Jak dbać o oczko wodne?

Oczko wodne, fot. poradnikogrodniczypl

Warto mieć w sąsiedztwie domu ciekawie zaaranżowane oczko wodne, bo przyjemnie jest obserwować z tarasu własny staw. Jeśli jednak ma wyglądać atrakcyjnie, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

Posłuchaj
00:00
12

Filtry do oczka wodnego

Filtr mechaniczny – wypełniony jest gąbką, na której powierzchni zbierają się większe zanieczyszczenia. Są to filtry wstępne, przeznaczone do umieszczenia w stawie i montowane przed pompą oraz filtry zewnętrzne, do ustawienia na brzegu, montowane za pompą.

Filtr mechaniczno-biologiczny – jest to jedno- lub kilkukomorowe urządzenia do wkopania w ziemię (wlot i wylot wody znajdują się tuż pod pokrywą) lub do ustawienia na brzegu zbiornika. To drugie trzeba zamaskować np. roślinami.

Inny rodzaj to filtry umieszczane na dnie stawu – najczęściej przeznaczone do mniejszych zbiorników. Woda wpływa przez otwory w pokrywie, przechodzi przez materiały filtracyjne i następnie wypychana jest na zewnątrz filtra przez pompę.

Filtry produkowane są najczęściej z laminatu poliestrowego. Filtry kilkukomorowe mają oddzielnie jedną komorę ze szczotkami filtracyjnymi, jedną lub dwie komory z materiałem filtracyjnym oraz jeden lub kilka odstojników.

Filtr mechaniczno-biologiczny może być wspomagany lampą UV. Lampa emituje światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony. Obumarłe organizmy zbijają się w większe cząsteczki, które są wychwytywane przez filtr mechaniczny. Lampy należy montować zawsze od strony wlotu do filtra.

Filtry biologiczne dzielą się na ciśnieniowe i grawitacyjne. Oczyszczanie biologiczne odbywa się podczas przepływu wody przez złoża aktywne.

Filtry ciśnieniowe mogą być wkopywane w ziemię – jeśli wlot i wylot wody znajdują się pod pokrywą. W większości bowiem konstrukcji wypływająca woda może być przepompowana na ok. 1 m w górę.

Filtry grawitacyjne działają tak samo jak ciśnieniowe. Inna jest jednak ich budowa. Filtr taki musi być ustawiony na powierzchni ziemi, gdyż woda jest doprowadzana do niego od góry i dzięki sile ciążenia spływa w dół – poprzez wszystkie etapy filtracji – do miejsca odpływu. Obudowa filtra grawitacyjnego może imitować kamień.

Jak dbać o oczko zimą?

Oprócz stałego kontrolowania jakości wody w stawie, sporo uwagi trzeba poświęcić mu jesienią i przygotować go do przetrwania zimy.

Na jesieni trzeba nad stawem rozpiąć siatkę, aby do wody nie dostawały się liście. Najlepiej używać nylonowych siatek przeznaczonych do oczek wodnych. Mają one oczka o średnicy ok. 1 cm. Najczęściej spotykana szerokość siatek to 6 m, a długość 4-10 m.

Siatkę mocuje się do brzegu specjalnymi szpilkami z tworzywa wbijanymi w ziemię.

Na zimę trzeba w ujęciu wody w kaskadzie zamknąć dopływ wody, a samo ujęcie opróżnić z niej i osuszyć. W większości zbiorników woda może pozostać na zimę. Oznacza to jednak, że nawet o tej porze roku należy ją pielęgnować.

Woda nadal powinna zawierać tlen – jest to wręcz konieczne, gdy w stawie zimują rybki i rośliny. Trzeba więc zadbać o to, aby powierzchnia nie pokryła się w całości lodem. Można też umieścić na powierzchni kawałek grubego styropianu.

W sprzedaży są tzw. sztuczne przeręble. Są to krążki ze styropianu, w których znajdują się otwory wentylacyjne. Położony na powierzchni wody styropian wmarza w lód, ale woda pod nim pozostaje niezamarznięta. Przez otwór wentylacyjny cały czas dostaje się do niej tlen.

Inne rozwiązanie to pompy lodowe. Pracują w temperaturze do -20°C, poruszając wodę przez cały czas. W stawie mogą spędzać zimę tylko rośliny mrozoodporne. Kosze z nimi należy przesunąć do najgłębszej części oczka – min. 80 cm, w której woda nie zamarznie do dna.

Do zimowania ryb staw musi mieć głębokość ok. 1 m.

Tekst: Anna Grocholska

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści