub otoczonego roślinami oczka wodnego, z którego pszczoły mogą pić wodę. Ważne jest, abyś nie instalował w ogródku talerzyków i miseczek – pszczoły mogą się w nich utopić.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie informacji zawartych na: PomagamyPszczolom.pl/r.2012, zdjęcie tytułowe: Ben Kerckx oraz katja / Pixabay