Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Woda w ruchu - fontanna, a może kaskada?

Założenie oczka wodnego nie wymaga dużo miejsca. Raczej pomysłu i nieco pracy. Aby woda była w ruchu staw warto wyposażyć w fontannę lub kaskadę. To pierwsze rozwiązanie szczególnie pasuje do ogrodu symetrycznego.

Wybieramy fontannę

W oczkach wodnych, wokół których jest płaski teren, dobrze prezentuje się fontanna. Aby ją zainstalować, konieczne jest doprowadzenie w pobliże stawu wody i wykonanie jej ujęcia. Rura doprowadzająca musi mieć od strony domu zawór odcinający dopływ wody. Niezbędne jest też doprowadzenie prądu.

Sama fontanna może być połączona z pompą. Jeśli tak nie jest, pompa powinna być zanurzona w stawie przy jego brzegu. Przez dysze fontannowe musi przechodzić woda całkowicie pozbawiona zanieczyszczeń stałych, pomiędzy nią a pompą musi znajdować się więc filtr.

W przypadku urządzeń stanowiących jedną całość, filtr jest umieszczony we wspólnej obudowie z pompą. Jeśli są to urządzenia niezależne, filtr instaluje się na obrzeżu stawu. Najlepiej ukryć go w otaczającej wodę roślinności. Gdy nie jest to możliwe, kupmy filtr umieszczony w sztucznym kamieniu. Również w takiej obudowie produkowane są hermetyczne, elektryczne puszki przyłączeniowe. Niektóre modele filtrów umieszczane są w obudowach, mających na wierzchu donicę na kwiaty.

Przykładowe kształty fontann
Przykłady fontann
fot. Gardena

Strumień fontanny zależy od dysz. Najpopularniejsze rodzaje dysz to: kielichowa, gejzer, trzystopniowa, kaskada. Fontanny kilkustopniowe mogą mieć dysze obrotowe. Szczególne efekty można uzyskać instalując fontannę zespoloną z podwodnymi reflektorami.

Budujemy kaskadę

Jeśli ukształtowanie ogrodu na to pozwala, warto wodę do stawu doprowadzić kaskadą. I znowu: jej łożysko możemy samodzielnie wybetonować lub kupić gotowe formy. W obu przypadkach jednak najpierw jest potrzebny odpowiedni nasyp.

Gdy już usypiemy pagórek i odczekamy, aż ziemia osiądzie, w najwyższej jego części, tam gdzie będzie ujęcie wody, należy zrobić miejsce na pompę. Najskuteczniejsze jest chyba wymurowanie rodzaju skrzyni ze zbrojonego betonu. Musimy tu doprowadzić wodę zasilającą oczko, umieścić zawór odcinający i wykonać drzwiczki, aby można było dokonywać okresowych przeglądów pompy. Drzwiczki nie powinny być widoczne od strony ogrodu i oczka wodnego.

Zasada funkcjonowania kaskady polega na cyrkulacji wody w obiegu zamkniętym. Konieczne są pompy, które będą podnosiły słup wody na szczyt pagórka. Szczególnie wygodne są te, które mogą przepompowywać ciała stałe.

Doprowadzona do pompy woda jest przekazywana rurą w najwyższe miejsce górki. Tam będzie właściwe źródło. Możemy wykorzystać duże naczynie ceramiczne, które położymy na boku, lub po prostu wybetonować niewielkie zagłębienie, albo umieścić przeznaczoną do tego celu kształtkę z tworzywa sztucznego czy betonu.

Ceramika musi być wypalana i impregnowana przeciwwodnie. Jeśli jest prawidłowo wykonana, może zostać na zimę, pod warunkiem że starannie ją osuszymy po zamknięciu dopływu wody. Po wykonaniu źródła trzeba zrobić łożysko kaskady. Znów możemy je samodzielnie wybetonować lub użyć odpowiednich kształtek.

Podłoże strumyka z kamienia
Łożysko strumyka imitujące skałę
Podłoże strumyka może być wykonane z naturalnego kamienia
fot. Ogrody Wójcik
Łożysko strumyka imitujące skałę
fot. Gardena


Kształtki do kaskad są produkowane z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Jest ono odporne na promienie UV, a wyglądem przypomina piaskowiec lub skałę. W handlu są też elementy łożyska potoku z konglomeratu marmurowego oraz z naturalnego kamienia: piaskowca, kwarcytu, granitu, łupka.

Można też wymodelować koryto potoku, wykładając je specjalną folią – często ma ona żwirową posypkę. Można zresztą zastosować jakiekolwiek elementy z materiału odpornego na niskie temperatury – bowiem łożyska potoku nie zdemontujemy na zimę – oraz na wodę. Jeśli mamy dużo miejsca, zróbmy szeroki potok z progami z dużych kamieni. Takie elementy również można kupić w sklepach ogrodniczych.

Zawsze wskazane jest, aby spływająca woda miała na swojej trasie możliwie dużo meandrów i spadków poziomów. Wtedy kaskada wgląda naprawdę efektownie.

Uwaga: jeśli mamy kaskadę, zrezygnujmy z fontanny w stawie. Oba elementy nie pasują do siebie.

Jeśli nie wystarczy nam miejsca na kaskadę lub gdy nie pasuje ona do koncepcji ogrodu, można zastosować kamienie źródłowe. Są to formy betonowe, imitujące naturalny kamień, na szczycie których znajduje się ujęcie wody. Kamienie mogą być umieszczone na obrzeżu stawu lub w nim. Można też kupić gotowy zestaw składający się z kamienia źródłowego i zbiornika.

Innym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie ujęcia wody np. w naczyniu ceramicznym. Tu mamy duże pole do popisu. Jeśli tylko starannie wykonamy pracę, nasz staw zyska niepowtarzalny wygląd.

Anna Grocholska


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu